Відомий черкаський адвокат, волонтер, правозахисник, секретар Національної спілки журналістів України Валерій Макеєв нині – кандидат у народні депутати по 194-му мажоритарному округу від партії «Сила і честь». До виборів залишилося менше двох днів, а Макеєва, як завжди, можна частіше побачити в судових засіданнях, ніж у агітаційних передачах. Зокрема, він як адвокат знаходить час захищати інтереси черкасців у суді, у тому числі й по резонансній «тарифній справі». Чому так, ми запитали у самого кандидата.
– Пане Валерію, чому б не зробити перерву на передвиборчий період?
– Вибори приходять і відходять, а життя триває.
– Напрошується думка, що ви не маєте амбіцій на перемогу…
– Навпаки. Балотуюся щоб перемагати. Переконаний у власних силах. Та з честю прийму будь-який вибір черкащан. Безперечно, вірю в те, що в Черкасах, як і на президентських виборах, «Сила і честь» набере потужну кількість своїх прихильників та буду вдячний кожному, хто проголосує за мене як кандидата від партії «Сила і честь».
– І тим не менше, ви весь час у судах.
– І суди, і життя продовжуються. Так, у понеділок у Харкові розглядалась справи щодо мого побратима по полону, якого я захищаю вже два роки. У вівторок – виграли апеляцію за позовом Лілії Маліщук до міського голови, Черкаської міської ради про її поновлення на посаді директора Департаменту організаційного забезпечення та відшкодування втрат, отриманих у наслідок неправомірного звільнення.
– А хто має відшкодовувати ці втрати та який їх розмір?
– Наразі йдеться про півтори сотні тисяч гривень зарплати, не отриманої за час вимушеного прогулу. Сплатить кошти за рішенням суду Черкаська міська рада. Але я зроблю всі належні дії для того, щоб ці кошти відшкодували міській раді, а значить, і всім містянам, безпосередньо ті чиновники, дії яких призвели до неправомірного звільнення.
– У середу ви пішли до суду «по справедливість» щодо встановлення справедливих тарифів на обслуговування прибудинкових територій. Що спонукало до такого кроку?
– Це крок вимушений. На моє оціночне судження, керівництво міської влади здійснює просто організований «комунальний терор» проти містян. І це стосується не тільки «гарячої справи» з різким підвищенням тарифів на прибирання прибудинкових територій. Ідеться про системні дії, а скоріше – бездіяльність, недбалість, які призводять до фактичного доведення до банкрутства комунальних підприємств (таких як СУБи, «Черкасиводоканал» тощо), у результаті чого надавачем комунальних послуг для містян уже стають спритні містечкові монополії. Тут окреме питання (і дуже жирне) до Антимонопольного комітету, який мав би перейматись подібними ситуаціями.
– Отже, ви вирішили судитися.
– Так. За законом, якщо є очевидні порушення з боку владних інстанцій і питання не розв’язано шляхом належного адміністрування, то маємо йти до суду.
Спробую пояснити, що саме ми оскаржуємо.
2 липня міський голова підписав розпорядження, яким зупинив дію рішення Черкаської міської ради від 27 червня «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради». У преамбулі вказується, що це розпорядження прийнято на підставі доповідної записки директора департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради пана Гончара.
Що ж ми бачимо у самій доповідній записці? На жаль, проаналізувавши її, ми дійшли висновку, що директор департаменту довільно трактує норми чинного законодавства України та ігнорує численні порушення, допущені під час проведення конкурсу з визначення управителя багатоквартирних будинків, а також обмеження конституційних прав громадян – мешканців багатоквартирних будинків міста Черкаси.
– У чому ж порушено права черкасців?
– Я вважаю, що є підстави вважати незаконним підвищення тарифів, здійсненого за результатами проведення конкурсу.
Так, відповідно до підпункту 2 пункту 3 статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлення цін і тарифів на комунальні послуги належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
У Черкасах тарифи були неправомірно підняті унаслідок проведення сумнівного конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси. Звертаю увагу на те, що жодного ж рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради щодо підвищення комунальних тарифів не було. Нові «тарифи» відпущені «у вільне плавання» і встановлюються управителем-монополістом.
– Ви говорите про кричущі ймовірні порушення законодавства. Невже їх ніхто не помічав раніше?
– Помічали, і не раз. У міській раді були люди, які намагались «достукатись до членів виконавчого комітету», щоб ті утримались від ухвалення неправомірних рішень. Так, заступник директора департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради, голова комісії з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси пані Батир подала до виконкому доповідну записку від 14 травня, в якій наголошувала на неправомірності запланованого прийняття рішення щодо управителя-монополіста.
– І що?
– Члени виконкому чомусь не прислухались до голосу розуму та права.
– Ви говорили, що виконавчий комітет своїм рішенням суттєво обмежив права громадян. Чим саме?
– Відповідно до статті 22 Конституції України, не допускається звуження змісту та обсягу наявних прав та свобод громадян. Натомість, посадовими особами Черкаської міської ради за результатами проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси, здійснено суттєве обмеження прав і свобод громадян.
Так, з більш ніж 940 багатоквартирних будинків, які перебували на балансі (обслуговуванні) КП «Придніпровська СУБ» та КП «Соснівська СУБ», в управління до нового управителя потрапило тільки 846 будинків.
– А решта майже 100 будинків?
– Виникає, що «поза увагою» міськради. Жителі цих ста будинків тепер фактично опинилися «у повітрі».
Карта загублених будинків https://dozor.cc.ua/lost.html
– Чи були ще якісь суттєві порушення при прийнятті резонансного рішення виконавчого комітету щодо визначення «єдиного управителя» за надання послуг містянам?
– Так. Усе було не гласно і не прозоро. Було порушено порядок оприлюднення інформації про конкурс. Так, відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 14 грудня 2018 року №1176 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси», виконком вирішив оголосити конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси. Але станом на сьогодні, тобто через шість місяців з моменту прийняття, вищезазначене рішення виконавчого комітету і досі не оприлюднене на сайті Черкаської міської ради у розділі «Рішення виконавчого комітету».
Інформація з сайту Черкаської міської ради https://chmr.gov.ua/ua/files.php?s=2&s1=27&s2=254
Це є прямим порушенням Регламенту виконавчого комітету Черкаської міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 7 листопада 2011 року № 1680 (зі змінами). Цим документом передбачено, що після підписання рішення відділ зв’язків з громадськістю протягом одного робочого дня має здійснити їх оприлюднення шляхом розміщення на офіційному порталі Черкаської міської ради, міського голови, виконавчого комітету. Не пізніше наступного робочого дня після підписання рішення у електронному вигляді надсилається до відділу зв’язків з громадськістю для його оприлюднення.
– Це єдине порушення норм про інформування?
– Порушено також пункт 4 розділу II «Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 №150. Там сказано, що «організатор конкурсу розміщує на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування оголошення про проведення конкурсу».
Незважаючи на прийняття виконавчим комітетом першого рішення про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків ще у грудні 2018 року, оголошення про конкурс було розміщено на сайті Черкаської міської ради тільки 12 лютого 2019 року. Це трапилося тільки після прийняття виконкомом третього за чергою рішення з питання проведення конкурсу, а саме рішення від 12 лютого 2019 року №158 «Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси».
Два попередні рішення на сайті Черкаської міської ради так і не були оприлюднені. Це згадане вже рішення від 14 грудня 2018 року №1176 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси» і рішення виконкому від 5 лютого 2019 № 139 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 14.12.2018 №1176 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси».
– Чи було належним чином оприлюднено конкурсну документацію?
– Посадові особи Черкаської міської ради неодноразово порушували пункт 10 розділу II «Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», відповідно до якого «організатор конкурсу має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій внести зміни до конкурсної документації, про що повідомляє протягом трьох робочих днів усіх учасників конкурсу, яким надіслано конкурсну документацію».
За період з 12 лютого 2019 року до 3 травня 2019 року, коли були розкриті конкурсні пропозиції, виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв сім рішень, які стосувалися проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку та, зокрема, внесення змін до конкурсної документації, але тільки тричі про це було оголошено на офіційному сайті Черкаської міської ради у відповідному розділі «Оголошення».
На сайті Черкаської міської ради і досі відсутні оголошення про такі рішення: від 19 березня 2019 року № 289 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 № 158 «Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси»; від 26 березня 2019 року № 349 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 № 158 «Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси»; рішення від 0 квітня 2019 року № 370 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 № 158 «Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси».
Із великим запізненням на 2 тижні було розміщене оголошення про рішення від 17 квітня 2019 № 413 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.02.2019 № 158 “Про затвердження документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Черкаси».
– Отже, учасники конкурсу і громадяни міста Черкаси були позбавлені можливості своєчасно знайомитися із змінами, внесеними до конкурсної документації?
– Саме так. Враховуючи все це, депутати Черкаської міської ради мали всі підстави скасувати незаконні рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради, пов’язані із проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків.
Натомість дії міського голови, його заступника з питань діяльності виконавчих органів ради та куратора житлово-комунальної галузі Людмили Бордунос, а також директора департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради Юрія Гончара свідчать про свідоме нехтування вимогами законодавства України, що може призвести до подальшого загострення суспільно-політичної ситуації у Черкасах.
– Власне, як я розумію, все вищевикладене і стало підставою для звернення до суду?
– Так. Але не виключно. При прийнятті оскаржуваного рішення, «закон відпочивав».
– А що діяло?
– Беззаконня.
– В сенсі?..
– Так, суцільне беззаконня. І тут уже, окрім наших оскаржень у судах, «до праці» мають залучитись потужні правоохоронні органи.
– І все таки – про суд. Який позов ви подали в середу 17 липня?
– 17 липня до подання позову з оскарження рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №550 від 15 травня, відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, ми подали заяву про забезпечення позову. У цій заяві ми просили суд зупинити дію розпорядження міського голови м. Черкаси Анатолія Бондаренка від 2 липня «Про зупинення дії рішення Черкаської міської ради від 27.06.2019 р. «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради».
– І як довго суд має її розглядати?
– Законом встановлено, що така заява розглядається у строк не більше як 2 доби від моменту подання такої заяви. Власне, враховуючи суспільну значимість та резонансність справи, ми подали клопотання про гласний та відкритий розгляд цієї заяви із обов’язковим залученням представника позивача для надання пояснень суду щодо суті заяви.
– І як швидко суд зреагував на «резонансність»?
– На жаль, «ніяк». За добу після надходження заяви головуючий не спромігся визначитись щодо способу її розгляду. Тому до суду прийшли чисельні жителі Черкас, провели зустріч із головою суду, який повідомив, що він проведе бесіду із головуючим у справі суддею Геращенком щодо того, що заяву потрібно розглянути відкрито із залученням представника позивача та громадськості. На жаль, за три години до закінчення пресічного строку, головуючий у справі так і не подав «ознак життя справи», тому черкащани знову прийшли до суду…
– І що це дало? Як зреагував суд?
– Насамперед, маю зазначити, що все відбулося за законом. НА зустріч із містянами знову прибув голова суду та суддя – спікер. На їх аршумент, мовляв, суддя у справі ще не порушив «букву закону», я відповів що «так. Букву закону не порушив. Але є ще таке поняття як «дух закону». І , на моє переконання, судді мають бути як зразковими громадянами так і патріотами міста, в якому працюють. Триває очевидне порушення закону, що брутально порушує права всіх черкащан ( і суддів у тому числі). І, на моє оціночне судження, суддя, до якого потрапила така заява, за «духом закону». мав би відразу оперативно реагувати на неї, здійснювати невідкладний публічний розгляд, а не дочікуватись настання пресічного строку розгляду.
– І от, цей пресічний строк настав. І Що?
– Як казав «Велики Карлсон» J – Звершилось ЧУДО!. Рівно зі спливом другої доби ( як і передбачає пресічність строку закон) мені було вручено ухвалу суду, якою нашу заяву про забезпечення позову було задоволено! Задовольняючи мою заяву, суд ухвалив: « Вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії розпорядження міського голови м. Черкаси Бондаренка А.В. № 137-0402-12 від 02.07.2019 «Про зупинення дії рішення Черкаської міської ради» від 27.06.2019 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради».
– Чи набрало чинності це рішення.
– Так. Ухвала набрала чинності із моменту її підписання. Теоретично, вона може бути оскаржена міським головою або виконавчим комітетом Черкаської міської ради. Але я хотів би подивитись в очі тому, хто відважиться на таке свавілля. І, крім того, навіть будь- яке оскарження не зупиняє дію цієї ухвали.
– Що це на практиці означає?
– Це означає те, що набрало чинності рішення Міської ради, яким було скасовано ганебне рішення виконавчого комітету, щодо створення «єдиного управителя» у місті Черкаси, який , разом із чиновниками міськради вигадав, що вони можуть встановлювати тарифи, які заманеться.
– А що? Не мали вони на це права?
– Переконаний, що не мали. Тарифи має встановлювати виключно представницький орган – міська рада, а аж ніяк не приватна фірма. Справа в тому, що під час прийняття рішення про призначення управителя набрання чинності Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII (далі – Закон), який з 01.05.2019 набрав чинності.
Відповідно до ст. 5 Закону житлова послуга – послуга з управління багатоквартирним будинком.
Згідно з підпунктом 2 пункту 3 статті 4 Закону встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відноситься до повноважень органу місцевого самоврядування.
Разом з тим, учасниками конкурсу, результати проведення якого було затверджено оскаржуваним нами рішенням виконавчого комітету, розраховано цінові пропозиції на управління житловими будинками разом з вартістю комунальних послуг, які не було затверджено виконавчим комітетом Черкаської міської ради і на які необхідно укладати з 01.05.2019 окремі договори.
Крім того, Мінрегіоном України листом від 02.05.2019 №3033/01/01-41, який надійшов 06.05.2019 надано роз’яснення щодо необхідності укладання з 01.05.2019 нових договорів з урахуванням вимог Закону.
Позиція Мінрегіону України узгоджується і листом Черкаської місцевої прокуратури від 13.05.2019 №161-6140вих19, який було направлено до міської ради до прийняття ганебного рішення.
– Чи була можливість у міської ради подолати «вето» міського голови самостійно, без Вашого втручання з позовом до суду.
Така можливість було у строк , встановлений ч.4 ст.58 Закону Про місцеве самоврядування в Україні» – 14 днів з дня накладання «вето».
– Тобто – до 16 липня 2019 року?
Так. Міський голова спочатку скликав сесію на цб дату, а потім, з перевимщенням службових повноважень, порушуючи норму закону, так і не скликав позачергову сесію у встановлений законом термін. Тому 17 липня я вже був у суді з заяво. про забезпечення позову.
– А не побоюєтесь, що містяни можуть Вас не обрати до Верховної Ради, тому що їм потрібен ось такий адвокат тут на місці?
Навпаки. «Під куполом» Верховної Ради я зможу більш ефективно захищати інтереси черкащан, реагувати на всілякі прояви беззаконня у місті та притягувтаи корупціонерів до відповідальності.
– Чи можна стверджувати, що «тарифний геноцид у Черкасах подолано»?
Я можу стверджувати, що в судовому порядку ми захистили інтереси Всіх містян. І це є ваговим кроком на шляху подолання беззаконня у місті Черкаси, у тому числі , щодо «тарифної вакханалії». Справедливі судові рішення підносять нашу віру у державність, надію на те, що «правда є і за неї варто боротись». Шлях не легкий. Та ми пройдемо його разом і зробимо і наше місто, і Україну квітучою, розвиненою правовою державою.
P.S. Нагадаємо, що Валерій Макеєв – Кандидат в Народні Депутати по 194 виборчому округу від партії «Сила і Честь»
* Передвиборна агітація
КОМЕНТАРІ