У Черкасах розгортається потужна хвиля штрафування, щоб не сказати шантажу, споживачів тепла за нібито порушені пломби на лічильниках. Як переповідають підприємці, від імені ТЕЦ на господарські об’єкти приходить група осіб і, навіть не ховаючись, спочатку псує цілісність пломб, а потім нараховує дикі суми штрафів. І що цікаво, так звані «інспектори» навіть не є працівниками ТЕЦ, із якою в споживачів укладені договори, вони представляють службу енергонагляду ПРАТ «Хімволокно», що ТЕЦ орендує. При чому, як стверджують представники бізнесу, після офіційно оголошеного розміру стягнення їм начебто пропонують «мирне» врегулювання ситуації за третину нарахованої суми – готівкою і на руки.

«Наше товариство має у власності велике приміщення на вулиці Надпільній у Черкасах. Опалювати склади площею 6000 м. кв., якщо вони не використовуються, – суцільне марнотратство, тому підприємство відключило його від опалення. Інспектори ТЕЦ періодично перевіряють приміщення, звіряючи покази лічильників та контролюючи незайманість обладнання та цілісність пломб на ньому», – розповідає представник одного із постраждалих ТОВ.

За його словами, зазвичай, приходив один інспектор з енергонагляду, але цього разу було аж троє працівників «енергобезпеки» – пани Левченко О. П., Головченко В. І. та Нерознак С. О. – з відеокамерою. Це викликало підозри, тож на територію підприємства їх супроводило кілька працівників ТОВ. Як каже очевидець, один із тепловиків почав смикати пломбу на лічильнику, імовірно перевіряючи, чи міцно вона тримається. Від цих маніпуляцій пломба зіпсувалась, а перевіряльник почав знімати її на відео. Потім, стверджують представники ТОВ, інспектори заявили, що знімають лічильник і забирають його на експертизу.

«Все це виглядало дуже дивно, однак після заключення експертизи ми зрозуміли – з нас хочуть скачати гроші за порушення цілісності пломб. Справа в тому, що в договорі про теплопостачання з ТЕЦ є пункт, що за порушення цілісності пломб передбачається штраф у п’ятикратному розмірі. Ми, звісно ж, не мали наміру щось робити з тими пломбами, тому, укладаючи договір, не мали з приводу цього пункту жодних побоювань. Та і якщо уявити ситуацію, що пломба якимсь чином порушена, то штрафують, зазвичай, відповідальну особу, а п’ятикратний розмір вираховується від прийнятої в адмінсудочинстві величини – прожиткового мінімуму чи мінімальної зарплати. Але аж ніяк не від об’єму теплопостачання, якщо факт крадіжки не було встановлено. А його встановлено не було! Бо і не було ніякої крадіжки! У той же час ці «мародери» від імені ТЕЦ нарахували неймовірні «збитки» за якоюсь іншою формулою. В них вийшла сума штрафу у 485 тисяч гривень! Для порівняння – за весь опалювальний сезон – за півроку(!) – за опалення цього приміщення до відключення ми платили близько 90 тисяч гривень!», – обурюється керівник ТОВ.

І додає, що цей “корупційний” пункт договору взагалі мали б вилучити після таких зловживань, бо “злочин” і “покарання” в ньому не співмірні. Порушена ж пломба зовсім не означає, що в лічильник хтось справді втручався. Тим більше, нинішні лічильники мають велику пам’ять і сертифіковані підприємства легко з’ясують, чи були якісь зовнішні чи внутрішні збої у роботі цього обладнання. А поки що вимагати дикий штраф за надірвану пломбу – це все одно, що за невеличку подряпинку на машині примушувати винуватця купити постраждалому нове авто.

«Дешевше просто опалювати склади, ніж платити такі «хабарі» за вигадані порушення монополісту», – додає він.

Тож, логічно, що з приводу ситуації підприємство збирається звертатись до правоохоронних органів. Попри те, що в структурі «Хімволокна» безпекою відає екс-працівник прокуратури, такий собі Анатолій Білик, і ходять чутки, що в нього в правоохоронній сфері «все схвачено».

У той же час про схожі історії із такими ж «головними героями», як повідомляє інтернет-видання zmi.ck.ua, б’ють на сполох в соцмережах і власники черкаських квартир. Правда тут розмір «врегулювання» складає 10 тисяч гривень.

«Ми хочемо привернути увагу громадськості до цього свавілля, і закликаємо городян бути надзвичайно пильними, коли до них із перевіркою приходять тепловики. Не дозволяйте їм навіть торкатися обладнання та пломб, якщо ви не бачите, що вони роблять. А, найкраще, знімайте весь процес перевірки на відео, зафіксувавши стан пломб до того, як до них торкнулись інспектори. Це може виявитись вирішальним і врятувати користувачів від непомірних витрат, бо під «відеонаглядом» інспектори навряд чи наважаться на якісь протиправні дії», – наголошують представники ТОВ.

Вони закликають черкаський бізнес, який вже потрапив в тенета «шантажистів», об’єднуватись і створювати потужний фронт протистояння цьому нахабному грабунку.

До слова, у ТОВ вже є чималий список черкаських підприємств, яких обібрали нечесні на руку тепловики. Однак про це ми напишемо в наступному матеріалі, як і про те, яким чином державна ТЕЦ опинилась в приватних руках, хто нею володіє та як її можна повернути у власність громади.

До речі, в Черкасах пригадують схожі скандали із «зриванням пломб» 5 – 6 років тому. Правда, тоді це стосувалось перевірок енергонагляду, що входив до структури «Черкасиобленерго», і якраз тоді там, за дивним збігом обставин, працювала трійка спеціалістів з такими самими прізвищами, які нині оскандалились із лічильниками тепла від ТЕЦ. Утім, стверджують інсайдерські джерела, тоді керівництво «Черкасиобленерго» оперативно виявило «паршивих овець» і негайно звільнило їх з роботи.

Звісно, сьогодні «пломбові художества» також мало б якось оцінити і прокоментувати керівництво Черкаської ТЕЦ. Поки що там відмовчуються, заявляючи, що «перевіряють інформацію». Утім, не зважаючи на те, були на ТЕЦ в курсі описаних «схем», чи ні, але скандал набирає обертів.

Варвара Горова