Протягом останніх півроку на Черкаській станції переливання крові відбуваються кардинальні зміни: проводиться модернізація, закуповується нове обладнання, змінюються підходи в організації роботи. Нещодавно розпочата масштабна реконструкція старого приміщення станції. Все це відбувається завдяки державно-приватному партнерству комунального підприємства та ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-плазма». Такі зміни сприяють покращенню ситуації з запасами донорської крові в регіоні, виготовленню безпечних компонентів крові. Чи відчули зміни медзаклади області “Черкаси донор” дізнавалися у директора КНП «Черкаський обласний онкологічний диспансер Черкаської обласної ради» Віктора Парамонова.

– Вікторе Володимировичу, у листопаді 2018 року в інтерв’ю для «Черкаси ДОНОР» Ви зауважили, що в області критична ситуація з препаратами крові. Що змінилося з того часу?

– З приходом в область підприємства «Черкаси-плазма» ми відчули позитивні зміни щодо забезпечення наших відділень препаратами крові. Це дуже важливо для закладу, який є найбільшим споживачем компонентів крові в області. Обласний онкодиспансер споживає до 80% життєво важливої продукції, виробленої станцією переливання крові.

Співпраця з «Черкаси-плазма» — проста і зручна

– Яким чином відбувається співпраця?

– З листопада 2018 року ми працюємо з Черкаською службою крові за угодами. Організація співпраці доволі проста і зручна. Ми направляємо замовлення електронною поштою і за кілька годин отримуємо необхідні препарати крові. Навіть якщо це дуже рідкісна група крові, яку раніше ми чекали тижнями, тепер її постачають без затримки. Це дуже важливо для наших пацієнтів. Адже без переливання препаратів крові ми не можемо проводити лікування.

З листопада ніхто з хворих не шукає донорів, як це було раніше, ніде і нікому не платить. Ми отримуємо стільки препаратів крові, скільки нам потрібно. І головне – отримуємо вчасно.

– Як було раніше?

– Раніше родичі пацієнтів шукали донорів серед своїх знайомих або на «чорному» ринку донорів, чужим людям платили за донорство і так вирішували проблему забезпечення донорської крові. Людей для здачі везли з різних районів. При цьому, нерідко донори не підходили хворому. Інколи через відсутність донорів доводилося призупиняти лікування. До того ж, Черкаська станція не забезпечувала потреб нашого медзакладу. А будь-який дефіцит – це завжди зловживання. Часто хворі розповідали, що за дозу препарату крові доводилося платити. Хворі і їх родичі можуть це підтвердити.

Ми все це переживали разом з нашими пацієнтами. Лікарі онкодиспансеру мусили долучатися до пошуків донорів. Адже є онкохворі, у яких немає родичів, немає грошей заплатити за донора, а деякі знаходяться у такому стані, що не можуть вийти за межі лікарні. Наші лікарі шукали телефонами, умовляли людей хоч раз стати донором, умовляли станцію переливання крові, щоб терміново знайшла донорів. Просили в інших медзакладах, направляли машини в усі райони. Бо треба було рятувати хворих. Та хіба ми повинні цим займатися? Чи це проблема онкохворого, що немає препаратів крові?

– Звичайно, ні!

– Завдання лікарів – лікувати, завдання пацієнтів – лікуватися. А виробництвом препаратів крові повинні займатися відповідні підприємства, які і мають думати, де їм взяти здорових донорів і в яких лабораторіях їх обстежувати. Нині у Черкаській області цим займається «Черкаси-плазма».

А відтак сьогодні немає проблем із забезпеченням нашого закладу компонентами крові. Від роботи Черкаського обласного центру служби крові «Черкаси-плазма» виграли пацієнти, заради яких все це і робиться. Для того, щоб вони отримували своєчасно і безоплатно безпечні і якісні препарати.

Якість і безпека — для черкаських пацієнтів

До речі, «Черкаси-плазма» обіцяла виготовлення компонентів крові лише європейської якості. Ви бачите зміни в якості препаратів?

– По-перше, підприємство використовує сучасні методи обстеження донорської крові. По-друге, клітини крові «Черкаси-плазма» виготовляє сучасним апаратним способом, а не вручну, як раніше. Це дорожче, але і якість відповідна. Головне питання при використанні компонентів крові, щоб людині зробити трансфузію тих клітин, які дадуть клінічний ефект. Наші лікарі на практиці бачать ефективність таких компонентів крові – це підтверджує перебіг хвороби пацієнтів. Усе документується.

Зрозуміло, що дані препарати рак не виліковують, але це та терапія супроводу, яка дає можливість лікувати за міжнародними протоколами, не зупиняючи лікування, і мати захист пацієнта.

Препарати крові – це своєрідний товар, ліки, які вироблені з людської крові. Вони можуть бути біологічно небезпечні, бо представляють інше середовище для будь-якої чужої людини. Їх треба зробити максимально безпечними, і це має певну вартість. Сьогодні, завдяки осучасненій станції переливання крові ми не просто купуємо готові препарати крові, а доставляємо якість і безпеку нашим пацієнтам.

А ще своєчасність і зручність – це теж дуже важливо. Бо якщо протокол лікування займає рік чи два, то де пацієнту весь цей час шукати донорів? А якщо це, скажімо, дитина з району, то що робити мамі? Куди їй бігти за донорами? А така дитина у нашому закладі не одна, і онкохворих дорослих чимало. Де ці всі люди мають шукати донорів? І чому вони повинні влаштовувати пошуки? Це обов’язок мед закладів — забезпечення хворих необхідною кількістю безпечних компонентів крові.

– Дехто упереджено ставиться до інвесторів станції переливання крові.

– Добре критикувати уже налагоджену кимось справу. А ви пошукайте самі донорів, обстежте їх на високому рівні, виробіть достатню кількість компонентів крові, щоб мати запас на 5-7 днів! При цьому необхідно дотримуватися відповідних умов зберігання і термінів придатності, щоб хворим постачалися клітини крові живі і актуальні. Дайте нам готовий якісний товар, щоб ми його могли придбати так, як ліки в аптеці.

Пацієнти за компоненти крові не платять!

– Хто оплачує придбання компонентів крові для пацієнтів онкодиспансеру?

– Для наших пацієнтів препарати крові купує онкодиспансер. Для цього з бюджету виділені кошти. Ми провели тендерні торги і тепер купуємо компоненти крові, коли нам необхідно.

Дехто розповідає, що раніше препарати крові давали безоплатно. Але тоді станція переливання крові утримувалася за ті ж бюджетні кошти, а лікарні доводили план – до 1600 донорів на рік! У жодні посадові обов’язки лікаря не входить функція пошуку донора для пацієнта. Тоді хворі замість того, щоб лікуватися, шукають донорів. Я вважаю, що це феодальний спосіб експлуатації хворої людини.

– І все ж у Черкасах час від часу виникають розмови, що пацієнти оплачують вартість компонентів крові…

– Нічого наші пацієнти не платять! Можете приїхати до нас і запитати у самих пацієнтів. Вартість компонентів крові оплачує виключно Черкаський обласний онкологічний диспансер. Усі ті розмови – байки!

Не так давно ходили чутки, що диспансер торгує препаратами крові. А все через те, що ми почали отримувати більше компонентів крові, ніж раніше Так, ми стали замовляти більше, бо кількість виготовленої продукції зросла.

Такі байки породжують ті «спеціалісти», які не можуть собі знайти місце. Потрібно бути справжнім професіоналом, щоб розуміти важливість вирішення проблеми забезпечення пацієнтів препаратами донорської крові. У нашій лікарні найбільше потребує таких препаратів доросла і дитяча гематологія, анестезіологія та інтенсивна терапія (реанімація).

– За кордоном пропагується благодійне донорство. У нашій країні донорам доплачують і це теж відбивається на ціноутворенні компонентів крові.

– Звісно, потрібно агітувати за безоплатне донорство. Але воно не може бути під примусом. У нас в країні, на жаль, немає культури донорства. «Черкаси-плазма», щоб заохотити донорів, навіть підвищила їм оплату.

Потрібно вести роз’яснювальну роботу, і я постійно це роблю. Ми маємо бути впевненні, що якщо у нас є потреба у компонентах крові, то ми їх отримаємо. Нам не потрібно турбуватися, що компонентів немає, і набирати зайве про запас.

Я нещодавно був у Києві і там у клінічних відділеннях гематології дивуються, що наша лікарня може отримати концентрат тромбоцитів «сьогодні на сьогодні». Київські медзаклади більшу частину таких препаратів отримують із Білої Церкви. Столичний Центр крові малопотужний і не може забезпечити компонентами крові навіть місто Київ, а не те що Київську область. Тому у столицю препарати крові везуть за 100 км. Київським відділенням гематології доводиться чекати і іноді довго. А ми все це маємо в будь-який час і я, як керівник онкологічного медзакладу, цим задоволений.

Головне зараз, щоб інвестори виконали взяті зобов’язання з фінансування, модернізації, щоб був завершений запланований проект. І нехай собі працюють незалежно від форми власності.

Чому сімейний лікар у районі може працювати приватником і до нього відповідно до законодавства повинно підписатися не менше 2 тисяч пацієнтів, за яких держава через національну службу здоров’я напряму переводить кошти? І ні в кого не виникає питання, що він приватник. Те, що є ефективним повинно розвиватися і працювати. Тому на цьому етапі ми задоволені, бо нині маємо одні плюси. Виграв кінцевий споживач – хворі і лікарні. Я не скажу за інші медзаклади, але обласний онкодиспансер від такої співпраці тільки у виграші.