Із початку повномасштабного вторгнення, 94 релігійні громади на Черкащині змінили своє підпорядкування і перейшли до Православної церкви України. Першою у березні 2022 року українською стала Свято-Михайлівська церква у селі Деньги на Золотоніщині, розповідає Суспільне.

Свято-Михайлівська церква у селі Деньги — нова – храм освячений у 2015 році тодішнім керівником єпархії УПЦ МП митрополитом Софронієм. Настоятелем тут був Роман Личак. З його слів, тоді хоч і правили церковнослов’янською, але вже відмовилися поминати патріарха Кіріла, бо в країні тривала російсько-українська війна. Нині парафія, яка приходить на кожну службу, не велика — три десятки вірян.

Рішення вийти з-під московського патріархату ухвалювали всім селом у березні 2022 року. Стали першими в Черкаській області, додав священник:

“Дзвінків дуже було багато з переконаннями. Потім: «ми вас відлучимо від церкви». Мені найпершому видали указ про московську заборону з золотими вензелями. Звісно — прослужить 17 років в УПЦ, у душі були сумніви: чи правильно зробили. Але кожний день війни казав, що все ми зробили правильно”.

Тоді, зі слів священника, мали дозвіл продовжувати служити церковнослов’янською, щоб процес переходу був менш травматичним для вірян.

“Але мої дівчата, яким по 70 років, як їм переучуватись на піснеспіви з церковнослов’янської? Але вони за місяць вивчили все — збиралися по хатах, шукали в інтернеті”.

Нині Роман Личак — військовий капелан та благочинний Золотоніського району. Тобто, наглядає за усіма храмами Золотоніщини. Два місяці тому під його опікою опинився і головний собор Золотоноші — Свято-Успенський. Цьогоріч йому виконується 115 років.

“У храм ми не могли зайти, бо московський патріархат не хотів сюди пускати. Але 3 вересня 2024 року ми зайшли в цей храм. Зібралася громада, небайдужі, і від 3 листопада тут звучить мова українська за нашу державу і перемогу”, – розповів чоловік.

Настоятелем у собор призначили Ігоря Коваленка. Відколи став священником, весь час служив московському патріархату. Спочатку на Полтавщині, а потім у Києві.

“Ми в храмі вже давно служили українською мовою, але ж лишався канонічний зв’язок”.

Тому цьогоріч Ігор Коваленко самовільно вийшов з УПЦ МП і переїхав на Черкащину.

“Якщо чесно, я не цікавився як вони відреагували — то їхні вже справи. Коли твоє серце з Україною, коли твоє серце з народом — ти відчуваєш, що і церква повинна бути з людьми. Тому ніяких питань, чи вчинив правильно, чи не правильно, взагалі немає”, – пояснив він.