Унаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців опинилися у складній життєвій ситуації — їхнє житло було зруйноване або суттєво пошкоджене. Водночас держава запровадила механізми, які дозволяють отримати компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно за державною програмою «єВідновлення». Міністерство юстиції України роз’яснює, як подати заявку та що потрібно знати для отримання допомоги.
Хто має право на компенсацію?
Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно із Законом України, передбачено пріоритетне право на отримання компенсації для окремих категорій осіб. Це право враховується під час визначення черговості розгляду заяв та виплат. До таких категорій належать:
– учасники бойових дій, ветерани війни та мобілізовані громадяни;
– члени сімей загиблих військовослужбовців;
– особи з інвалідністю І та ІІ групи, у тому числі з інвалідністю, отриманою внаслідок війни;
– багатодітні сім’ї;
– прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни чи піклувальники;
– батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу;
– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Водночас закон визначає і перелік осіб, які не мають права на компенсацію. Зокрема, це стосується осіб, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», осіб із судимістю за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, а також їхніх спадкоємців.
У яких випадках надається компенсація?
Компенсація нараховується за житло, яке:
– пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набуття чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
– розташоване на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції);
У випадку, якщо на об’єкті пошкодженого житла вже частково проведено ремонт, заявник має право подати окрему заяву про надання компенсації за вже виконані ремонтні роботи, що стосуються завершеної частини ремонту, а також окрему заяву на компенсацію для подальшого проведення ремонту тієї частини об’єкта, яка залишилася невідновленою. Це дозволяє отримати компенсацію поетапно — відповідно до фактичного обсягу виконаних та запланованих робіт.
Якщо пошкодження стосуються квартир у багатоквартирному будинку, компенсація може бути надана лише за умови, що місця загального користування (сходові клітини, ліфти, дахи, під’їзди тощо) не зазнали пошкоджень або ж такі пошкодження були усунені (відремонтовані) після бойових дій.
Як подати заявку?
Подати заявку на компенсацію можна онлайн через портал державних послуг «Дія», а також особисто через Центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Перелік необхідних документів для подачі заявки офлайн можна зайти за покликанням.
Які терміни розгляду заявки?
Після подання заявки її опрацьовує відповідна комісія впродовж 30 робочих днів та призначає дату огляду майна для встановлення суми компенсації. Компенсація може надаватись у формі грошової виплати або сертифіката на нове житло. Механізм обирається залежно від конкретного випадку.
Куди ще можна звернутись за компенсацією?
Подати заяву щодо компенсації за знищене або пошкоджене житлове нерухоме майно можна також до Міжнародного реєстру збитків, який був створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Наразі здійснюється приймання заяв, тоді як їх розгляд та надання компенсації відбуватиметься в межах майбутнього компенсаційного механізму, який наразі перебуває на етапі створення.
Правила подання заяв до Реєстру та інші документи, які стосуються цього процесу, доступні до ознайомлення на цій сторінці.
Рівні можливості для кожного
Подання заявки та отримання компенсації має бути доступним для кожного — незалежно від віку, статі, національності, стану здоров’я. Подати заявку може кожен — як онлайн, так і офлайн, зокрема у ЦНАПах, з урахуванням потреб людей з інвалідністю, осіб літнього віку та інших вразливих категорій. Мета держави — забезпечити рівні можливості для всіх постраждалих внаслідок російської агресії.
КОМЕНТАРІ
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 1 week ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 2 weeks ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 2 weeks ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 3 weeks ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 3 weeks ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
Коли людям дозволять встановлювати автономне опалення?????
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
Ти, мудило, зарплату собі зменши, тоді і тарифи на попередньому рівні залишаться
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 1 month ago
а на фронті не хочешь половить ?
Скічко приїхав на Черкащину, аби порибалити з дітьми · 1 month ago
Приспати разом з шавкою.
На Черкащині собака покусав дитину, поки хазяїн тварини пив вино на лавці · 1 month ago
1600 родин? Тому дам, тому не дам? Комусь квартира, а комусь дуля з маком? Знову дерибан і хабарі? Доки буде цей совок? Маєте гроші - дайте усім інвалідам порівну. Скільки можна з них знущатися?
Ветеранам виділяють по 2,5 млн грн на купівлю власного житла · 1 month ago