Восени температура повітря помітно знижується, а разом з нею і настрій, самооцінка та мотивація. Часто на вулиці зустрічаємо сумних, похмурих людей, які всім незадоволені, скаржаться на поганий настрій, не мають бажання що-небудь робити, навіть виходити з хати. Нерідко такий стан може перерости в осінню депресію.

Отож, давайте з’ясуємо, що означає поняття осіння депресія і як боротися з цим станом? Саме з цим питанням “Вісті Черкащини” звернулися до Світлани Западнюк, психолога Тальнівської ЦРЛ.

Що, на вашу думку, спричиняє стан депресії в осінній період?

– По-перше, це органічні причини, пов’язані з тим, що світловий день скорочується, зменшується вироблення в організмі гормону – серотоніну, який відповідає за радість, щастя та інші якісь приємні відчуття. При цьому збільшується вироблення гормону – мелатоніну, який навпаки відповідає за ритми сну, гальмування.

Якщо підвищується кількість цього гормону ,то людина постійно відчуває сонливість.

По-друге, це залежить також від типу характеру. Люди схильні до меланхолії, особливо страждають цим восени.

– Які симптоми недугу?

– Найголовніша ознака пов’язана з порою року. Осінь – час змін, організму потрібно перелаштуватися на інший температурний і світловий режим. Дуже часто це відбувається після того, як у людей закінчується відпустка, розпочинається навчання, робота або усе разом: навчання-робота.

Основні симптоми: знижений фон настрою, постійна пригніченість, слізливість, бачення життя в негативному світлі, фізична слабкість, сонливість, менша продуктивність на роботі, підвищена дратівливість, суїцидальні думки, не бажання жити.

У таких випадках наполегливо рекомендую звертатися до психолога.

Як поводитися з тим, у кого депресія?

– Тут немає правильних чи не правильних рецептів. Найважливіше – це бути поруч з людиною. У нас зараз дуже стресовий фон у суспільстві, пов’язаний з війною, з економічною ситуацією. З розвитком новітніх технологій люди перестали спілкуватися віч-на-віч, заміняючи це все соціальними мережами.

Якщо хтось з ваших близьких у важкій депресії, то варто відвести його до психолога чи психіатра, але для цього потрібне хоча якесь мінімальне бажання цієї людини щось змінити.

Пані Світлано, ваші поради, як побороти осінню депресію?

1. Визначте причину. Не бійтеся подивитися проблемі в обличчя – якщо ви намагатиметеся сховати її глибше в себе, то тільки погіршите ситуацію.

2. Не дозволяйте занижувати власну самооцінку. При необхідності складіть перелік своїх позитивних якостей і частіше заглядайте в нього. Згадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.

3. Додайте в своє життя фарб і запахів. Кольори і аромати здатні впливати на емоційний стан людини. Раз за вікном все сіре, то потрібно себе оточити яскравими квітами.

4. Хай буде світло. У похмурий осінній період зробіть свій будинок світлим і затишним. По можливості ловіть кожен сонячний день, щоб побувати на свіжому повітрі.

5. Дивіться гумористичні передачі. Адже доведено, що посмішка запускає в організмі людини механізми, які сприяють підвищенню життєвого тонусу і протистоять стресам і депресивним станам.

6. Правильно харчуйтеся. У щоденний раціон обов’язково включайте продукти, які містять триптофан та інші амінокислоти, які є сировиною «гормонів гарного настрою». Це в першу чергу – банани, фініки, кисломолочні продукти, шоколад і какао. Частіше їжте морську рибу і яйця – це відмінне джерело вітаміну D. Для зміцнення нервової системи корисні продукти, багаті магнієм і фолієвою кислотою: шпинат, листовий салат, курага, цитрусові і соки з них.

7. Займайтеся спортом. Саме час записатися в спортзал – фігуру підтягнете і настрій підніметься: після тренувань в організмі активно виробляються ендорфіни.

8. Спілкуйтеся з друзями. Ні в якому разі не замикайтеся в собі.

Якщо ці способи не допомагають і Вас все одно турбує осіння депресія, слід звернутися за безкоштовною допомогою до психолога. Фахівець проведе відповідні тести і призначить курс лікування.