Восени температура повітря помітно знижується, а разом з нею і настрій, самооцінка та мотивація. Часто на вулиці зустрічаємо сумних, похмурих людей, які всім незадоволені, скаржаться на поганий настрій, не мають бажання що-небудь робити, навіть виходити з хати. Нерідко такий стан може перерости в осінню депресію.
Отож, давайте з’ясуємо, що означає поняття осіння депресія і як боротися з цим станом? Саме з цим питанням “Вісті Черкащини” звернулися до Світлани Западнюк, психолога Тальнівської ЦРЛ.
– Що, на вашу думку, спричиняє стан депресії в осінній період?
– По-перше, це органічні причини, пов’язані з тим, що світловий день скорочується, зменшується вироблення в організмі гормону – серотоніну, який відповідає за радість, щастя та інші якісь приємні відчуття. При цьому збільшується вироблення гормону – мелатоніну, який навпаки відповідає за ритми сну, гальмування.
Якщо підвищується кількість цього гормону ,то людина постійно відчуває сонливість.
По-друге, це залежить також від типу характеру. Люди схильні до меланхолії, особливо страждають цим восени.
– Які симптоми недугу?
– Найголовніша ознака пов’язана з порою року. Осінь – час змін, організму потрібно перелаштуватися на інший температурний і світловий режим. Дуже часто це відбувається після того, як у людей закінчується відпустка, розпочинається навчання, робота або усе разом: навчання-робота.
Основні симптоми: знижений фон настрою, постійна пригніченість, слізливість, бачення життя в негативному світлі, фізична слабкість, сонливість, менша продуктивність на роботі, підвищена дратівливість, суїцидальні думки, не бажання жити.
У таких випадках наполегливо рекомендую звертатися до психолога.
– Як поводитися з тим, у кого депресія?
– Тут немає правильних чи не правильних рецептів. Найважливіше – це бути поруч з людиною. У нас зараз дуже стресовий фон у суспільстві, пов’язаний з війною, з економічною ситуацією. З розвитком новітніх технологій люди перестали спілкуватися віч-на-віч, заміняючи це все соціальними мережами.
Якщо хтось з ваших близьких у важкій депресії, то варто відвести його до психолога чи психіатра, але для цього потрібне хоча якесь мінімальне бажання цієї людини щось змінити.
– Пані Світлано, ваші поради, як побороти осінню депресію?
1. Визначте причину. Не бійтеся подивитися проблемі в обличчя – якщо ви намагатиметеся сховати її глибше в себе, то тільки погіршите ситуацію.
2. Не дозволяйте занижувати власну самооцінку. При необхідності складіть перелік своїх позитивних якостей і частіше заглядайте в нього. Згадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.
3. Додайте в своє життя фарб і запахів. Кольори і аромати здатні впливати на емоційний стан людини. Раз за вікном все сіре, то потрібно себе оточити яскравими квітами.
4. Хай буде світло. У похмурий осінній період зробіть свій будинок світлим і затишним. По можливості ловіть кожен сонячний день, щоб побувати на свіжому повітрі.
5. Дивіться гумористичні передачі. Адже доведено, що посмішка запускає в організмі людини механізми, які сприяють підвищенню життєвого тонусу і протистоять стресам і депресивним станам.
6. Правильно харчуйтеся. У щоденний раціон обов’язково включайте продукти, які містять триптофан та інші амінокислоти, які є сировиною «гормонів гарного настрою». Це в першу чергу – банани, фініки, кисломолочні продукти, шоколад і какао. Частіше їжте морську рибу і яйця – це відмінне джерело вітаміну D. Для зміцнення нервової системи корисні продукти, багаті магнієм і фолієвою кислотою: шпинат, листовий салат, курага, цитрусові і соки з них.
7. Займайтеся спортом. Саме час записатися в спортзал – фігуру підтягнете і настрій підніметься: після тренувань в організмі активно виробляються ендорфіни.
8. Спілкуйтеся з друзями. Ні в якому разі не замикайтеся в собі.
Якщо ці способи не допомагають і Вас все одно турбує осіння депресія, слід звернутися за безкоштовною допомогою до психолога. Фахівець проведе відповідні тести і призначить курс лікування.
КОМЕНТАРІ
В Черкасах "народні мародери" так присмокталися до годівниці, що їх відірвати від неї можна тільки силою.
Черкаська облрада – єдина в країні, де за час скликання не змінився склад депутатського корпусу · 3 days ago
Цікаво, а скільки отримали чиновники з міської ради за те, що вже багато маршрутів віддали ОДНОМУ перевізнику? Ці дебіли не розуміють, що цього робити не можна? І де у перевізника така кількість...
Ще один маршрут у Черкасах отримав нового перевізника · 1 month ago
А скільки ж мишей та крис згоріло оце так!!!!
Через необережне поводження з вогнем в пожежі загинуло два кролі · 1 month ago
Бажаю успіхів. Можу допомогти, не знаю адреси.
Завели господарство та заклали сад: подружжя переселенців почало на Черкащині нове життя · 1 month ago
залу...ний і зелу...а два вилупки!
“Нові безпекові альянси як альтернатива світовому порядку диктатур…” – Валерій Залужний · 2 months ago
Молодці. Низький уклін за Вашу відвагу. Будьте здорові, живіть довго і щасливо.
Команда МСК "Дніпро" - володарі Кубка "Дніпро Честь" з волейболу сидячи - "ДЗВІН" · 2 months ago
Я бачив цю Пантеру в тому музеї.
Втонувши на Черкащині, німецький танк “Пантера” став… скарбом (Фото) · 2 months ago
Сподіваємось, що так)
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Я хотів би поцікавитись чи буде далі розвиватись історія Залізняка ? Бо тема дуже цікава
У лісі на Черкащині знайшли таємниче поховання 1812 року · 2 months ago
Ё...ый карась.
Карась звинуватив переселенців, що ті не звикли платити за тепло · 2 months ago