Великий піст – найтриваліший і найважливіший з усіх постів і витримати його багатьом буває непросто. Фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб пояснюють, як постувати без шкоди для здоров’я.

Цього року початок Великого посту припав на 18 березня, а його кінець – 4 травня. Тож уже 5 травня віряни зможуть повернутися до звичного способу життя.

Під час посту забороняється вживати продукти тваринного походження, а це – найчастіше основа раціону українців. Від м’яса, яєць і молочних продуктів доведеться відмовитися на 7 тижнів. І для того, щоб організм не тільки не постраждав від цього, але й отримав користь, потрібно навчитися правильно балансувати рослинні продукти, поєднувати їх між собою і структурувати свій раціон.

Ось кілька порад, як правильно постувати, щоб від того була користь, а не шкода вашому організму та психологічному стану.

Щоб не відчути браку вітамінів у складний для імунітету період:

основу раціону мають складати каші (до 10 видів), овочі і фрукти;

замініть м’ясо горіхами;

додавайте до страв боби (зокрема і соєві продукти), адже це – незамінне джерело білка;

рибу, яку дозволяється вживати тільки в свято Благовіщення та Вербну неділю, можна замінити морською капустою;

не забувайте про приправи та зелень (листя салату, рукола, петрушка, кріп тощо);

знайдіть ласощі у сухофруктах, ягодах, карамелі.

Також можна їсти пісні варіанти таких страв, як млинці, вареники, пиріжки, лазанья, спагетті, піца тощо. Два-три дні пісного харчування переконають вас, що можна експериментувати з рецептами, а звичні нам страви цікаво удосконалювати та змінювати. І міф про те, що складно харчуватися в піст, відразу розвіюється.

Кому не слід постувати?

Людям, які страждають хронічними захворюваннями (онкологія, виразка, жовчнокам’яна хвороба і т. д.), краще не постувати. Це може погіршити самопочуття і викликати ускладнення.

Дітям та підліткам – зростаючий організм не можна позбавляти вітамінів і мінеральних речовин, інакше знизиться імунітет, і почнуться проблеми зі здоров’ям. Крім того, школярі змушені витрачати величезну кількість енергії на уроках, пісна їжа навряд чи допоможе їм набратися сил.

Вагітним і жінкам, які годують, – мама в цей період їсть за двох: за себе і малюка. В пісних продуктах недостатньо корисних речовин, щоб забезпечити всім необхідним одночасно і жінку, і дитину.

Мандрівникам – різка зміна кліматичних і тимчасових поясів сильно б’є по імунній системі. Тому, якщо ви зібралися у відпустку до теплого моря, не варто обмежувати себе в харчуванні. Інакше є шанс захворіти під час відпустки або після повернення додому.

Поспішайте робити добро. Зважаючи на війну в країні, дуже важко відмежуватися від негативу. Але ви можете уникати конфліктів та сварок з колегами та рідними. Будьте терплячими і добрими, особливо до тих, хто потребує вашої допомоги.

Приділіть увагу своєму ментальному здоров’ю, займайтеся духовними практиками.