У лютому багато років тому розпочалося будівництво телевежі, що знаходиться у одному із черкаських парків. Про це “Новій Добі” розповів відомий краєзнавець Борис Юхно.

«В опублікованих цими днями соціалістичних зобов’язаннях працівників промисловості Черкащини міститься і зобов’язання зв’язківців у серпні поточного року здати в експлуатацію новий телевізійний ретранслятор в обласному центрі. Що ж робиться зараз на будові?  Триває підготовка фундаменту під щоглу-антену, яка підніметься вгору майже на 200 метрів. Це дуже відповідальна робота, адже фундамент утримуватиме кількасот тонн металу. Дніпропетровський завод імені Бабушкіна вже надіслав повний комплект металоконструкцій для щогли. З Києва прибули монтажники, які взялися за підготовку до її складання. Починається монтаж апаратури в приміщенні телевізійного ретранслятора. На будові розгорнулося змагання за успішне здійснення почесного зобов’язання».

Цією публікацією, датованою 13 лютого 1964 року, відтак нині «ювілейною», розпочалася публічна історія черкаської телевежі. Слід сказати, що окремо про неї писали не часто – здебільшого як про один з цікавих інженерних об’єктів з-поміж інших місцевих.

Тож кого б історія телевежі зацікавила більше, пораджу матеріал Тетяни Матринової у «Вечірніх Черкасах» від 21 жовтня 2009 року «Професія дивитися телевізор», свій власний «Завжди бути на висоті» у «Ранковій пошті» за 24 листопада 2008-го та інтерв’ю із директором Черкаської філії концерну РРТ Григорієм Загоруєм, який на час виходу статті перебував на тій «висоті» вже 13 років. Матеріал Надії Білоус був надрукований у «Новій Добі» від 25 лютого 2014 року. З нього, наприклад, ви б дізналися, що свого часу найвище, – на 154-х метрах, – державний прапор України майорів саме на нашій телевежі. Але було то так високо, що ніхто не помітив. Тож коли журналісти почали відновлювати факти, пов’язані із встановленням цього державного символу у Черкасах, «найвищим» назвали інший. А між тим, прапор висів довго. Григорій Іванович згадував, що міняли його раз на кілька місяців, бо вітер за такий час геть розтріпував матерію.

Одначе – до витоків. Слід сказати, що соцзобов’язання монтажники тоді не виконали. Лише 7 листопада угорські фахівці завершили монтаж ретрансляційного обладнання на 150-метровій позначці, що й дозволило ввести в експлуатацію першу чергу об’єкту.

Його реальна вага становить 325 тонн, а щоб пофарбувати «свічку» і тим самим захистити метал від корозії, щоп’ять років витрачають 3,5 тонни фарби. Чи може вежа впасти, якщо, не приведи Боже, землетрус балів у 7-8? Навряд, адже під лапи конструкції закачано стільки бетону, що якби вона почала хилитися, дибки стали б пару гектарів парку. А от переламатися навпіл у своєму поважному 55-річному віці з експлуатаційною гарантією на 50…

Тож висота телевежі – 196 метрів, ще й стоїть вона на 115-ти метрах над рівнем моря. Але в області наша не найвища. Рекордсменка – у Буках Маньківського району, її 230 метрів. Усього ж на Черкащині 14 телевізійних станцій, інші вежі мають висоту від 75 до 100 метрів.