У травні 2018 р. було завершено роботу археологічної експедиції Національного історико-культурного заповідника “Чигирин” та Інституту археології НАН України  по дослідженню колективного поховання голів на Замковій Горі в гетьманській столиці – м. Чигирин Черкаської області. Науковці вже назвали “яму з черепами” наймасштабнішою однотиповою історичною пам’яткою у світі, повідомляє Інститут археології Національної академії наук України.

Роботами, що є продовженням досліджень попереднього 2017 р., знято нижні шари скупчення кісток в ямі. Основну частину знахідок презентують людські черепи. Значна кількість нижніх щелеп, що переважно лежать окремо. Інших кісток (шийні хребці, кіски кінцівок, ребра) – обмаль. На черепах прослідковуються сліди рубаних ран від холодної зброї. Окремі пошкодження в районі потилиці, а також сліди зрубів на шийному хребці, являють собою яскраві ознаки декапітації.

Враховуючи історичний контекст, дослідниками висунуто припущення, що яма з відрубаними головами з Замкової гори в Чигирині пов’язана з найбільш масштабними подіями під стінами місцевої фортеці – Чигиринськими походами 1677 – 1678 рр., коли османська армія осаджувала, та зрештою здобула цитадель із російською залогою та українськими козацькими військами.

З історичних джерел добре відомий турецький військовий звичай стинати голову вбитим ворогам. Це був не лише прояв військової доблесті, та жест залякування ворогів. За відрубаними головами отримували й винагороду, підтверджуючи таким чином свої бойові трофеї. Отже, згаданий комплекс можна розглядати як санітарне захоронення решток воїнів, захисників Чигирина, що загинули й були обезголовлені під час бою.

blank

За своєю масштабністю чигиринська яма, що включає рештки принаймні понад трьох сотень індивідів (до руйнування водогінною траншеєю, їх число, вірогідно, могло бути близьким до півтисячі), є безпрецендентним в Україні об’єктом. Не буде применшенням говорити й про те, що вона входить до числа наймасштабніших однотипових пам’яток в світі