Черкаські ветлікарі зможуть стежити за чисельністю тварин та станом їхнього здоровʼя — в Україні запрацював Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Нова цифрова платформа дозволить власникам котів, собак та тхорів зберігати всю необхідну інформацію про своїх улюбленців: від кличок до даних про щеплення, розповідає Суспільне.

За словами лікаря ветеринарної медицини Єгора Єлісеєва, для нього і його колег клініки, де працює, створення Єдиного державного реєстру домашніх тварин — позитивний крок:

“За останній рік ми зробили в десять разів більше чіпувань, аніж за попередній час. Люди до цього відповідальніше ставляться. Розуміють, що це не просто щеплення. Тому, аби позбутися усіх зайвих паперових справ, держава задумалася над тим, аби створити цифровий профіль тварини”.

До нововведення реєстрацією тварин та оформленням ветпаспортів займалася державна ветеринарна служба, зазначив лікар:

“Туди треба було звертатись, якщо для тварини оформлялися документи для виїзду за кордон. А якщо це був внутрішній український паспорт, то його виписували всі ліцензійні лікарі ветеринарної медицини, які мали право щеплювати тварин від сказу”.

Єгор Єлісеєв пояснив, що раніше було три типи ідентифікації: фотокартка, клеймо та чіпування:

“Тварина його не чує та не відчуває. У нас чіпувалося багато тварин, ніхто не жалівся”.

Ветлікар певен що, державний реєстр має спростити процес ідентифікації тварин зокрема і тому, що паперової роботи буде менше.

Власниця шестимісячного котика Ірина розповіла, що в майбутньому не проти зареєструвати тваринку:

“Коту тільки шість місяців. Згодом побачимо, чи буду реєструвати”.

Власниця ж джек-расел-терʼєра Ірина Шостак реєструвати свою собаку не планує:

“Серед моїх родичів, знайомих, колег — 80 відсотків мають тварин. Ми на цю тему спілкувалися, але, я так розумію, що ніхто не хоче реєструвати тварин. Єдине— той, хто їде за кордон, буде реєструвати. У моєї тварини і чіп є, і паспорт є, і вакцинація. А це ще і навантаження — я не думаю, що мені це потрібно”.

Нині платформа, де зберігатимуть дані про котів, собак і тхорів, міститиме кличку та опис тварини, інформацію про вакцинацію та стерилізацію, контакти власників або утримувачів та іншу інформацію.

Нині ветлікарям надають рекомендації, як правильно наповнювати інформацію, розповів головний лікар львівського ветеринарного центру Андрій Кравченко:

“Власники тварини повинні принести її на прийом. Якщо ми вакцинуємо тварину, то питаємо, чи у тварини є чіп, жетон або мікрочип. Це так само як у власника тварини мають бути документи, що він громадянин України”.

Опісля ці дані вносяться до держреєстру, розповів лікар.

Наразі до роботи з платформою залучають ветеринарні клініки та лікарів. Як зазначила керівниця громадської організації “Світова асоціація з питань тварин України” Оксана Кошак, держреєстр — це крок до контролю чисельності тварин та безвідповідальних власників:

“Європейська конвенція тварин говорить про обовʼязковість реєстрації та ідентифікації. Відповідно, ідентифікації власників. Якщо ми знаємо хто є власником домашньої тварини, десять-одинадцять відсотків тварин, які на вулицях зʼявляються — це загублені тварини, або ті, що втекли. Тому це дасть можливість отим 11 відсоткам не поповнити ці ряди, а повернутися додому і бути зі своїми господарями”.

Нагадаємо, 25 листопада 2024 року Міністерство аграрної політики і продовольства України запустило в роботу Єдиний державний реєстр домашніх тварин. Про це повідомили на офіційному сайті міністерства. Ця база даних дозволить ефективніше протидіяти поширенню небезпечних хвороб та сприятиме розвитку культури відповідального власника.