На Черкащині нагородили 28 переможців конкурсу мікрогрантових проектів для сільського населення «Село: Кроки до розвитку», організованого агроіндустріальним холдингом МХП. Переможні проекти отримали по 50 тисяч гривень на започаткування та розвиток.
Цього року у конкурсної комісії було нелегке завдання, адже потрібно було розглянути 54 бізнес-плани, що вражали своєю оригінальністю. Це було вирощування обліпихи та лохини, етномайстерня з виготовлення виробів зі шкіри, вирощування равликів, виготовлення сувенірної продукції, крем-меду, фундука та трюфеля, облаштування громадської пральні, створення школи танців та школи розвитку особистості тощо. При цьому для журі велике значення мала ще й соціальна складова: проект мав бути не лише прибутковим, але й приносити користь громаді.
Приємний сюрприз очікував на переможців з самого початку церемонії нагородження, адже радник голови правління МХП Дмитро Камбулов оголосив про збільшення переможних грантів з 25 до 28.
«У нас була нелегка задача, адже конкурсом було передбачено до 25 грантів, але разом з партнерами ми визначили 28 переможців. І це тому, що ми вважаємо, що Черкаська земля заслуговує на більшу кількість грантів, які ми передбачили цим проектом. Ми сподіваємось на плідну співпрацю в майбутньому та на успішність вашого бізнесу. Переконані, що ви будете корисними для ваших громад і, у свою чергу, завжди раді допомогти тим, хто прагне розвиватися і зацікавлений в покращенні життя громади», — наголосив пан Камбулов.
«Щоб стимулювати населення розвиватися, інколи необхідний невеликий поштовх, — вважає керівник напряму «Корпоративна соціальна відповідальність МХП» Вікторія Нагірняк. — Достатньо просто показати, що ви можете презентувати ідею, за підтримки МХП реалізувати заплановане і в підсумку отримати добрі плоди. Ми, як соціально відповідальна компанія, сподіваємося, що ті інвестиції, які надаються для старту, допоможуть вдало продовжити почату справу».
Мікрогрантову допомогу отримали представники Черкаського, Чигиринського, Канівського, Катеринопільського, Городищенського та Корсунь-Шевченківського районів.
Отож, переможцями стали:
1. Вакуленко Наталія Антоліївна, «Розведення племінних кіз», Чигиринський р-н;
2. Гладкий Олексій Олександрович, «Вирощування полуниці з фріго-саджанців та розсади власного виробництва на крапельному зрошенні», Городищенський р-н;
3. Добрянський Павло Віталійович, «Навчальний комплекс «Школа розвитку особистості», Катеринопільський р-н;
4. Дорошенко Анатолій Іванович, «Виробництво та реалізація продукції бджільництва», Корсунь-Шевченківський р-н;
5. Железняк Олена Валеріївна, «Вирощування кур голошийок, бройлерів, качок породи Мулард в домашньому господарстві», Черкаський р-н;
6. Конюша Анастасія Олександрівна, «Крем-мед з добавками», Канівський р-н;
7. Конюша Максим Сергійович, «Доставка чистої питної води в села Канівщини», Канівський р-н
8. Лугова Світлана Іванівна, «Золотий черв’як», Чигиринський р-н;
9. Манько Людмила Василівна «Переробка та реалізація отриманої продукції (сухофруктів) з фруктів та ягід», Катеринопільський р-н;
10. Моклюк Андрій Павлович, «Виробництво та реалізація продукції кролівництва», Катеринопільський р-н;
11. Моргун Володимир Васильович, «Вирощування ВРХ», Городищенський р-н
12. Нелень Антоніна Миколаївна, Громадська пральня «ЧистЮль-ка», Черкаський р-н;
13. Овчаренко Ірина Михайлівна, «Школа танців «Forsage», Черкаський р-н;
14. Моручок Денис Федорович, «Вирощування равликів, фундука, трюфеля», Канівський р-н;
15. Садеков Ібрагім Іосифович, «Інтенсивний фруктовий сад», Черкаський р-н;
16. Федорова Вікторія Олександрівна, «Надання послуг вантажоперевезень», Чигиринський р-н;
17. Широков Максим Олександрович, «СТО у Макса», Чигиринський р-н;
18. Самохіна Людмила Сергіївна, «Сімейна ферма з вирощування ягід та саджанців ожини», Чигиринський р-н;
19. Стоянова Валентина Миколаївна, «Організація вирощування картоплі голландської селекції на крапельному поливі», Черкаський р-н;
20. Мартиновець Тетяна Іванівна, «Вирощування лохини», Черкаський р-н;
21. Усик Ольга Григорівна, «Охолодження молока для збільшення поголів’я кіз», Корсунь-Шевченківський р-н;
22. Чернявський Дмитро Володимирович, «Вирощування та реалізація саджанців скороплідних горіхів», Черкаський р-н;
23. Чинбай Оксана Віталіївна, «Розвиток багатогалузевого виробництва в промислових масштабах, пов’язаний з виготовленням виробів з гіпсової, гіпсобетонної та полімербетонної сировини», Черкаський р-н;
24. Ющенко Віктор Олексійович, «Тепличне вирoщування та реалізація зелені», Черкаський р-н;
25.Решетняк Оксана Миколаївна, «Пасiка та продукти бджільництва», Черкаський р-н;
26. Глазунова Діана Миколаївна, «Мобільний оздоровчий кабінет «Нуга Бест», Чигиринський р-н;
27. Катькало Степан Іванович «Бджільництво, розведення бджіл, виробництво та реалізація продукції бджільництва», Катеринопільський р-н;
28. Осіпова Юлія Сергіївна, «Школа народних ремесел в Холодному Яру», Чигиринський р-н.
Прикметно, що ледь не третину грантів на Черкащині отримали переселенці — люди, які змушені були покинути свої домівки і переїхати з окупованих територій — Криму, Донеччини, Луганщини.
Серед них жителька села Бобриця, що на Канівщині, Анастасія Конюша. Її родина займається бджільництвом, тому дівчина вирішили започаткувати нову для Черкащини справу і зайнятися виробництвом крем-меду.
«За кордоном цей бізнес досить розвинутий і має попит, у нас — ні. Оскільки займаємося бджільництвом, лишається закристалізований мед, до якого можна додавати спеції, сухофрукти, сиропи», — говорить молода підприємиця.
Члени журі наголосили, що на конкурсі мікрогрантів Анастасія вразила їх як новаторством ідеї, так і нестандартним підходом до презентації.
Ще один переселенець із Луганщини Максим Широков отримані кошти планує інвестувати в розвиток власної СТО, яку відкрив на Чигиринщині. Майстер збирається не лише заробляти кошти, але й передавати знання та вміння автомеханіка місцевим дітлахам, щоб вони, коли підростуть, теж могли започаткувати свою справу.
«Отримані від МХП кошти планую витратити на купівлю автопідйомника. Частину обладнання вже маю — встиг вивезти з окупованої території, а ще дещо потрібно докупити», — поділився своїми планами Максим Широков.
Оздоровчий центр «Нуга Бест» у Чигирині прагне розширити містянка Діна Глазунова.
«Суть проекту — отримання прибутку від надання послуг у сфері краси і здоров’я шляхом створення мобільного оздоровчого кабінету. Певне обладнання вже працює з 2007 року. Можливий виїзд у села, адже люди, що фізично працюють, мають проблеми із суглобами, спиною. Планую безкоштовно надавати послуги АТОвцям, ветеранам, іншим пільговим категоріям людей», — розповіла Діана Глазунова.
Школу народних ремесел цього року започатковує на Черкащині Юлія Осипова:
«Моя головна мета — це розвиток села Мельники. Ми надаватимемо безкоштовні якісні послуги з навчання ремесел школярам і дошкільнятам, а також в рамках реабілітації АТОвців та їхніх сімей з метою поліпшення психологічного стану цих людей».
Звичайно, не обійшлося і без традиційних для Черкащини видів бізнесу — вирощування кіз, кролів, створення садів тощо. Прикметно, що ці проекти мають благородні цілі: передати навички та вміння ведення бізнесу односельчанам та допомогти тим, хто цього найбільше потребує. Адже і мед, і м’ясо, й овочі з фруктами переможці планують безкоштовно надавати місцевим дитсадкам, школам, будинкам престарілих.
Як зазначив Анатолій Рекун, директор ресурсного центру АНГО, який є незмінним партнером конкурсу, прикметним є те, що конкурс грантів від МХП, який було започатковано саме на Черкащині, щороку розширює свою територію і вже охоплює п’ять областей. А значить, українське село має перспективи розвитку і процвітання.
Довідково: Конкурс «Село: Кроки до розвитку» стартував у 2016 році і був реалізований у 3 районах Черкаської області. У результаті 10 грантерів отримали безповоротну фінансову допомогу до 40 тис. грн. У 2017 році проект розширив свою географію. МХП інвестував у бізнес-ініціативи місцевих мешканців 2 регіонів присутності: охопив 6 районів Черкаської області і 5 — Вінницької. Торік в рамках програми було визначено 45 переможців, які отримали гранти до 40 тис. грн на розвиток своїх ініціатив.
Цьогоріч конкурс поширився на 6 районів Черкаської області, 8 — Вінницької, а також вперше охопив 4 райони Івано-Франківської, 3 — Тернопільської та Петриківський район на Дніпропетровщині. У 2018 році грантова допомога зросла до 50 тис. грн, а кількість переможців конкурсу сягнула 85 проектів. МХП допомагає змінювати село, робити його сучаснішим і європейським. Кооперація зусиль, всебічна підтримка кращих ініціатив регіонів з боку МХП пришвидшить поступальний розвиток села — основи стабільного майбутнього країни.
КОМЕНТАРІ