Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології, проблема забруднення довкілля залишається бути актуальною для м. Черкаси, оскільки до забруднення транспортом, котельнями додається забруднення від підприємств хімічного виробництва. Щодня жителі Черкас змушені дихати повітрям, яке є сумішшю пилу, промислових викидів та вихлопних газів.

Окрім цього, місто Черкаси має низький природний потенціал до розсіювання шкідливих домішок в атмосфері. Він зумовлений переважанням слабо вітряної погоди, частими туманами в весняний період року та малою кількістю опадів влітку в поєднанні з безвітряною погодою. Такі умови не сприяють очищенню атмосфери у місті.

Лабораторія обласного гідрометеоцентру відбирає проби атмосферного повітря в різних районах міста, а саме: в районі п’ятої поліклініки; по вул. Святотроїцькій, 68 (центр міста) та по вул. Гетьмана Сагайдачного,146 (Дніпровський мікрорайон). Кількість контрольованих інгредієнтів становить 18, в т.ч. 8 важких металів. За місяць відбирається в середньому 1500 проб, за півріччя 2018 року відібрано 9334 проби.

Для оцінки ступеня забруднення повітря використовуються гранично допустимі концентрації: середньодобова (далі по тексту – ГДК с.д.) та максимально-разова. У порівняльному аналізі забруднення атмосфери використовуються комплексний індекс забруднення атмосфери (далі ІЗА)

За І півріччя 2018 року концентрації забруднюючих повітря речовин мають такі значення:

Пил   0,1     мг/м3  (0,67 ГДК с.д)
Діоксид сірки   0,011  мг/м3  (0,22 ГДК с.д)
Діоксид азоту   0,06    мг/м3  (1,5 ГДК с.д)
Оксид вуглецю 1,0      мг/м3  (0,33 ГДК с.д)
Оксид азоту       0,03   мг/м3  (0,5 ГДК с.д)
Сірководень 0,001  мг/м3                                                             –
Аміак 0,04   мг/м3  (1,00 ГДК с.д)
Формальдегід 0,007 мг/м3 (2,33 ГДК с.д)

Впродовж півріччя забруднення атмосфери було обумовлено підвищеним вмістом формальдегіду та діоксиду азоту. Найвищі середньомісячні концентрації цих речовин спостерігалась в Дніпровському мікрорайоні: по формальдегіду на рівні 2,7 ГДК с.д – в лютому, квітні та травні; по діоксиду азоту (4,0  ГДК с.д) – у лютому.

ІЗА за І півріччя 2018 року  склав 6,54, що свідчить про підвищений рівень забруднення атмосфери у місті сторонніми домішками. Проте, у лютому, квітні та травні рівень забруднення атмосферного повітря був високий.

Найбільш забрудненим районом залишається Дніпровський мікрорайон. У порівнянні з 2017 роком у цьому районі зросли середньорічні концентрації по діоксиду азоту у 1,5 рази, по аміаку – у 1,2 рази.  Вміст інших домішок залишився без суттєвих змін.

Аналіз даних спостережень за останні 5 років виявив тенденцію зниження середнього рівня забруднення атмосферного повітря діоксидом сірки, оксидом вуглецю та формальдегідом. В той же час, вміст в повітрі діоксиду азоту, сірководню та важких металів (окрім хрому та цинку) зростає.

Отже, незважаючи на спад промисловості, рівень забруднення атмосферного повітря по окремим домішкам продовжує перевищувати гранично – допустимі норми. Неякісне атмосферне повітря негативно впливає на самопочуття, особливо в спекотну мало вітряну погоду. Тому рекомендуємо, для прогулянок не використовувати тротуари вулиць, відвідуйте парки, сквери. Частіше проводьте свій відпочинок за межами міста. Це принесе користь вашому здоровʼю.