Жителі кількох сіл, які нині входять до Іркліївської ОТГ колишнього Чорнобаївського району, переймаються, що можуть залишитись без екстреної медичної допомоги.

У листі, який було адресовано на ім’я очільника Черкаської ОВА Ігоря Табурця та Іркліївського сільського голови Анатолія Писаренка мешканці цих населених пунктів зазначили, що керівник Черкаського обласного центру “екстренки” Ігор Фесун повідомив про закриття пункту екстреної медичної допомоги в селі Лящівка.

“Даний пункт екстреної медичної допомоги обслуговує близько 10 сіл Чорнобаївської та Іркліївської громад, у випадку закриття якого, є великий ризик, зважаючи на вкрай негативний стан доріг до цих населених пунктів, що час приїзду автомобіля швидкої допомоги збільшиться в рази та призведе до критичних наслідків…” – зокрема йдеться у зверненні жителів громади.

Під ним мешканці сіл зібрали близько двохсот підписів.

Утім, як прокоментував “Дзвону” керівник “Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської обласної ради” Ігор Фесун, названий пункт швидкої вже не працює з 1 березня, оскільки там просто немає кому працювати.

“Щоб повноцінно, 24/7, працював пункт екстреної медичної допомоги, там має бути 4-5 фельдшерів. У Лящівці залишився один. Останні роки цей пункт і так працював лише по 12 годин на добу, однак з одним фельдшером він взагалі не може функціонувати. Шкода, що ті, хто піднімає це питання зараз, не звертали увагу на проблему раніше. Більше того, за нормативами МОЗу одна бригада швидкої допомоги має обслуговувати 10 000 населення. В колишньому Чорнобаївському районі, де проживає близько 36 000 – 37 000 людей, їх залишається і надалі чотири. Лящівський пункт обслуговував всього три маленьких села (а не десять, як вказано у зверненні), тож тепер їх обслуговуватиме інша бригада. До того ж, люди, що там працювали, переведені в інші пункти. Звісно, кожному хотілося б, щоб швидка допомога була в кожному селі, однак це неможливо з практичної і економічної точки зору. Переконаний, що жителі вказаних сіл не відчують незручностей. Ми промоніторили, як виїжджала туди швидка допомога з 1 березня, і можемо сказати, що маємо в середньому 1,2 виклики на добу, для порівняння в Черкасах – це 10 викликів. Тож існуюча бригада цілком впорається із цим додатковим навантаженням”, – повідомив Ігор Фесун.

Окремо ж він звернув увагу на кадровий голод, адже, за його словами, це загальноукраїнська проблема, що лише погіршується з кожним роком.

“У нашій установі заробітна плата одна з найвищих в області серед медичних працівників – в середньому близько 20 000 гривень на місяць. Однак у нас великий дефіцит фельдшерів. Особливо на сільських територіях, бо туди люди не хочуть їхати на роботу. Більшість хочуть залишатись у містах. Тож, користуючись нагодою, хотів би закликати людей із медичною освітою іти до нас працювати”, – наголосив Фесун.

Також маємо додати, що за роз’ясненнями МОЗу, питання доїзду бригади “екстренки” регулюється постановою Кабміну №1271. Відповідно до неї, всі виклики, залежно від скарг пацієнта, поділяються на: критичні – супроводжуються відсутністю або неефективним диханням, ознаками масивної кровотечі чи крововтрати. На такий виклик бригади мають доїхати за 10 хвилин. Екстрені – супроводжуються порушенням свідомості, ознаками кровотечі, ознаками гострого коронарного синдрому, ознаками гострого мозкового інсульту, розладами дихання. “Швидка” має прибути за 20 хвилин.

Чи впорається чорнобаївська екстренка із такими нормативами, зважаючи на жахливий стан доріг у названих селах, – питання відкрите.

Голова Іркліївської ОТГ Анатолій Писаренко у коментарі нашим журналістам наголосив, що він звернувся до Ігоря Фесуна з листом щодо обґрунтування причин закриття пункту у Лящівці.

“Для нас головне, щоб послуга швидкої медичної допомоги надавалась населенню згідно з нормами МОЗ. Та варто зауважити, що в нашій ОТГ залишається ще два такі пункти (з чотирьох необхідних для всього Чорнобаївського району, – ред.). Телефоном Ігор Фесун назвав нам такі ж причини закриття, як і вам, однак ми звернулись до нього з офіційним листом і чекаємо на розширене обґрунтування”, – повідомив Анатолій Писаренко.

Він також додав, що ОТГ як установа ніяк не може вплинути на організацію роботи екстреної медичної допомоги. Тож лист-відповідь Ігоря Фесуна на ситуації навряд чи хоч якось відобразиться.

blank

blank

blank

 

Варвара Горова