Вже кілька місяців триває колотнеча у селі Яблунів, що на Канівщині. Каменем спотикання для місцевої громади стало питання про приєднання цього невеличкого села до Канева або ж до сусіднього села Литвинець, яке має стати центром новоствореної ОТГ. Суперечки між прихильниками приєднання до Канева і їх опонентами, які бачать майбутнє Яблунева в об’єднанні з Литвинцем, переросли у жорстке протистояння, яке вихлюпується у пікетування кількох останніх сесій облради, «войнушкою» у соцмережах і сварками між жителями села…

Як заявив заступник голови ОДА Ярослав Березань, на сьогодні, на жаль, життєдіяльність села заблокована політичним протистоянням. Просте економічне питання переросло в політичні ігри. Нині сільська рада не може ухвалити жодного рішення…

Найбільші адепти ідеї приєднання Яблунева до міста Канів винуватцем у всіх цих конфліктах і негараздах чомусь безапеляційно називають «Науково-виробничу фірму «Урожай», яка входить до Групи МХП.

Дійсно, МХП має свої  підприємства в Яблуневі, зокрема «Урожай» орендує тут 700 гектарів землі. Тому і не дивно, що «емхеповські» підприємства і їх керівники  зацікавлені у подальшій долі не чужого їм населеного пункту. При чому, як ніхто інший, зацікавлені у стабільній, нормальній ситуації в селі, місцевій раді та й у всій громаді…

Від так, їм дивно чути звинувачення містечкових політиканів у спробі рейдерського захоплення сільської ради, втручанні у волевиявлення громади… А особливо дивує, як уперто на кожну сесію облради звозяться «активісти» із гаслами про невтручання в життя громади. При чому звозяться люди, які часто не мають ніякого відношення до того ж Яблунева…

Директор науково-виробничої фірми «Урожай» Олександр Воскобойнік на всі ці закиди відповідає чітко і зрозуміло, що він поважатиме будь-який вибір громади, але при цьому хоче, аби цей вибір був усвідомленим.

blank

– Досі «Урожай» не мав жодного конфлікту із новоствореними об’єднаними територіальними громадами. Навпаки, заохочував їх до створення і подальшої співпраці. Те саме було і в Яблуневі. Ми допомагали із прокладанням водогону, ремонтом школи. Лише цього року на виконання соціальної угоди «Урожай» витратив 100 тисяч гривень, а  «Миронівська птахофабрика» – 300 тисяч гривень. При цьому Яблунів аж ніяк не є критичною точкою для науково-виробничої фірми «Урожай», як це намагаються подати деякі піарники. Земельний банк «Урожаю» в Черкаській області становить близько 80 тисяч гектарів. У Яблуневі ми орендуємо 700 гектарів. Чи є ця цифра критичною для компанії?! Мабуть, ні. Хочу розвіяти сумніви деяких політиків, які кажуть, що ми боїмося втратити свою землю. Річ у тім, що всі угоди оренди землі «Урожаю» продовжені на 7-10 років. Ми платимо чи не найвищу орендну плату – 12% від вартості землі. 80 жителів села і надалі  працюватимуть на підприємствах МХП. При цьому вони отримують дуже пристойну заробітну плату. Тому боятися приєднання до Канева у нас абсолютно немає підстав.

Директор НВФ «Урожай» вважає, що на ситуацію впливають люди, які далекі від вирішення потреб села.

– Подальше роздмухування так званого скандалу включно із автобусними поїздками окремих активістів за гроші політичних партій та їхніх лідерів до Черкас на сесію обласної ради насправді є їхнім політичними піаром і нічим іншим. Вони заробляють собі політичні бали, абсолютно не вникаючи в справжні проблеми села. Не приховую, що деякі аспекти майбутнього об’єднання для нас є справді болючими. Адже зрозуміло, що після приєднання до Канева, швидше за все, буде закрита Яблунівська школа, де навчаються 63 учні. У ремонт школи ми вклали чималі кошти, і нам буде боляче дивитися, як її закриватимуть. Зрозуміло, що здорожчають деякі комунальні послуги. Вода в селі буде подаватися за канівськими міськими цінами. Також ми не сприймаємо фактичне відсторонення від процесу чотирьох депутатів сільської ради, яке, на жаль мало місце. Їх незаконно позбавили депутатських повноважень і вирішували долю села без них. При цьому на сайті Центральної виборчої комісії саме ці люди числилися депутатами сільської ради. Коли вони найняли юриста, то легко довели свою правоту в суді. Водночас на кожні збори організовано привозяться із Канева активісти, яким насправді мало болить доля села. Ми закликаємо процес об’єднання творити без поспіху, виважено, з урахуванням усіх інтересів жителів села.

Олександр Анатолійович наголосив, що усім сторонам треба знаходити спільну мову й працювати на користь сільської громади.

«Потрібно засукати рукави і працювати. Так, як це звикли робити люди, які трудяться у компанії МХП. Досить витрачати час на дешевий піар», – переконаний пан Воскобойнік.

Цікаво, що борці за приєднання Яблунева до Канева, окрім галасливих закидів на адресу «Урожаю», ніяких вагомих аргументів щодо такого об’єднання «село-місто» не наводять. До речі, всі ці суперактивісти, швидше за все, після об’єднавчого рішення на другий день забудуть, що існує оте село Яблунів. Вони побіжать далі, палко борючись за якийсь новий проплачений проект… І місцеві жителі, яблунівці даремно шукатимуть когось із тієї братії для вирішення якихось своїх проблем. А знову таки звертатимуться до того ж «Урожаю» і «Миронівськоі птахофабрики» та його керівників…

Яків Немирів