Горіховий Спас традиційно святкують в кінці літа, 29 серпня. Цей день має багато прикмет, до яких прислухалися люди. Якісь з цих прикмет втратили актуальність в наш час, проте багато з них досі впливають на наше життя і долю.

Історія свята

Третій (Горіховий) Спас встановлений православною церквою на честь перенесення із Едесси до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас.

За переказами, Ісус умив обличчя водою і потім обтер рушником, на якому відбився його лик. Це рушник з нерукотворним зображенням Спасителя зцілив володаря Едесси від смертельної хвороби, що сприяло поширенню там християнства.

Згодом саме з цього зображення Ісуса Христа були написані перші ікони Спаса Нерукотворного.

У цей день влаштовувались ярмарки, на яких продавали домоткані полотна і полотно. У народі говорили: “Перший Спас – на воді стоять, Другий Спас – яблука їдять, Третій Спас – на горі полотна продають”.

Третій Спас по праву називали Горіховим Спасом, бо у цей час достигали лісові горіхи, і можна було їх заготовляти та освячувати в церкві. У деяких місцях на початку ритуалу горіхового збору в ліс посилали старшу жінку для пробного збору. Скільки вона приносила за день горіхів, для решти було початковим результатом, і потрібно було збирати не менше. Збір горіхів міг тривати протягом декількох днів.

За народними спостереженнями, в один і той же рік не могло бути врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому урожай горіхів обіцяв хороший врожай хліба на наступний рік.

Традиції Горіхового Спаса

Горіховий Спас – традиційний час ярмарків. Але і час покупок: відправлятися туди просто подивитися не можна було. Обов’язково слід було що-небудь купити, щоб на майбутній рік не відчувати нестачі в грошах. Особливо цінним вважалося принести з “горіхової” ярмарки полотно. Одяг для дитини, зшитий з нього обіцяв малюкові здоров’я і благополуччя його сім’ї. Таке вираження в народній традиції святкування Горіхового Спаса знайшла легенда про портрет Христа, зробленому на полотні.

На Горіховий Спас освячують джерела здоров’я і сили – колодязі, що дають воду. А ще ходять в баню і паряться там з горіховими віниками. Вважається, що сила води і горіха зробить тіло міцним і захистить від недоброго ока.

На Горіховий Спас з ліщини заготовляли банні віники. Вважалося, що з їх допомогою зцілялися від найважчих хвороб. І сушити такі віники потрібно було далеко від віників з інших гілок дерев.

Також на Третій Спас у багатьох місцях були приурочені обряди, пов’язані з останнім хлібним снопом. Тому найголовніше блюдо на столі – це хліб, випечений з борошна нового врожаю. Звідси пішло ще одна назва Горіхового Спаса – Хлібний.

Починаючи з Третього Спаса сіяли озиме жито. Починався цей ритуал з домашньої молитви, потім господині проводжали чоловіків на поле з хлібом і сіллю. Після посіву озимого хліба будинку їли пиріг з кашею.

Третій Спас також проходить з обрядами та процесами малих освячень в храмах. Як правило, парафіяни укладають у свої кошики різного виду горіхи, однак не забороняється додати яблука, мед і навіть овочі.

Прикмети та повір’я на Горіховий Спас

Третій Спас — хліба припас.

Третій Спас на полотні, а хлібець на току.

Коли гарний Третій Спас — взимку буде квас.

Багато горіхів на Спас — через рік запасешся хліба про запас.

Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали.

Післяуспіння прийшло — сонце на осінь пішло.

Ластівки відлітають у три рази, у три Спаса.

Якщо журавлі відлетіли – чекай морозів на Покрову.

Грозовий і неспокійний серпень називають провісником довгої і теплої осені.

Існує також кумедне повір’я, що на Горіховий Спас відьми нібито готували свої чарівні палички. Як можна здогадатися, з ліщини, так як він вважався деревом, яке наповнюється особливими силами.