Для усіх закоханих у старовинні алеї, альтанки і гроти  екскурсовод Галина Никитюк, розповіла читачам сайту УманьNews.City цікаві і маловідомі факти про Національний дендропарк «Софіївка».

blank

1 — Коли «Софіївка» була закрита для відвідувачів

Вперше парк «Софіївка» був закритий для відвідування у 1929 році — перед тим, як зробили заповідник державного значення. Після оголошення парку державним заповідником ввели плату за вхід — 5 копійок для членів профспілки і 10 копійок для усіх інших.

 Вдруге «Софіївка» залишилась без відвідувачів під час Другої Світової війни — в усі роки окупації Умані парк був зачиненим.

2 — Роковини смерті Софії

Софія померла 24 листопада (у День Святої Катерини) 1822 року і у 2022 році виповнюється рівно 200 років з дня її смерті.

blank

3 — Софія і плітки

Софія багато листів писала Єжи Потоцькому, а він їй багато листів пересилав. Але в жодному листі немає ні рядочка про кохання, закоханість. Тому архівні документи — ось ці листи, говорять більше, ніж люди, які заздрили Софії.

4 — Камінь «смерті»

Цей камінь названий так по міфології. Інформація про те, що під ним загинули люди, не відповідає дійсності, бо він ніколи нікуди не падав і нікого не давив. Він цільний із дном — коли спускали воду, ми бачили, що він не окрема кам’яна брила, яку хтось міг піднімати. І, зважаючи на об’єми каменя, під ним не помістилися б 300 кріпаків. Це легенди.

5 — Котляревський у «Софіївці»

Іван Петрович Котляревський четверту частину поеми «Енеїда» писав у «Софіївці», якою захоплювався. У 1805 році він був переведений із Золотоноші, де в нього було нещасне кохання, до Умані. І тут він проходив військову службу та лікував свої душевні рани.

blank

6 — Оплата праці талановитих кріпаків, які будували «Софіївку»

Граф Потоцький платив за роботу талановитим кріпакам, які будували парк, бо кріпаки в нього були на генеральному чинші. Людвіг Крістіан Метцель, який керував усіма роботами в парку, часто писав до графа і запитував, чи всім заплатили, бо дуже любив порядок і дисципліну.

7 — Людвіг Метцель і дисципліна

Людвіг Метцель не вмів плавати і якось тонув в одному зі ставків. Його врятував кріпак і зодчий віддячив рятівникові золотим. Але наступного дня цей же селянин запізнився на роботу, тож отримав свої різки за дисциплінарне порушення.

blank
8 — Станіслав Потоцький і масонство

Ми мало що знаємо про графа Потоцького, його характеристик мало зустрічаємо. Але він був Великий Магістр Великого Сходу — це вища ступінь посвяти в масони.