На Черкащині кілька днів синоптики фіксують заморозки. Відтак втратити врожай можуть абрикоси, персики, слива та алича, оскільки цвіт на них в’яне та опадає, а вцілілі квіти бджоли не запилюють, оскільки не літають. Чи буде врожай, розповідає Суспільне.
Начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань, розповів, що його фахівці зробили аналіз погоди у квітні за попередні 35 років. Дійшли висновку: квітневі заморозки — звичні для природи Черкащини:
“Тенденція спостерігається така, що у квітні дуже часто, особливо на початку і в третій декаді спостерігаються заморозки. Квітень — це перехідний місяць від такого весняного до літнього тепла, і якби ми говорили про те, що пізня весна, то звичайно ці заморозки вони б менше впливали”.
Та у 2025 році, додав Віталій Постригань, весна — рання. Адже березень був на пʼять градусів теплішим від кліматичної норми.
“Аномально теплий березень. Середньодобова температура значно вища за норму і от на початку квітня місяця ми вже дивимось яке зниження. Саме таке тепло раннє спровокувало природу, спровокувало рослини. Сади якраз зацвіли в такі ранні строки”.
Тому мінусові температури нині небезпечні для тих плодових дерев, що вже розквітли, розповіла агрометеорологиня Діана Мовсесян. Адже мороз може пошкодити їхній цвіт.
“При такій холодній погоді неможливе запилення. Бджоли просто не запиляють, тому що дуже холодно. Це абрикоси, сливи, алича, але для прикладу, для городніх культур — часник, шпинат, то небезпеки такої немає і для озимини такої небезпеки поки немає”.
Якщо мороз триватиме тиждень, врятувати врожай дерев, що розквітли, буде важко, додала агрометеорологиня.
“Взагалі існують такі методи захисту, як задимлення і дощування, але особливістю цих заморозків є те, що вони досить інтенсивні. Це теж становить таку небезпеку, що немає такого ефективного захисту, щоб цілий тиждень захищати від заморозків”.
Пік холоду, додав Віталій Постригань, був 9 та 10 квітня:
“Спостерігатимуться практично кожного дня нічні заморозки. Вдень також не перевищуватимуть 4-5 градусів. Ми бачимо з 13 квітня перебудову атмосферних процесів на південні. Буде надходити тепліша повітряна маса. От уже 13 числа вже повітряна маса міняється і підходитиме тепле повітря. Якщо ми будемо говорити про найближчу перспективу і таку середньострокову, то все-таки Великдень буде теплий”.
КОМЕНТАРІ