За роки існування Черкащини, найвищий урожай озимої пшениці, було отримано у 2023 році – 57,2 ц/га, коли у більшості часу відмічалося оптимальне зволоження ґрунту. Найнижчий – 39 ц/га у 2017 р. пояснюється формуванням в умовах посухи у травні-червні та збиранням у липні за дощової із градом, шквалами, подекуди навіть смерчем погоди. Цьогоріч, несприятливих явищ, які могли суттєво вплинути на зниження врожаю не було. розповів головний синоптик області Віталій Постригань.

Попри значну кількість слаборозвинених посівів перед входом в зиму, погодні умови зимового та весняного періоду були сприятливими як для перезимівлі озимих зернових культур, так і для подальшої вегетації та формування врожаю.

Це пояснюється аномальним теплом, яке зумовило ранні строки відновлення вегетації, що було найбільш сприятливе для нерозкущених посівів та переважанням оптимальних значень температури та кількісті опадів в період формування генеративних органів (березень – травень).

За агрометеорологічними розрахунками, які враховують фактичний стан посівів, наявні запаси продуктивної вологи в ґрунті, очікувані погодні умови надалі і у разі відсутності форс-мажорних факторів, види на врожай добрі.

Урожайність озимих культур у 2024 році, який можна вважати роком озимих культур, в Черкаській області очікується рекордною: пшениці – 58 ц/га, жита – 34 ц/га, ячменю – 54 ц/га. Валовий збір з урахуванням площ під озимими зерновими культурами (178,8 тис. га) становитиме в межах 1028,4 тис.т, що практично на 20 % менше попереднього року, за рахунок зменшення посівних площ.