Останні місяці в українському інформаційному просторі регулярно з’являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану: спочатку від західних політиків, потім – від українських, а згодом – від керівництва держави. Зокрема, президент України в одному з інтерв’ю заявив, що вибори можливі за певних умов, голова Верховної Ради звернувся до інших парламентів, щоб “вивчити досвід виборів під час війни”, а міністр закордонних справ заявив, що Зеленський “зважує “ЗА” і “ПРОТИ”…
Звичайно ж, добре відомо, що вибори під час дії воєнного стану прямо заборонені ч. 1 ст. 19 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. Така заборона стосується всіх видів виборів: і Президента України, і Верховної Ради, і органів місцевого самоврядування.
Однак, закон цей може бути змінений голосуванням Верховної Ради. Якщо буде прийняте політичне рішення, щоб вибори зараз таки проводити, то голосів для зміни законодавства можна назбирати. До речі, Конституція України прямо говорить лише про неможливість проведення парламентських виборів в умовах воєнного стану. Теоретично, зміни до законодавства можуть розблокувати президентські та місцеві вибори під час воєнного стану. А, відповідно, за політичної доцільності можна заразом дати «зелену вулицю» і виборам парламентським…
До речі, судячи із наростаючої активності більшості партійних проектів, у політичному повітрі ідея можливих виборів у 2024 році таки витає… Підтвердженням цьому можуть бути і систематичні протестні акції, які нині відбуваються у багатьох містах та містечках нашої держави. І щоб не розказували організатори таких збурень про красиві наміри підтримувати ЗСУ, однак і неозброєним оком видно справжні плани цих «борцунів», спрямовані на дискредитацію місцевої влади, а, від так, на перспективу майбутніх виборів…
Отож, наша редакція час від часу проводить опитування серед читачів на тему: За яку партію ви б проголосували зараз на місцевих виборах? Останнє таке опитування пройшло у листопаді, а перед цим – півроку тому.
Щоправда, в нинішнє опитування ми включити ще один пункт: проти будь-яких виборів до перемоги. І якраз ця відповідь стала найбільш популярною серед наших активних читачів. Отож, 26 % черкащан, які взяли участь в опитування, переконані, що проводити виборчі баталії під час війни не можна. До речі, і загально українське соціологічне дослідження, яке пройшло у жовтні цього року, показало, що подавляюча більшість українців налаштовані проти виборів у воєнний період.
Ну, а якби місцеві вибори нині таки відбувалися, то найбільше прихильників серед наших читачів здобула б партія під умовною назвою «Команда головнокомандуючого Залужного». За неї сьогодні готові проголосувати 23 % черкащан, які взяли участь в опитуванні. Цікаво, що півроку тому таку політичну силу хотіли підтримати 17 % наших респондентів. Ріст популярності такого можливого «військового проекту» цілком закономірний, адже рівень підтримки ЗСУ та їх командуючих в українському суспільстві тільки зростає.
Стабільно високий результат в обох редакційних опитуваннях має партія Петра Порошенка «Європейська солідарність». Півроку тому за цю політичну силу готові були проголосувати 19 % наших читачів, то сьогодні свою підтримку «порошенківцям» висловили 16 % із числа опитаних. Як бачимо, у «ЄСівців» доволі стабільний електорат. До того ж, відчувається, що прихильники Порошенка непогано організовані і активно беруть участь в опитуваннях, чого не скажеш про більшість політичних проектів. Так, доволі популярна в нашій області містечкова партія «Черкащани», яка здобула перемогу на минулих місцевих виборах до обласної ради, сьогодні перебуває в певній міжвиборчій сплячці. Принаймні, судячи із результатів редакційного опитування, а це 2 % народної підтримки, аж ніяк не відповідає її потенційним можливостям…
Серед лідерів попереднього і нинішнього опитування знаходиться такий собі проект під умовною назвою «Партія мера Бондаренка». До речі, півроку тому за таку політичну силу, яку уособлював би міський голова Черкас, готові були голосувати 26 % черкащан, які взяли участь в опитуванні. Нині значна частина прихильників Бондаренка, скоріше за все, виступають проти будь-яких виборів аж до повної нашої перемоги. Адже саме таку позицію неодноразово висловлював і сам міський голова. Та попри це, і сьогодні 13 % наших активних читачів мають намір підтримувати «Партію мера Бондаренка».
Порівняно із минулим квітневим опитуванням значно погіршився результат провладної партії «Слуга народу». Так, якщо півроку тому за політичну силу президента Зеленського хотіли проголосувати 10 % опитаних черкащан, то нині їх число зменшилося до 6 %. Якщо й частина прихильників «слуг» перекочувала у розряд противників будь-яких виборів під час війни, то все одно результат у 6 % для партії, яка пару років тому на «Ура!» вигравала парламентські вибори, явно видається мізерним…
Ці ж 6 % наших читачів, які взяли участь в опитуванні, не знайшли у редакційному списку ту партію, за яку могли б проголосувати. Вони шукають інші політичні сили, які їм близькі по духу…
Як не дивно, але розпіарений в українських ЗМІ та соцмережах один з найкрутіших наших волонтерів та збирачів донатів на армію Сергій Притула, якщо й буде створювати свій партійний проект, то на старті він має дуже незначну підтримку. Так, за «Партію Притули» сьогодні готові проголосувати всього 3 % наших респондентів.
Як ми вже зазначали, містечковий політичний проект «Черкащани» нині має 2 % народної підтримки. Скільки ж прихильників на сьогодні мають партії Юлії Тимошенко «Батьківщина» та Олега Тягнибока «Свобода».
Ну, і фактично нульовий рейтинг серед наших читачів має партія «Голос», яка, до речі, на минулих місцевих виборах отримала чималу фракцію у Черкаській міській раді. Зовсім не має прихильників і можливий промосковський проект під умовною назвою «Партія путіна». Із 681 черкащанина, які взяли участь в нашому опитуванні, знайшлися лише троє осіб, які до цього часу прихильні до кремлівського диктатора…
КОМЕНТАРІ