Дніпровські водосховища – це штучно створені та зарегульовані водойми. Рівень води в них залежить як від водності Дніпра та його бокових приток, так і від регулювання. Вже наприкінці квітня Кременчуцьке водосховище було повністю наповнене водою до проектних значень. Впродовж травня у водосховищі утримувалися рівні води, які перевищували нормальний проектний рівень на 40-50 см, розповів головний синоптик Черкащини Віталій Постригань.

blank
На таку ситуацію вплинуло декілька факторів, зокрема висока водність Верхнього Дніпра та Десни. Адже в березні у Смоленській області, білоруській частині басейну Дніпра відбулося повторне снігонакопичення, а у 1 і 2 декадах квітня на цій же території випали значні дощі, подекуди 4-5 норм опадів. Це і зумовило значні підйоми рівнів води.

Ще один фактор – на сьогодні Київське водосховище з відомих причин працює в обмеженому режимі і виконує більше транзитну функцію. Рішення більшого наповнення Кременчуцького водосховища було прийнято міжвідомчою комісією при Держводагенстві.

За рішенням цієї ж комісії від 31.05.2022 вже відбувається поступове зниження рівнів води у Кременчуцькому водосховищі. На кінець червня 2022 року рівні води досягнуть нормальних проектних значень.

ЧИ Є ЗАГРОЗА ПІДТОПЛЕННЯ

Сьогоднішні рівні води у Кременчуцькому водосховищі ще високі, навіть для нинішнього сезону, але якоїсь небезпеки або загрози населенню чи інфраструктурним об’єктам Черкащини вони не несуть. Оскільки до проектних значень початку підтоплення у м. Черкаси лишається більше 1 метра. Проте, збудовані без проектних рішень об’єкти, в основному дачного типу можуть зазнавати якогось впливу води. Однак всім нам слід пам’ятати, що заплава, на яку розливається вода під час водопілля – це частина території річки і забудовувати її не потрібно.

Станом на 14 червня вже прослідковується тенденція до зниження рівнів води.

ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН ДНІПРА

В природному стані вода ніколи не вільна від сторонніх домішок. Їх кількість залежить, перш за все, від скидів підприємств, комунальних господарств та змивів з сількогосподрських угідь. Присутність багатьох забруднюючих речовин залежить від природних чинників: температури води, наповненості річок водою, сонячної радіації.

За тривалої спекотної погоди забрудненість води зростає, що пов’язано з інтенсивним розмноженням водоростей, зменшенням кисню та цвітінням води.

Сьогодні на ранок на водосховищі біля м. Черкаси наші гідрологи фіксували 24º, на малих і середніх річках 22-21º. Як відомо, в розпал літа вода у водосховищі прогрівається навіть до 25-27º.

НЕБЕЗПЕКА ВІД ЦВІТІННЯ ВОДИ

На даний час поблизу Черкас вже відмічається так зване «цвітіння» води, тобто розвиваються синьо-зелені водорості. Вода вже добре прогрілася.

Під час «цвітіння», вода має неприємний запах, погіршуються її екологічні якості. Високі концентрації токсинів цих водоростей можуть бути присутні не лише у поверхневому шарі, а й у всій товщі забрудненої води. Відбувається процес саморозкладу, що зумовлює вилучення з води кисню та потрапляння в воду метану, сірководню, аміаку, інших токсичних речовин. У результаті цього може гинути риба, особливо при температурі ˃ 25º.