Черкаська ОДА оголосила тендер на будівництво комплексу «Географічний центр – серце України» неподалік від Шполи. Очікувана вартість – 2,13 мільйона гривень.

Інформація про це розміщена на порталі Dozorro, пише “18000”.

Комплекс буде розташований на дорозі Н-16 Золотоноша – Сміла – Умань, на повороті на село Мар’янівка.

Згідно з технічним завданням, буде облаштовано фундамент і у нього вмонтований флагшток. До об’єкту також буде підключення електропостачання. Загальна вага конструкції – 9 тон. Її розміри – не вказані. Очікувана вартість – 2,13 млн грн.

Зазначимо, що будівництво монументу у травні цього року ініціював президент Володимир Зеленський. Тоді було повідомлено, що «в День Державного Прапора України, 23 серпня, на Черкащині піднімуть великий державний стяг над унікальним монументом». Керівник області Олександр Скічко повідомив, що «реалізують цей проєкт приватним коштом».

Видання звернулося по коментар до пресслужби Черкаської ОДА з проханням пояснити, чому оголошено закупівлю, попри інформацію про приватні кошти.

«Невдовзі ми презентуємо унікальний проєкт «Географічний центр – серце України», де ви матимете змогу ознайомитися з його концептом і візуалізацією. Цей проєкт реалізуємо, як і анонсовано раніше головою ОДА, приватним коштом. Тендер, про який ви запитуєте, стосується встановлення Державного прапора України в її географічному центрі (поблизу Шполи)», – коментують у ОДА.

На що підуть підуть кошти приватника, про якого йдеться, та яка сума приватних коштів – невідомо. Проєкт «монументу» в публічному доступі відсутній.

«Особливістю архітектурної композиції буде смужка з автентичною вишивкою всіх регіонів України», – написав у своєму фейсбуці Олександр Скічко.

Варто зазначити, що спорудженням подібних патріотичних об’єктів відбувається і у інших областях. Кілька прикладів нижче.

– У Чернівцях реконструюють парк із облаштуванням оглядового майданчика і встановленням флагштоку з прапором за 12,65 мільйона гривень.

– У Полтаві реконструюють сквер з облаштуванням флагштоку за 12 млн грн.

– У Краматорську реконструюють фонтан у парку під флагшток за 11,17 млн грн.

– У Батурині встановлюють флагшток за 4,14 млн грн.

Нагадаємо, на будівництво комплексу “Географічний центр — серце України” з облаштуванням найбільшого Державного Прапора в Черкаській області з обласного бюджету виділять 2,5 млн. грн. Раніше, профільна депутатська комісія погодила виділення по 59 тис. грн. на розробку проектно-кошторисної документації на будівництво комплексу та будівництво малих архітектурних форм на території комплексу. 2,5 млн. грн. спрямують як субвенцію до бюджету Шполянської ОТГ. Будівництво приурочено Дню Державного Прапора та 30-річчю незалежності України. Цікаво також, що відкривали цей комплекс ще у 2004 році біля заправки. Тоді головою Черкаської ОДА був Вадим Льошенко. За 6 тисяч гривень встановили камінь. При губернаторі Олександрові Черевку пам’ятник перенесли на клумбу, що біля заправки. Новий монумент мав вигляд карти України і коштував близько 50 тисяч. У 2007 році новий варіант планували профінансувати за рахунок «Золотої підкови Черкащини». Проте містобудівне обґрунтування так і не відбулося – новий знак географічного центру держави не встановили. 4 лютого 2011 року відбулася чергова нарада містобудівної комісії, на якій розглядали концепцію майбутньої малої архітектурної форми. Її хотіли побудувати біля аеродрому. Композиція складалася з двох арок, мапи, парковки для машин. Та гроші «закінчились» і комплекс так і залишився на папері. А вже при Сергієві Тулубу у часи Януковича у центрі України встановили 14-метрову металеву палю, що мала символізувати орієнтир всіх сторін світу (північ, південь, схід, захід), а її вершина була стилізована під вигляд пшеничного колоса, Державного Герба України. Ще планували встановити плити з надписами всіх 27-ми адміністративно-територіальних одиниць України, але не встигли.