Як ми повідомляли, учора на центральному майдані Черкас фермери та ветерани війни на сході України облаштували наметове містечко. Вони вимагають, аби влада звернула увагу на свавілля, яке відбувається навколо виділення земель воїнам та непрозорість проведення конкурсів із оренди землі для фермерів. Протестувальники хочуть, щоб їх почули ті, хто може впоратися з корупцією в системі Держгеокадастру. Незадоволення людей роботою цього державного органу вже досягло критичної позначки, а тому потрібно негайно вирішувати цю проблему і, перш за все, чисткою кадрів.

А те, що АТОвці та фермери налаштовані рішуче, показала сьогоднішня акція на розпеченому сонцем та людськими пристрастями Соборному майдані, де розмістилися більше десятка наметів. Протестувальники не збираються відступати і планують залишатися тут до 27 червня, коли має відбутися сесія Черкаської обласної ради. Принаймні, так вони заявили на імпровізованому мітингу перед стінами ОДА.

Більшість історій наших земляків-АТОвців у відстоюванні права на свої 2 га землі дуже схожі. Після повернення з фронту вони роками не можуть добитися оформлення земельної ділянки. Найчастіше отримують відмову в обласному Держгеокадастрі, де пояснюють, що, мовляв, немає вільних ділянок. Часто фермери заявляють, що в них земля є і вони погоджуються її віддати нашим воїнам, а в тому ж Держгеокадастрі все одно наполягають, що вільної землі немає.

“Насправді земля є, але отримують її ті, хто має гроші, – стверджують більшість учасників акції. – Таким нуворишам віддають землю  в оренду на 49 років”.

Організатор протесту Ірина Ванникова у своєму виступі на мітингу наголошує:

“По всій Україні атовці мають проблеми із отриманням землі. Але в Черкаській області ситуація особливо напружена. Захисники України й фермери роками не можуть отримати земельний наділ. В Черкаській області має місце таке ганебне явище як закриті аукціони. Термін і дату їх проведення чиновники не розголошують. Лише згодом можна взнати прізвище переможця. Влада не звертає увагу на кричущі факти корупції в черкаському Держгеокадастрі. Депутати обласної ради приймали звернення щодо звільнення Ольги Залоги із займаної посади. Однак вона й надалі очолює установу. А депутатам, схоже, байдуже”.

Один з учасників акції, підтримуючи виступ пані Ірини заявляє, що Держгеокадастр у його нинішньому вигляді треба безстроково пікетувати й не допускати продажних чиновників до роботи. Чим менше вони працюють – тим менше шкодять Україні.

Ірина Ванникова закликає віддати землю чесним людям:

“Її мають отримати чесні люди – воїни АТО й фермери. Натомість процвітає несправедливість – земля за непрозорими, мутними схемами віддається потрібним Ользі Залозі людям. Ми вимагаємо її відставки і протестуватимемо до повного задоволення наших вимог. Ми – за чесні прозорі аукціони. Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що боротиметься з корупцією. Чому ж він не звільнить Ольгу Залогу? Якщо влада та депутати не здатні захистити права людей, то ми повинні це зробити самостійно. Для цього ми ініціюватимемо звернення з нашими вимогами до Черкаської ОДА”.

Про наболіле розповідає Анатолій Гичка із Чорнобаю:

“Є воїни, які чекають обіцяної урядом землі з 2014 року – від третьої-четвертої хвиль мобілізації. Їм відмовляють четвертий рік. Землю без відома сільських рад віддають підставним фірмам одноденкам. Спочатку корупціонери думали, що ми погодимося віддати наділи за 500-1000 гривень тим, на кого вони вкажуть. Коли ж цього не сталося, почали відкритий саботаж атовців. Однак ми стоятимемо до кінця – поки не звільнять пані Залогу. У цій державі не буде так, що гроші вирішують усе”.

Фермер Григорій Білецький із Маньківського району, який був одним з ініціаторів попередніх акцій протесту проти корупції у нашому Держгеокадастрі, в чергове переказує історію своїх  поневірянь:

“Кілька років тому я взяв в оренду занедбану ділянку землі. Довів до ума, сплачував податки. Коли прийшов час продовжити договір оренди, Держгеокадстр під керівництвом Залоги знайшов купу відмовок. В останню мить мені відмовили, безпідставно заявивши, що я не сплатив гроші за участь в аукціоні. Аукціон виграла нікому не відома в нашому районі фірма. І що цікаво: я сплачував 3600 гривень орендної плати, а нововиявлений переможець – лише 2500. Оце вам і турбота Ольги Залоги про державні інтереси!”

Учасники мітингу вирішили протестувати, аж поки сесія обласної ради не звернеться до київської влади з вимогою відставки Ольги Залоги. Нагадаємо, що найближчу сесію облради призначено на середу, 27 червня.

Варвара Горова