Щодня у Черкасах працівники обласного гідрометцентру проводять забір проб атмосферного повітря. Попри те, що із припиненням роботи великих хімічних підприємств повітря стало чистішим, все ж перевищення забруднювальних речовин фіксують. Про це розповіла Суспільному начальниця лабораторії обласного гідрометцентру Олена Барбашина.
Та чим же насправді “дихають” Черкаси та його мешканці — Олена Барбашина досліджує з колегами в лабораторії, куди приносять відібрані проби з пунктів спостереження за якістю повітря:
“Наш прилад дає точні результати. Ми визначаємо оптичну щільність аміаку в повітрі. За цією оптичною щільністю ми робимо розрахунки і потім кінцевий результат видаємо”, — пояснила технік-лаборантка Оксана Стіопа.
Наступний етап, як зазначила вона, — вимірювання вмісту іншої хімічної сполуки – діоксиду азоту:
“Відбувається вимірювання і результат записуємо. Він виходить на екран”.
Показники в нормі, розповіла фахівчиня. Технік-лаборант Галина Яцеленко за якістю повітря стежить 38 років. З її слів, за останні роки забруднень фіксують менше, бо великі хімічні підприємства припинили роботу:
“Раніше як я прийшла на роботу, то перевищень багато було”.
Нині ж у цій лабораторії визначають вміст у повітрі дев’яти речовин та восьми важких металів, пояснила її керівниця Олена Барабашина:
“Речовини ті ж, що і в усіх містах України: пил, чадний газ, оксид азоту та оксид сірки. А також специфічні для нашого міста: формальдегід, аміак, сірководень та оксид азоту. І також вісім важких металів: кадмій, цинк, нікель, мідь, хром визначаються тут”.
Втім, у Черкасах, як розповіла пані Олена, найчастіше у повітрі фіксують перевищення двох речовин:
“Найвищі перевищення по середньодобовим показникам найчастіше фіксуються по формальдегіду та по аміаку. Це залежить від умов погоди: якщо вітряно, якщо дощ, то воно, звісно, падає, а якщо суха та спекотна погода, то тоді є домішки”.
Найбільші забруднювачі, як пояснила керівниця лабораторії, — це транспорт та підприємства. Останніх у Черкасах близько 700 – тих, що мають дозвіл на викиди в атмосферне повітря, зазначила начальниця відділу державного екологічного нагляду і контролю атмосферного повітря Державної екоінспекції центрального округу Наталія Лисечко.
“Впродовж 2024 року інспекція провела 68 ресурсних перевірок і склала 12 протоколів на суму 12 512 гривень, а протягом січня-лютого 2025 року склала інспекція 18 протоколів на суму понад 30 тисяч гривень як за забруднення атмосферного повітря, так і за спалення сухої рослинності”, — прокоментувала вона.
Принцип “порушник платить” — дієвий, зазначила пані Наталія. За повторне перевищення затверджених нормативів викидів штраф стає більшим. Втім, з її слів, проявити уважність можуть й самі місцеві жителі:
“Якщо ви чуєте якісь неприємні запахи і це шкодить навколишньому природному середовищу чи забруднює повітря, то звертайтеся в Державну екологічну інспекцію центрального округу. Також у нас є вебзастосунок «Еко-загроза» — це коли громадяни теж можуть звернутися. Якщо це шкодить здоров’ю людини, погіршує самопочуття, то звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області”.
Здоров’ю забруднене повітря шкодити може, прокоментував лікар торакальний хірург-пульмонолог, кандидат медичних наук та голова “Всеукраїнського респіраторного клубу” Євгеній Симонець. Сезонні спалювання сухої рослинності, чи загоряння очерету та посадок, окрім викидів в атмосферне повітря забруднювальних речовин підприємствами — ще одна велика небезпека для органів дихання, зазначив лікар:
“Найстрашніший газ, який виділяється під час горіння — це оксид вуглецю. Чим він страшний? Тим, що не має жодного запаху — ми його не можемо відчути, але він викликає гіпоксію. Висока концентрація діоксиду вуглецю призводить до задухи, але ми хоча б його чуємо. Діоксид азоту та сірки спричиняють подразнення слизових. У людей починають пекти очі, текти з носа. Формальдегід подразнює слизову оболонку так само як і оксид азоту, чи діоксид сірки. Бензол і толуол — це ті сполуки, які викликають рак, починаючи від раку верхніх шляхів, закінчуючи раком легень”.
Лікар розповів, як можна захистити себе від такої небезпеки:
“Якщо людина знаходиться дуже близько від цього всього загоряння, найперше, що треба зробити — взяти будь-яку вологу серветку, ганчірку, простирадло і закрити свої дихальні шляхи. Якщо пацієнт відчуває задимлення у себе в квартирі, треба зробити – штучний протяг, але за умови, що надворі немає такої великої концентрації”.
Якщо ви почули сморід надворі, варто одягнути маску, або ж взагалі лишитися в приміщенні, додав Євгеній Симонець:
“Для тих, хто любить зранку займатися спортом — перенесіть свої вправи надворі на інший проміжок часу, коли рух повітря буде більший і немає такої концентрації токсичних речовин. Збільшіть пиття води. Чим більше ми випиваємо води, тим буде більше детоксична дія води і виведеться те, що ми вже накопичили в себе в організмі”.
КОМЕНТАРІ
і це українці? ні! це - малороси🤮
Понад 450 релігійних громад на Черкащині залишаються з московською церквою · 4 days ago
Цікаво, коли зеля отримає свої 3 роки?...
Засудили черкащанина, що не прийшов до ТЦК за рекомендацією колег · 5 days ago
Як ці вилупки можуть заробляти більше, ніж військові, які ризикують кожну хвилину своїм життям?!
Три квартири і зарплата у 500 тисяч: що задекларувала черкаська “Слуга народу” · 1 week ago
А фото Кіровоградської бригади
240 виїздів, що рятують життя: на Черкащині працюють безкоштовні мобільні гінекологічні бригади · 1 week ago
То хлопці робіть висновки!!!
Черкаський ветеран, який був у полоні, півтора року оформлював ту ж групу інвалідності, що і депутат облради за три місяці · 1 week ago
Воно б мало гарний виховний ефект для зрадників, пов.....им на бір..зє.
На Черкащині СБУ затримала наводчика російських ракет · 2 weeks ago
У кого, в такому віці, немає підвищеного артеріального тиску?
Під час судового засідання митрополиту Феодосію викликали “швидку” · 2 weeks ago
Понаїхало бидла всякого!!!
Вандали вкотре поламали лавки в одному з скверів Черкас · 2 weeks ago
Гроші на ЗСУ. Так ідіть працюйте для ЗСУ!
Повний колапс: активісти хочуть спровокувати в Черкасах велику депресію і розруху? · 3 weeks ago
"Викупив право оренди земельної ділянки у попередніх власників". Тобто, сказано така, чоб пустити пиляку і начепити локшину на вуха лохам. Конкретніше не можна? Як можна арендувати у...
На сесії Черкаської міськради розглянуть петицію про будівництво на пляжі Рів’єра · 1 month ago