Координувати роботи в електроустановках, виявляти пошкодження, миттєво реагувати, ліквідовувати аварійну ситуацію та якнайшвидше відновлювати електропостачання споживачам. Такі завдання ставить перед собою один із найважливіших підрозділів Товариства – оперативно-диспетчерська служба спільно з фахівцями оперативно-виїзної бригади.

Як триває процес ліквідації аварій від дзвінка в диспетчерській до безпосереднього усунення неполадок, показали та розповіли спеціалісти Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго».

У розпорядженні диспетчерської – шість оперативно-виїзних бригад, до складу яких входить по дві особи – електромонтер та електромонтер-машиніст.

За словами начальника оперативно-диспетчерської служби Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго» Юрія Чернуцького, підрозділ працює позмінно. Денна зміна – з сьомої ранку до сьомої вечора. Нічна – з сьомої вечора до сьомої ранку.

blank – Ранок починаємо зі зміни нічної бригади ОДС, ознайомлення по схемі району, інструктажів, передачі інформації про стан електромереж, обладнання та автомобілів. З оперативною обстановкою ознайомлюється диспетчер і електромонтер. Після цього вони вже готові для виконання службових обов’язків. Адже в будь-який момент може надійти виклик від кол-центру, чи від чергових, які перебувають на підстанціях, або по телемеханіці про те, що припинилось електропостачання чи відключилась лінія, і тоді бригада миттєво включається в роботу, – прокоментував Юрій Анатолійович.

Допомагають контролювати ситуацію мнемосхема та сучасне програмне забезпечення.

– На мнемосхемі відображений реальний стан мереж, де та які лінії відключені, де включені вимикачі, де пошкоджені кабелі. Також у нашому розпорядженні – сучасний цифровий сервер – підстанція Дніпровська, яка дозволяє контролювати рівні напруги, навантаження на трансформаторних підстанціях. Підстанція Дніпровська – найновіша в наших мережах, живить дві третини споживачів міста Черкаси. Вона досить недавно здана в експлуатацію, осучаснена, обладнана усім необхідним, – додає Юрій Чернуцький.

blank Про роботу диспетчерської та оперативно-виїзної бригади розповів головний інженер Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго» Віктор Антонюк. Він зауважив, що диспетчер відповідає і за передачу кол-центру інформації про планові роботи, які сьогодні проводитимуться.

Так, сьогодні планові роботи відбуватимуться на трансформаторних підстанціях ТП-505, ТП-121, ТП-415. Про це повідомляють  працівникам кол-центру, аби вони у свою чергу могли поінформувати споживачів про відключення електроенергії, згідно адрес, що закріплені за цими підстанціями.

В цей час на цифровому сервері – підстанції Дніпровській засвічується аварійний сигнал – на ТП-557 відсутня напруга з трансформатора №2. Диспетчер має негайно направити бригаду ОВБ для з’ясування обстановки по цій трансформаторній підстанції.

blank

– Важливо, що бригада ОВБ повністю підпорядковується диспетчеру, Диспетчер має віддавати чіткі команди бригаді ОВБ, а бригада має виконувати чіткі вказівки диспетчера, бо від цього залежить швидкість, точність і якість ліквідації аварії, а також безпека, адже електромонтер працює на діючих електроустановках, – прокоментував головний інженер Віктор Антонюк.

blank
Про прибуття на місце аварії бригада ОВБ доповідає диспетчеру через спеціальний радіозв’язок, також через радіозв’язок диспетчер контролює хід виконання ремонтних робіт.

На місці електромонтер оперативно-виїзної бригади Володимир Мозговий проводить огляд ТП-557, оперативно усуває неполадки.

blank– На трансформаторній підстанції 557 ОВБ РУ – 04/кВ ми здійснили заміну запобіжника ПН 2 та відновили електропостачання абоненту, – доповів про результат роботи Володимир Мозговий.

Директор Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго» Вадим Трохимець підсумовує, що головне завдання оперативно-диспетчерської служби – не лише усунення неполадок, ліквідації аварії, а й зменшення часу на її ліквідацію.

blank– У разі виникнення аварій, головне завдання оперативно диспетчерської служби – миттєве реагування. Адже пошкодження та аварії можуть нести не тільки перерву в електропостачанні, а й загрозу життю людей, тож важливим моментом є відключення електроустановки задля унеможливлення попадання людини під напругу. А також ліквідація аварійної ситуації та швидке відновлення електропостачання споживачам, – зазначив Вадим Петрович. – Тому маємо працювати надійно, цілодобово та без права на помилку. Оскільки саме від диспетчерської служби абоненти ПАТ «Черкасиобленерго» щодня дізнаються про планові відключення електропостачання. Диспетчерська тримає зв’язок з кол-центром, який в свою чергу ставить до відома споживачів про час виконання аварійних робіт. Тому ми завжди на зв’язку, відкриті для своїх абонентів та щодня вдосконалюємо свою роботу.