Дружина ветерана Валерія Малкова у 2024 році в Черкасах відкрила студію йоги. Її чоловік Борислав Головко, який двічі отримав поранення під час бойових дій, надихнув її до цього та нині допомагає досягти мети. Як розповіла Суспільному Валерія Малкова, оскільки йога допомагає долати стрес та пришвидшує реабілітацію військових, вона свої практики випробовує на чоловікові.
Свій спортивний килимок Валерія називає “бойовим” — з ним проводила заняття в попередній орендованій студії, яка постраждала внаслідок атаки росіян. Попри переїзд до іншого приміщення, цей “помічник” з нею і зараз.
“Цей килимок вижив, коли був прильот в Черкасах дуже важкий. Повиносило вікна, скло лежало всюди, а цей килимок не має подряпинок”, — розказала йогиня.
Вона проводить заняття з йоги для чоловіка Борислава. Він — ветеран війни, став на захист України у 2014 році, а через рік отримав поранення.
“У 2022 році почалась ця біда знову і не витримав, пішов. Трішки повоював, отримав травму, поранення”, — додав Борислав Головко.
Після — проходив реабілітацію. У цей час його підтримкою, з його слів, була дружина.
“Я йому допомагала трішки відновитися. Нідра-йога також йому допомогла через чаші, через спеціальні інструменти, які голову ментально очищають від думок, переживань”, — розповіла Валерія.
Чоловік, додав, що став її підтримкою у здійсненні мрії — відкритті власної студії йоги. Борислав зазначив — разом оформлювали заявку на отримання державного гранту на власну справу та облаштовували студію:
“Разом сиділи, підраховували. Потрібно було всі числа вирахувати”.
“З технічними моментами мені чоловік допомагав. А саме творча ідея, як все має розташовуватися, який має бути інвентар — це звичайно моя була справа”, — розповіла Валерія.
Грант для дружин ветеранів Валерія змогла отримати з другої спроби. Вперше отримала відмову. Та попри це, спробувала вдруге. Тоді комісія центру зайнятості грант схвалила. На власну справу Валерія отримала 500 тисяч гривень, розповіла начальниця відділу реалізації проєктів обласного центру зайнятості Алла Баранцова:
“Вона закупила все необхідне обладнання, щоб відкрити свою студію йоги, дуже цікавий проєкт. Нас всіх вона зачарувала під час співбесіди, тому що це дійсно, що зараз на часі”.
Йога допомагає тримати тіло у формі та долати стрес під час війни, зазначила Валерія:
“Бувають різні напрямки йоги, тому навіть якщо ви травмовані, можна завжди виконувати нідра-йогу, заспокоюючі техніки, практики дихальні”.
Цю техніку заспокоєння і дихання, зі слів Валерії, застосовує й на безоплатних заняттях для військових:
“Ми маємо налаштувати і під час війни, і після війни – це займатися відновленням ментального здоров’я і відновлення балансу нервової системи, тому йога, я вважаю – це буде важлива частина реабілітації”.
У своїх заняттях використовує й звукову медитацію, пояснила Валерія. Її створює звуковими інструментами.
“Вони розкручуються, можуть в різних тональностях працювати, як правило — всім подобається”, — прокоментувала вона.
Військовослужбовиця Олена Десятник відвідала восьме заняття. Вона пояснила, що помічає зміни:
“Маю великі проблеми з шиєю, прямо важко було спати. Я знайшла для себе час. Я військовослужбовець, але зуміла знайти можливість, тому що це дуже важливо і коли тебе не турбує шия – це просто кайф”.
Можливості мати свою справу та допомагати людям Валерія завдячує військовим. Тому, як нагадування про це, у студії Борислав поставив відстріляні тубуси.
“Це щоб люди пам’ятали, що в нас йде війна, що хлопці гинуть, що хлопці приїжджають травмовані”, — додала йогиня.
КОМЕНТАРІ