Прокуратура Черкаської області намагається повернути заробітну плату, яку було виплачено одному із працівників ПАТ «Черкасиобленерго» у 2023 році, оскільки вважає, що той отримував її безпідставно. А також звинувачує працівника у фіктивному бронюванні та ухиленні від мобілізації. І саме цей факт став відправною точкою перевірки енергокомпаній, ініційованої Міністерством енергетики, щодо правомірності надання бронювань військовозобов’язаним працівникам.
Мова йде про колишнього посадовця Фонду державного майна та ексрадника міністра енергетики Олександра Візіра. Днями у Придніпровському районному суді Черкас відбувся черговий судовий розгляд обвинувального акту у даному кримінальному провадженні. Сам Олександр Візір прибув на засідання, та в коментарях журналістам заперечив усі обвинувачення, назвавши їх переслідуванням за його критику чинного міністра енергетики Германа Галущенка.
Вказаний обвинувальний акт Черкаська обласна прокуратура до суду спрямувала ще в січні.
«Розслідуванням встановлено, що обвинувачений, будучи військовозобов’язаним, з метою отримання бронювання працевлаштувався в підприємстві критичної енергетичної інфраструктури Черкаської області. Впродовж 2023 року за попередньою змовою з службовими особами підприємства без виконання будь-якої роботи, визначеною посадовими обов’язками, отримував заробітну плату», – йдеться в матеріалах прокуратури.
Олександр Візір займав посаду заступника начальника центральної служби приладів обліку та метрології. Правоохоронці також доводять, що він «діючи спільно з посадовими особами ПАТ «Черкасиобленерго» ініціював видання наказу про запровадження дистанційної роботи».
Позиція ПАТ «Черкасиобленерго»
За інформацією отриманою від представника ПАТ «Черкасиобленерго» товариство займає принципову позицію у даній справі та маючи процесуальний статус потерпілої сторони подало цивільний позов у цьому кримінальному провадженні до Олександра Візіра на всю суму отриманої ним заробітної плати з усіма сплаченими податками, а це понад 200 тисяч гривень. Представник ПАТ «Черкасиобленерго» відвідує кожне судове засідання та забезпечується активна процесуальна участь з метою захисту інтересів критично важливого для економіки держави підприємства – ПАТ «Черкасиобленерго».
Позиція Олександра Візіра
Олександр Візір обвинувачення не визнає і всі факти заперечує.
«З травня по кінець грудня 2023 року я дійсно працював в ПАТ «Черкасиобленерго», робив аналіз під законопроект №3220. Суміщував свою роботу в ПАТ «Черкасиобленерго» із роботою у ТОВ «ВІБ Ессетс». Вивчав споживання електроенергії по Черкаській області для формування бази і створення законодавчої рамки під активного споживача, за якою зараз фактично здійснюється приєднання практично всіх споживачів на території України. Це була виключно дистанційна робота: я приїжджав, забирав бази даних, аналізував, а коли моє завдання було виконано – звільнився. Ця законодавча рамка прописувалася в Офісі президента, там з цього питання відбувались наради із усіма учасниками енергоринку, і там було прийнято рішення зробити аналіз по ОСР. Я звернувся до керівника «Черкасиобленерго» з питанням, чи можу я отримати таку інформацію. Він зазначив, що для цього я маю працевлаштуватись на підприємстві», – прокоментував він.
Він наголосив, що згідно з даними митниці минулого року на територію України завезли 900 МВт сонячних фотомодулів, з них змонтували сонячних електростанцій на 700 МВт, із них на 500 МВт влаштували за моделями активного споживання, над аналізом якого він і працював. В Черкаській області це приблизно 70 МВт.
«Нам потрібно було врахувати режими. Ваша область дала можливість ознайомитись з режимами роботи і викласти їх в аналізі під цю законодавчу рамку. По факту, всі сонячні електростанції, яка зараз будують на підприємтсвах, будуються за моделями активного споживача. Це і була моя робота», – зазначив він.
За його словами, кошти, які були виплачені ПАТ «Черкасиобленерго» в якості заробітної плати, він задонатив одразу після звільнення на ЗСУ.
«Фактично ПАТ «Черкасиобленерго» не витратило на моє утримання жодної копійки, бо всі кошти були їм повернуті на рахунок із проханням перерахувати на ЗСУ», – заявив він.
Він також заперечив дружні зв’язки із колишнім очільником ПАТ «Черкасиобленерго» Олегом Самчуком, які могли стати однією із причин, чому він працевлаштувався саме в ПАТ «Черкасиобленерго».
«Коли в ПАТ «Черкасиобленерго» вигідно говорити, що я лобіюю призначення Олега Самчука, – вони кажуть так. А коли їм не вигідно це говорити, то вони говорять, що я звільняю Самчука. Останнє звинувачення пов’язане з історією заборгованості ПАТ «Черкасиобленерго» перед ПрАТ «Азот». Із 2016 року по 2019 рік я працював у Фонді державного майна, і нас звинувачували в тому, що ми примушуємо ПАТ «Черкасиобленерго» реструктуризувати борги і почало виплачувати по кожному із рішень судів. На сьогодні таким чином підприємство погасило борг перед «Енергоринком». ПАТ «Черкасиобленерго» хотіли, щоб платіж розстрочки був по 10 мільйонів гривень. Ми у Фонді держмайна були проти цього. І тоді розповідали, що ми хочемо звільнити Самчука. А зараз кажуть, що я лобіював його призначення. Я з Самчуком на момент його призначення бачився один раз, його на посаду рекомендувало Міністерство енергетики. Звісно, коли я працював у Фонді державного майна, який контролював 46% акцій ПАТ «Черкасиобленерго», то очевидно, що у мої повноваження входила історія із звільненням і призначенням керівників. Однак я не лобіював Самчука, а просто намагався для цього підприємства хороше щось зробити. І думаю, в мене вийшло. Вся ж ця історія із кримінальними справами є наслідком того, що я розписав, хто увійшов у наглядову раду ПАТ «Черкасиобленерго», критикуючи міністра енергетики Германа Галущенка», – додавши також, що у 2015 році справді працював два місяці помічником народного депутата Ігоря Кононенка, якого при президентові Петрові Порошенку (2014 – 2019 рік) називали «куратором» енергетичної галузі, і з чиїм ім’ям було пов’язано низку корупційних скандалів.
Олександр Візір також підтвердив, що мав бронювання на період роботи на черкаському енергетичному підприємстві.
«Черкасиобленерго» подавало на бронювання всіх своїх працівників, оскільки це критична інфраструктура, тож на період роботи на цьому підприємстві бронювання від мобілізації було. Мене ніхто не питав, коли його оформлював, однак на момент мого звільнення його вже не було», – зазначив він.
Однак уточнення журналістів, чи має він бронювання зараз і чи не було його працевлаштування пов’язане саме з можливістю отримати таке бронювання, чомусь досить агресивно відреагував захисник Олександра Візіра, намагаючись залякувати представників медіа судовим переслідуванням, якщо вони подадуть матеріал «не об’єктивно».
«Ми подивимось, що ви завтра напишете. Ви будете нас обвинувачувати. Хто ви такі? Коли я буду подавати до суду позов про спростування недостовірної інформації, я хочу знати зразу, хто ви, щоб не шукати потім», – заявив він.
Що пишуть про Олександра Візіра у ЗМІ
Олександр Візір у медіапросторі відомий як неоднозначна постать.
Він справді критикував міністра Германа Галущенказа непрозорий підхід у формуванні наглядових рад обленерго – читайте ТУТ.
Однак цікаво також, що за даними «УНІАН» і сам Олександр Візір станом на жовтень 2024 року був бізнес-партнером родини Тетяни Крупи в бізнесі з відновлюваної енергетики. Її ДБР затримало у справі за корупцію на ухилянтах. Крім того, саме спільні з представниками родини Крупи компанії Візіра вигравали найбільш привабливі тендери «Укренерго» за часів керування цим підприємством Володимиром Кудрицьким. Про це свідчать дані «Прозорро» та реєстру «ОпенДата». Подробиці читайте ТУТ.
КОМЕНТАРІ