У Тальному відкрили ветеранський простір “Фортеця життя”, де надають фізичну та психологічну підтримку. На його облаштування міського бюджету витратили три з половиною мільйони гривень. Всі послуги для ветеранів безоплатні, зокрема масаж рибками та фітобочка, розповіла Суспільному завідувачка центу Людмила Якименко.
Ветеран Олександр Поліщук був мінометником, чоловік захищав Київщину, Сумщину, а потім Харківщину:
“Під Козачою Лопанню ми були розбиті, там отримав поранення зі своїми хлопцями й через пів року реабілітації — демобілізувався по здоров’ю”.
За словами Олександра, повертатись до цивільного життя після служби – непросто, тож вирішив відвідувати ветеранський простір:
“Це дуже важко, треба, щоб хтось допомагав вийти з того стану, що в тебе в душі, що в тебе в голові робиться. Хлопці приходять, побратими, є з ким поговорити — це психологічне розвантаження”.
Серед процедур Олександр обрав масаж ніг рибками:
“Після цих берців, після цих окопів, це така насолода цивільного життя, що не передати це словами”.
Ветеран Василь Гавриков приходить до центру займатися у тренажерному залі. За його плечима досвід командира відділення та снайпера, нині він у запасі Збройних сил.
“В мене троє маленьких дітей, я інвалід другої групи, поки що мене не чіпають, та в будь-яку секунду я готовий піти знову, якщо потребується моя допомога”, – розповів Василь.
За словами ветерана, часом він відчуває себе відчуженим від суспільства, тож розраду знаходить серед побратимів:
“Складається така тенденція, що скоро нам буде соромно одягати форму, а тут ми свої, я прийшов побратими мене обняли, я з ними поговорив про любі теми, і легше стає жити в суспільстві”.
Центр спрямований на психологічну підтримку ветеранів та їхню інтеграцію в цивільне життя, розповіла його завідувачка Людмила Якименко. Тут можна безоплатно отримати психологічну та юридичну консультації, займатися спортом, розслабитися під час водних процедур, відвідати бібліотеку та прийти з дітьми, для яких є ігрова кімната.
“Процедури є релаксовими, вони допомагають вивільнити мозок від тих страшних подій, які хлопці пережили, й дають їм силу та впевненість, що саме тут вони відчують допомогу та підтримку. Медицину ми сюди не прив’язували, хоча надалі ми розглядаємо такі варіанти, зараз це саме психологічна релаксація та реабілітація”.
Повернення з фронту — цей етап для ветеранів вимагає відновлення психіки, зазначила психологиня Інна Лук’янець. Аби його полегшити, важливо зняти м’язове напруження, вивільнити стрес і створити спокійне середовище — саме це забезпечують активності у ветеранському просторі, пояснила фахівчиня:
“Нашим завданням розслабити нервову систему, розслабити тіло для того, щоб оте навантаження, в якому вони жили роками трішки пригальмувати. Всі засоби які будуть допомагати системі заспокоїтись, відновлюватись давати імпульси всім іншим органам в організм, що все нормально, все спокійно ми працюємо у звичному режимі тому це корисно”.
Зі слів директора комунального закладу “Центр надання соцпослуг” Сергія Шпичака, простір строювали пів року, його облаштували в дитсадку, який за призначенням не використовували два роки. На ремонт витратили три з половиною мільйони гривень з міського бюджету, скористатися послугами можуть жителі Тальнівської громади.
“Завідувачка центру записує всі їхні дані, заводиться на кожну людину документ чого він потребує, які процедури й потім, згідно з планом графіків ми проводимо ці процедури, направлення ніяке не потрібно”, — розповів Сергій Шпичак.
КОМЕНТАРІ