Тема війни на Сході України вже кілька років залишається актуальною як для самої країни, так і для преси, яка висвітлює ці події. Аби показати життя воїнів “зсередини”, журналісти вирушають у “гарячі точки”. Часто ризикуючи власним життям. Власкор телеканалу “Інтер” Станіслав Кухарчук більше 30 разів  їздив у зону АТО. Своїм досвідом та порадами роботи в екстремальних умовах він поділився у коротенькому інтерв’ю.

– Пам’ятаєте свою першу поїздку в зону Антитерористичної операції?

– Перше відрядження було у Донецьк 28 квітня 2014 року. Тоді ми два рази потрапляли до сепаратистів. Поїздка закінчилася у Горлівському РУМВС.  Найдовше відрядження тривало місяць, один день вдома, а потім ще два тижні там.

– Перед тим, як поїхати на війну, Ви  проходили спеціальну акредитацію?

– Будь-який журналіст, який відправляється в зону АТО, тепер уже ООС (Операція об’єднаних сил),  обов’язково повинен отримати акредитацію.  Для цього треба пройти військові курси від Міністерства оборони України. Там вчать, як надавати першу медичну допомогу, виявляти мінні загородження, поводитися під час артилерійських обстрілів та інше.

– Чи доводилося Вам у зоні АТО надавати медичну допомогу?

– Ні, надавати медичну допомогу мені не доводилося. Щоправда одного разу треба було убезпечити оператора: відвести до центрального бліндажу, коли почався обстріл. Якщо ви працюєте у команді, завжди слід дбати про свого напарника.

– Які речі треба брати журналісту під час відрядження до АТО?

– Те, що ви взяли б із собою у відрядження на три тижні, якщо  їдете туди не відпочивати, а працювати. Те саме брав і я.

Якщо говорити про одяг, то він повинен бути максимально зручним, оскільки в ньому ви можете працювати цілісінький день.

Якщо ви працюєте у команді, завжди слід дбати про свого напарника

– Якийсь сухпайок варто мати у запасі?

– Що таке лінія фронту? Вона проходить по містах. Там працюють магазини, де можна усе придбати. Ти отримуєш “атошні” на добу і за ці кошти купуєш їжу.

– Які засоби індивідуального захисту потрібно мати при собі? Коли редакція відправляє вас у зону бойових дій, вона повинна подбати про індивідуальні засоби захисту. Каска, жилет із написом “Преса” та інші необхідні речі у вас повинні бути із собою.

– Намет і спальник потрібно брати в зону АТО?

– Однозначно про місце проживання варто подбати завчасно. Намет і спальник – це все індивідуально. У нас, наприклад, є база у Маріуполі і Краматорську. Наша знімальна група там орендувала житло.  Інколи доводилося ночувати на позиціях.

– Гаджети можна мати при собі? – Коли йдемо на позицію, то не беремо з собою телефон. Його краще залишати десь в машині чи взагалі там,  де ви живете (тобто на мирній території). Це звичайне правило безпеки. По телефону дуже легко можуть вирахувати. Наприклад, якщо ви потрапляєте у полон,  у вас може бути номер телефону якогось командира українського підрозділу з його позивним. Сепаратисти вас одразу ідентифікують.

– Які технічні засоби потрібні для зйомок?

– Варто брати найнеобхідніше: камеру, карти пам’яті, запасні акумулятори, кабелі USB. До того ж зараз є такі собі прес-центри у кількох кілометрах від лінії розмежування, де військові обладнали мережу доступу до інтернету. Там можна відписатися, злити будь-яку інформацію.

– Чи варто співпрацювати з іншими журналістами, які як і Ви, виконуєте редакційне завдання?

– Звичайно, всі працюють так, як і на підконтрольній Україні території. Ви своєму колезі, якщо у нього акумулятор сів, дасте свою батарею? Це уже від людини залежить, допоможе вона чи ні.

– Яке головне правило для журналіста, який виконує редакційне завдання на війні?

– Не панікувати, паніка – завжди дуже погано. У лікарів є таке гасло, яке часто використовуємо і ми у своїй професії: головне – не нашкодь.