6 липня в селі Грушківка Кам’янського району стартував фестиваль нескореної нації «Холодний Яр». Він вже вчетверте збирає на Черкащині гостей з усієї України. У цьому році очікують до 8 тисяч відвідувачів.

Цей національно-патріотичний з військово-спортивним ухилом фестиваль кожного року має певну благодійну мету. Ці три дні збиратимуть допомогу на придбання тренажеру для реабілітаційного центру братів Кузьміних.

Уже традиційно фестиваль насичений різноманітними заходами. За три дні його відвідає чимала кількість спікерів, будуть проведені різноманітні майстер-класи, постійно діятимуть ярмарки, а музична сцена не залишить нікого байдужим.

blank

Родзинкою цьогорічного фестивалю стала релакс-галявинка для учасників російсько-української війни, де вони можуть пограти у відеоігри та взяти участь у різноманітних майстер-класах, зокрема, в перший день їх вчили гончарській справі.

– Тут презентуватимуть і військову атрибутику, буде багато військової зброї, виставка світлин АТОвців з ампутованими кінцівками, зокрема, й з проекту Соломії Вітвіцької «Переможці», — розповів учасник АТО Вадим Мазніченко.

blank На фестивалі Вадим вперше, однак переконаний, що такі заходи згуртовують український народ та привертають увагу до того, що наразі справді потрібне й актуальне.

blank

Локація для військових зверне увагу на благодійну мету фесту, а також покаже учасникам АТО, як адаптуватися до мирного життя, як влитися в нього, почувати себе повноцінною особистістю. І в першу чергу, це стосується людей, які втратили кінцівки на війні. Щоб довести, що вони так само як і всі можуть не тільки працювати, але й відпочивати, Вадим Мазніченко привіз на холодноярський фестиваль свій геймпад, адаптований для людини з однією рукою. Його йому абсолютно безкоштовно виготовили американські спеціалісти.

– За ним я можу сісти і  грати як звичайна людина. Багато бійців не знають, що таке можна зробити. Я ж знаю багатьох хлопців, які не мають кінцівок, але є чемпіонами відеоігр. Це одна невеличка складова, як допомогти почувати їм себе звичайними людьми, — відзначив Вадим.

blank

Вже точно можна сказати, що жоден фестиваль нескореної нації «Холодний Яр» не проходить без відомого українського письменника Василя Шкляра, для якого ця місцевість не просто географічна точка на мапі України, а справжнє натхнення для творчості.

– Я Холодний Яр відвідував ще в 90-их роках. Тепер же сюди приїздять з багатьох куточків України, зустрічаю і одеситів, донеччан, з Кривого Рогу гостей. І це тішить. Завжди активно проходять зустрічі з читачами, — відзначив автор.

blank

Видатний отаман Лютий Лютенко казав, Холодний Яр — це не тільки територія лісу між Кам’янкою і Чигирином, це теритрія духу, яка простягалася від Лисянки до Чигирина, а сьогодні можна сказати з певністю, що це значно ширша територія, зауважує Василь Шкляр.

– Холодний Яр — це скрізь, де є Україна, по всьому світу, його дуже добре знають, — переконаний пан Василь. — Мій роман «Чорний ворон» (який саме і присвяченй холодноярській сторінці визвольної боротьби українського народу — ред.)  перекладений англійською, словацькою і португальською мовами. Тому символ нашої свободи — Холодний Яр, можна сказати, знає весь світ.

blank

На гутірковій галявині письменник презентував свій новий роман «Троща», написаний про УПА, в якому також згадуються бан

 

дерівці, які воювали у сотні, що мала назву «Холодноярці».

– Вони добре знали, хто такі наші земляки з їхнім чорним прапором «Воля України — або смерть», навіть псевдо запозичували, — зауважив Василь Шкляр.

З гумором та перчинкою говорили на холодноярському фестивалі і про чистоту української мови. Свою працю «Вузлики на пам’ять» презентував мовознавець, автор книг про українську мову Валерій Маснюк.

Для когось Германія, для нас Німеччина,

Хтось каже Турція — ми Туреччина.

І ще зупинюсь на одному слові я,

Для когось Росія, для нас — Московія.

blank