У Черкасах зареєстрували петицію з проханням відмінити або обґрунтувати ціну абонентської плати за одиницю теплового навантаження від КПТМ “Черкаситеплокомуненерго”. Автор петиції зазначає, що плата виросла в декілька разів і просить розібратися в тому, що це за послуга. Директор КПТМ “Черкаситеплокомуненерго” Павло Карась у коментарі “Про все” розповів, що таке абонентська плата на одиницю теплового навантаження та як вона розраховується.

Якщо коротко, то зміст цього платежу – оплата за транспортування теплової енергії. Цю абонплату споживачі сплачують протягом усього року, адже обслуговування теплових мереж не залежить від опалювального сезону і його треба проводити постійно.

– Раніше ця абонплата була в складі єдиного тарифу і платилася лише в опалювальний період. Але витрати на обслуговування мереж сталі, вони не залежать від кількості спожитого тепла. Є мережа і її треба обслуговувати. Є ціла служба, яка цим займається: ремонтує, проводить гідравліку, ліквідовує пориви тощо. Відповідно, витрати на утримання теплових мереж є платою на одиницю теплового навантаження. І вони не залежать від того, була зима холодною або теплою, – розповідає очільник “Черкаситеплокомуненерго”.

За його словами, зростання абонплати пов’язане із постійним ростом загальних витрат.

– Збільшується заробітна плата та вартість електроенергії. Але значний скачок пов’язаний із тим, що ми перейшли від регулювання Національної комісії на місцеве. У НКРЕКП і у Мінрегіону була різна методика розрахунку цієї плати. За методикою НКРЕКП вона була дещо меншою, тому що деякі витрати включалися в змінну частину тарифу. Ми перейшли у серпні минулого року на регулювання органами місцевого самоврядування, змінилася нормативна база і, таким чином, дещо відбулося збільшення, – говорить Карась.

Також він зазначає, що сума абонплати за одиницю теплового навантаження для всіх будинків індивідуальна і розраховується від того, наскільки він енергоощадний.

– Тобто всі витрати на транспортування теплової енергії діляться між будинками і коли будинок споживав мало, то він платить і невелику абонентську плату. Коли будинок споживав багато, він платить пропорційно більше. Відповідно, ця різниця досить суттєва. Також вона щороку змінюється у зв’язку з тим, що в розрахунок ми включаємо факт споживання тепла попереднього року. Це досить стимулюючий чинник для будинків почати економити. Все залежить від господарювання всередині будинку. Коли в будинку є господар – там платіжки значно менші.

Павло Карась говорить, що цей платіж передбачений чинним законодавством та є справедливим.

– Той, хто економить, має і платити менше. Цей платіж якраз і забезпечує справедливість розрахунку за теплову енергію. Така методика розрахунку використовується у всьому світі, де є централізована система теплопостачання. У нас просто проблеми пов’язані з тим, що Черкаська ТЕЦ ще не перейшла на цю методику. Але вони збираються перейти, – додає він.