Підвищити з 1 березня зарплату вчителів та всіх шкільних працівників вирішили депутати Шполянської міської ради. Для цього збільшили видатки бюджету на 25,5 мільйонів гривень.

– У вчителів і шкільних та дошкільних працівників зараз не найвищі в країні заробітні плати. Ці кошти спрямовуватимуться на виплату надбавки педагогам в розмірі 20% посадового окладу, – розповідає виконувач обов’язків міського голови Шполи Олег Кошовий. – Зазвичай зарплату вчителям визначає держава й громади на місцях не мають особливих можливостей на щось вплинути. Ми в Шполі знайшли спосіб – учителям збільшили надбавку за престижність із 5% до 20%.  Також подбали про те, щоби збільшити стимулюючі доплати непедагогічним працівникам закладів освіти. Бо в деяких із них заробітна плата  була на вкрай низькому рівні – 6-7 тисяч. Ці немалі кошти – 25 з половиною мільйонів узяли з минулорічного перехідного залишку та розраховуємо на перевиконання бюджету цього року.

Схоже рішення ухвалили в Буках Уманського району.

– Ми теж із 1 березня ухвалили аналогічне рішення, – розповідає селищний голова Буків Сергій Залізняк. – Однак вирішили не уніфікувати його. Найкращі вчителі, які підходять до роботи творчо, отримають по 20% надбавки. Всі решта – по 10%. Гадаю, таке рішення спонукає другу категорію працювати краще, щоби наступного разу і їх включити в першу категорію. Бо якби дали всім однаково, це нікого би не заохотило. Оскільки в нас громада мала, то таке рішення обійдеться нам у 3 мільйони гривень щорічно. В середньому зарплата педагога в Буках зросте, приблизно, на 800 гривень. Я не думаю, що окрім Буків і Шполи бодай хтось із сусідів може дозволити собі збільшення зарплат шкільним працівникам.

У Калинополі подібних виплат не планують.

– Поки бюджет громади не має коштів на 20% виплати, – каже селищний голова Володимир Коваленко. – Вчителям двох калинопільських ліцеїв ми платимо за престижність 15% надбавки. Вчителям шкіл, де навчаються понад 70 учнів – 10%. Решті – 5%. Загалом на потреби лише педагогічних працівників виплачуємо 310 тисяч гривень із бюджету громади, бо освітньої субвенції нам бракує. Однак наприкінці минулого року ми спрямували в школи для виплати педагогічним працівникам по 50% премії. Вже на місці директори шкіл визначали, кому сплатити 70%, а кому 30%.

У Звенигородці не мають коштів на подібні підвищення.

– У нашому бюджеті просто немає таких коштів, – говорить міський голова Звенигородки Олександр Саєнко. – Річ у тім, що в нашій громаді окрім власне Звенигородки всі села (а це 25 населених пунктів), є дотаційними. Коли вилучили «військове ПДФО», ми багато втратили, на відміну від Шполи. Як на мою думку, це найпотужніша громада з колишніх районних центрів. Якщо вони в змозі утримувати футбольний клуб української Прем’єр-Ліги, то про що можна говорити? Ми й близько не маємо таких можливостей. Тому мови про зростання виплат учителям поки нема.

У Кам’янці збільшені зарплати вчителям виплачують ще з вересня 2024 року.

– На ці потреби ми не брали кошти бюджету громади, бо нам вистачає освітньої субвенції, яку надає держава, – розповідає начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Кам’янської міської ради Анатолій Могилка. – Річ у тім, що ми вчасно оптимізували заклади освіти й мали кошти на збільшення оплати за престижність із 5% до 20% ще з вересня минулого року. Водночас непедагогічні працівники шкіл у нашій громаді отримують муніципальну надбавку в розмірі 10% до зарплати.

Міський голова Канева Ігор Ренькас припускає, що збільшити надбавку до посадового окладу педагогів можуть і в цій громаді.

– Річ у тім, що ми щойно ухвалили бюджет громади, – каже Ігор Олександрович. – Зараз перебуваємо в перехідному періоді. Однак я не виключаю, що вже через тиждень ми можемо розглянути це питання.

У Черкасах 20% за престижність – це найменша сума, яку отримують вчителі. Крім того педагогам виплачують і муніципальні надбавки. Про це повідомила заступниця міського голови Анастасія Чубіна.

Середня зарплата вчителів в Україні залишається вкрай низькою – близько 12-13 тисяч гривень у місяць. Найменше отримують педагоги, які працюють із дошкільнятами – 6-7 тисяч. Це набагато менше лікарів і чиновників. У 2025 році заробітна плата педагогічних працівників не підвищиться й залишиться на рівні минулого року. Натомість уряд планує збільшити зарплати поліції – до 30 тисяч гривень посадового окладу.

Юрій Стригун