У Черкасах команда підлітків “AlterEgo” із санаторної школи створила текстурні фарби для незрячих людей. З їхньою допомогою вони можуть розпізнавати кольори та малювати картини. Проєкт реалізували за підтримки Дитячого фонду ООН та Уряду Японії, розповіла Суспільному тренерка команди Ліна Бондаренко.
Аби створити спеціальну текстурну фарбу, у неї додали пісок різної зернистості, розповіла одна з учасниць команди Ксенія Левченко.
“У чорного, наприклад, фракція найбільша і це досить помітно. У білому взагалі немає ніякої фракції”, — пояснила дівчина.
Саме різна текстура фарби і дозволяє незрячим розрізняти кольори на дотик. Барвники створювали пів року.
“Ми взагалі пробували самі, але відчували, що ми зрячі. І коли ми закривали очі, то нам це, знаєте, майже не відчувалося”, — додала Ксенія.
Тому за порадами звернулися до черкасця Сергія Врабія. Він втратив зір у шість років, розповіла тренерка команди Ліна Бондаренко:
“Він нам давав перші відгуки. Ми змінювали фракцію піску. Тому, що була дуже близька фракція і він тоді плутав кольори”.
Усе це робили після уроків методом “проб і помилок”, розповіла учасниця команди Аріна Білоніг:
“Спочатку ми брали не пісок, а цукор. І намагалися змішати просто з фарбою. Але коли ми намазували на полотно, він весь осипався через те, що він не приклеювався”.
Зрештою, досягнувши потрібної консистенції, фарби залили у тюбики, пояснила тренерка команди. Вийшло 330 флаконів.
“Пішло 60 літрів фарби, 40 кілограмів піску та 25 тюбиків клею по 200 міліграмів”, — розповіла Ліна Бондаренко.
Проєкт створили для участі у новому сезоні FIRST LEGO League. Цьогоріч тема фестивалю — Мистецтво. Своєю розробкою хочуть допомогти усім людям відчути радість творчості, пояснив Дмитро Бобух.
“Якщо ти хоч раз спробуєш і зрозумієш що це твоє. Ти, навіть якщо незрячий, можеш багато чого досягти”.
Текстурні фарби “випробували” вихованці Черкаської спеціальної школи. Діти підказували, як вдосконалити барвники, розповіла заступниця директора закладу Наталія Коваль.
“Кожна туба має бути підписана шрифтом Брайля. Це також було дуже цінно для кожної дитини, яка не має стовідсоткового зору. Вона таким чином може комфортно себе почувати в атмосфері творчості”.
І це справді так, розповів дев’ятикласник Назарій:
“Мені дуже подобається. Це, як антистрес”.
Анна Горбенко також спробувала малювати. Дівчина пояснила: має сонячний настрій, тож фарба допомогла його передати.
“Дуже прикольний звук, коли малюєш. Загалом ними добре малювати”.
Текстура фарби дозволяє створити об’ємне зображення. Тож нею легко передати задум, додав восьмикласник Ілля Залозний:
“Я намалював Сатурн, Сонце, Венеру, Землю та Нептуна. Це всі планети, які я хотів би побачити. Я створив це все, щоб відчувати спокій. Шумлять оці планети”.
Фарбами користуватимуться під час корекційних занять, пояснила заступниця директора спецшколи Наталія Коваль:
“Це, наприклад, соціально-побутове орієнтування, коли дітки вчаться орієнтуватися в просторі, пізнавати природу. Якщо це квітка, то вона червона. Вона не чорна, відповідає реальним кольорам, які є. Діти із задоволенням користуються. Та й ми педагоги дивимося на це все і допомагаємо. Нам це все цікаво — погратися отакими пензликами допомогти дітям”.
КОМЕНТАРІ