За кілька останніх днів Черкаси накрило хвилею чорнухи проти чинного мера міста Анатолія Бондаренка. За класикою «політичного дна» «лайномети» опонентів у соцмережах вже видали відра бруду про діяльність міського голови, його нібито надзвичайні статки і навіть про особисте життя. Паралельно ж містом розклеюють листівки про нібито надання матеріальної допомоги пенсіонерам та ветеранам АТО, де вказано телефони мера і його дружини, щоб доведені державою до зубожіння люди дзвонили їм удень і вночі.

Але коли зазвичай до подібних «технологій» вдаються наприкінці виборчих кампаній, з відчаю від програшу або при бажанні дотиснути до виграшу, то нині опоненти Бондаренка з цього починають ще до офіційного старту перегонів. Тож можна лише уявити, які неймовірні байки черкасці почують протягом наступних двох місяців і до яких провокацій будуть вдаватись штаби політичних сил, щоб збити рейтинг лідера перегонів.

Звісно, всі розуміють беззаперечність ймовірної перемоги Бондаренка. Тому вся ця гидота буде литись з однією метою: вивести його з рівноваги, щоб він щось прокоментував занадто емоційно, зробив якийсь різкий крок у бік недоброзичливців, щоб потім вже з цього будувати якусь публічну критику, вкладену у вуста офіційних опонентів. Бо ж на разі закинути йому, по факту, немає чого: всі попередні звинувачення у неефективному використанні бюджету багато разів спростовані, кримінальних справ, як «обіцяв» Президент, навідкривати не вдалося, аудиторська перевірка міської ради поїхала із Черкас ні з чим… Тож по-чесному у Бондаренка виграти не вдасться.

Утім, навіть цей увімкнутий чорнопіарний станок якийсь недолугий, дешевий, і, якщо можна так сказати про брудні технології, низькопрофесійний, бо ефект від нього зворотній до очікуваного.

Наприклад, розповсюджена Черкасами листівка з інформацією про виплати учасникам АТО, – є абсолютно безглуздою з точки зору піар-технологій. Адже всі, хто додзвонився до Бондаренка, врешті стають його прихильниками і співчувають меру та його родині, які стали жертвами брудної політичної боротьби. А злість і роздратування викликають якраз творці цього «політшедевру», тож наступного разу самі ж черкасці можуть намилити чуба тим, хто буде знову розклеювати щось подібне по нічних міських під’їздах.

Автори, через свою малограмотність, навіть не прорахували реакцію аудиторії на оманливу листівку. Натомість підштовхнула в бік Бондаренка чисельні ветеранські організації міста, які відкрито нікого досі не підтримували. Вони вже вийшли із заявами, що не дозволять спекулювати на темі АТОвців різним «недотехнологам» і «недополітикам», тим більше, що в країні досі йде війна, і черкасці досі калічаться та гинуть на ній.

То хто ж тоді міг випустити таку недолугу листівку?

Різні джерела називають принаймні три політичні сили, яким би, імовірно, було б вигідно замовити чорний піар проти Бондаренка.

1. Штаб Скічка

Насправді не є визначеним сам факт, чи буде брати весільний та телевізійний ведучий-нардеп Олександр Скічко участь у виборах. Але професійний рівень команди, яка крутиться біля голови ОДА та ймовірного штабу «Слуг народу», що складається із медійників без досвіду роботи в серйозних ЗМІ, і тим більш без політичного, свідчить, що вони можуть бути авторами безглуздої листівки. Треба ж показувати активність? Але не для електрорату, а для замовника? От вони і показують, як уміють.

2. Партія «Черкащани»

Проект «За майбутнє», зорієнтований на відстоювання інтересів місцевого самоврядування і громад, який має об’єднати у Черкасах професіоналів, господарників, людей із незаплямованою репутацією, яких поведе Бондаренко до Черкаської міськради, – «Черкащани» розглядають як найбільшого конкурента і найбільшу загрозу, адже на його фоні вони втрачають практично всіх своїх прихильників у місті. Зрозуміло, що Бондаренко «Черкащан» дратує ще й тому, бо блокує намагання цієї фракції дотиснути через сесію міськради свої проєкти, пов’язані з земельними ділянками, наприклад, в Соснівці. А відомо багатьом, що у партію «Черкащан», крім місцевих гуру політтехнологій, що раніше були в орбіті структур «Саші Стоматолога», залучені і столичні політтехнологи. Однак рівень листівки, якщо до неї докладалась і «високооплачувана» рука, свідчить, що «столичний» і «понтовий» не завжди означає «здатний забезпечити потрібний результат».

3. Команда Бродського

Врешті, важко скинути з рахунків давніх «ворогів» Бондаренка із команди Бродського, бо саме він припинив у місті «еру Одарича», що був напряму керований своїм бізнес-патроном. Тож, напевне, не дарма ролики проти Бондаренка змонтовані на основі сюжетів телекомпанії «Вікка», яка належить Михайлу Бродському. Однак коли ця команда раніше завжди відзначалась «креативністю» у питаннях політичної боротьби, нині скотилась до вульгарних «ліжкових» сюжетів проти політичних опонентів. І примітивізм вище згадуваних листівок, якщо вона до них причетна, також може свідчити про серйозний кадровий голод в команді Бродського в Черкасах.

Звісно, все це лише припущення на основі аналізу відомих фактів. Хоча ми можемо не знати якихось деталей, що могли б значно розширити «коло підозрюваних».

Утім, зрозуміло одне, – Бондаренко ще навіть не розпочав активної виборчої роботи, а вже викликає істерику в опонентів, бо станом на зараз якщо їх усіх із їхніми дріб’язковими рейтингами об’єднати в одного «політичного Франкенштейна», – у того так само немає шансів перемогти чинного мера.

Олег Маслюк