28 вересня 2018 року митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан разом із духовенством відвідав Державний історико-культурний заповідник “Трахтемирів”. У Трахтемирові архіпастир освятив Хрест козацької слави, який спорудили на місці старовинного козацького цвинтаря. Також духовенство та віряни помолилися за козаків та всіх героїв, які боронили Україну від загарбників. Повіжомляють у прес-службі єпархії.

На молитві був присутній директор заповідника Тарас Теліженко, а також керівники Черкаської області, громадські діячі, козаки та громадськість.

По завершенні молитви відбулося прибирання території Державного історико-культурного заповідника “Трахтемирів”

Історична довідка: Історико-культурний заповідник “Трахтемирів” знаходиться у Канівському районі Черкаської області. Його було створено рішенням Черкаської облради народних депутатів від 9 серпня 1994 р. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України про Державний історико-культурний заповідник “Трахтемирів” на місці козацького однойменного села. Цей заповідник розташований на межі Черкаської і Київської областей, на мальовничому півострові, який утворений крутим вигином Дніпра навпроти Переяслав-Хмельницького, на правому березі між селами Трахтемирів і Григорівкою Канівського району.

В часи Київської Русі тут існувало місто Заруб, у 1147 р. у літописі згадується Трахтемирівський монастир, який побудували на місці Зарубського монастиря, що був зруйнований татарами. У 1576 р. при монастирі функціонував госпіталь для немічних козаків. У 1578 р. польський король Стефан Баторій заповів Трахтемирів козакам, тут збудували фортецю, яка стала їхньою неформальною столицею, де обирали гетьманів, зберігали припаси і приймали послів. Фортеця стала форпостом народних повстань, у 1665 р. під час придушення одного з таких селянсько-козацьких повстань проти польської шляхти місто і монастир зруйнували, залишки фортеці не знайдено, на місці монастиря встановили пам’ятний хрест, залишився лише козацький цвинтар.