Начальник управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олена Звягінцева поінформувала про поводження з твердими побутовими відходами, пише прес-служба Черкаської ОДА.

– Відходи – один із найбільш значних факторів забруднення навколишнього середовища і негативного впливу на всі компоненти довкілля. Щороку в області утворюється понад 300 тис. твердих побутових відходів (ТПВ), які розміщуються на 477 сміттєзвалищах та полігонах. Зауважу, паспортизовано натепер 266 полігонів та сміттєзвалищ ТПВ.

У межах реалізації Стратегії регіонального розвитку області, Плану її реалізації та обласної програми охорони навколишнього природного середовища вжито ряд заходів у сфері поводження з відходами, зокрема: проведено інвентаризацію організованих місць видалення твердих побутових відходів із визначенням їх геолокаційної прив’язки; впроваджено роздільне збирання відходів від населення в 6 містах обласного підпорядкування та поступово запроваджується в населених пунктах 9 районів (Городищенського, Катеринопільського, Кам’янського, Канівського, Корсунь-Шевченківського, Монастирищенського, Смілянського Черкаського, Чигиринського); діють обласна, районні, міські комісії з питань поводження з безхазяйними відходами; проведено засідання робочої групи для напрацювання пропозицій до Національного та регіонального планів управління відходами в рамках реалізації Національної стратегії поводження з відходами до 2030 року, схваленої Урядом у 2017 році; проведено дегазацію полігону ТПВ м. Черкаси; побудовано комплекс по сортуванню ТПВ в адміністративних межах Собківської сільської ради Уманського району; розпочато роботи з реконструкції полігону твердих побутових відходів для м. Золотоноша (за кошти державного бюджету); придбано контейнери для збору твердих побутових відходів для міст Черкаси, Ватутіне, Канів, Сміла, Кам’янка, Шпола, установ освіти у Жашківському та Золотоніському районах, сіл Канівського, Жашківського, Уманського, Чорнобаївського, Шполянського районів; придбано техніку та обладнання для збору та вивезення твердих побутових відходів у м. Чигирин та м. Катеринопіль, придбано обладнання для знешкодження біологічних відходів для Канівської центральної районної лікарні, утилізатор органічних відходів для Золотоніської районної лікарні; розроблено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію полігону ТПВ м. Ватутіне; за останні 3 років ліквідовано понад 5233 стихійних сміттєзвалищ (у 2015 р. – 3325, у 2016 р.– 1272, у 2017 р. – 526, станом на 18.08.2018 – 110); вжито заходів по 51 зверненню громадян, зареєстрованих на Інтерактивній мапі сміттєзвалищ, з яких 22 звернення виконано та підтверджено заявниками; направлено запити на Мінприроди України щодо виділення коштів з державного бюджету на проведення реконструкції сміттєзвалища м. Монастирище та полігонів ТПВ міст Золотоноша і Сміла, будівництва нового полігону ТПВ м. Черкаси, придбання спецтехніки для комунальних підприємств Білозірської об’єднаної територіальної громади Черкаського району та с. Іркліїв Чорнобаївського району на загальну суму понад 65 млн грн.

Між тим, на 2018 рік очікується фінансування з обласного бюджету в сумі 5,3 млн грн. Це дасть змогу збільшити відсоток впровадження роздільного збирання ТПВ в населених пунктах області.  Також на 2018 рік затверджено видатки з місцевих бюджетів в обсязі 3,9 млн грн у м. Черкаси, м. Ватутіне, м. Сміла, Городищенському, Жашківському, Катеринопільському, Смілянському, Тальнівському, Черкаському, Чигиринському, Чорнобаївському, Христинівському районах, Жашківській міській ОТГ. Станом на початок червня фактично використано близько 1 млн грн у Тальнівському, Черкаському, Чорнобаївському, Христинівському районах та ОТГ м. Жашків.

Загалом за час реалізації Стратегії та обласної програми ОНПС за напрямом раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів використано понад 17 млн грн.

Слід відмітити, що пріоритетними завданнями на 2018 рік визначено розробку та затвердження Регіонального плану управління відходами з урахуванням принципу розподілу території області на Черкаську, Уманську, Золотоніську зони. Він міститиме систему комплексного підходу до поводження з відходами. Наразі управління проводить збір та аналіз пропозицій до Національного та Регіонального планів управління відходами.

Наголошу, пропозиції щодо наповнення планів не надали: Канівська, Катеринопільська, Смілянська, Чорнобаївська райдержадміністрації, Канівська міська рада, об’єднані територіальні громади окрім Бузівської і Соколівоцької ОТГ Жашківського району, Паланської ОТГ Уманського району, Кам’янської міської ОТГ, Єрківської  ОТГ Катеринопільського району, Ліплявської ОТГ Канівського району, Білозірської ОТГ Черкаського району.

Враховуючи, що на сьогоднішній день проблема виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ є досить актуальною, органам виконавчої влади на місцях необхідно посилити роботу в цьому напрямку, забезпечити своєчасне реагування на електронні звернення громадян, отримані за допомогою сервісу «Інтерактивна мапа сміттєзвалищ» та вживати заходи з ліквідації стихійних звалищ відходів відповідно до доручення голови обласної державної адміністрації.

Актуальним залишається питання знешкодження відходів пестицидів.

У межах виконання Програми для забезпечення вилучення, утилізації, знищення та знешкодження 8,1 тонни відходів пестицидів, що зберігаються на території Звенигородського, Монастирищенського та Тальнівського районів, затверджено видатки з обласного бюджету на суму 328,05 тис. грн.

З метою повного очищення території області від небезпечних відходів діє обласна програма вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них на 2016 – 2018 роки.

Направлено запит до Мінприроди України на фінансування з Державного бюджету України у сумі 12 240,0 тис. грн на знешкодження відходів пестицидів, що зберігаються в смт Єрки Катеринопільського району за двома бюджетними програмами («Здійснення природоохоронних заходів», «Здійснення заходів щодо реалізації пріоритетів розвитку сфери охорони навколишнього природного середовища»).

З метою зменшення негативного впливу токсичних відходів на довкілля необхідно вжити заходів з перезатарювання токсичних відходів в Драбівському, Звенигородському та Катеринопільському (смт. Єрки) районах підрозділами служби ДСНС України в області, зокрема визначити обсяг та джерела фінансування та внести відповідні пропозиції до обласної Програми.