Скандалом завершилася спроба благодійного фонду «Герої не вмирають» розкопати німецький танк в селі Осітна Христинівського району. Виявилося, що представники фонду не мають дозвільних документів, пише газета “Вечірні Черкаси”.

Дві вулиці залишилися без сполучення із зовнішнім світом.

– Танк лежить із 1943 року, – розповідає сільський голова Осітної Петро Пересунько. – У ті часи там був невеликий дерев’яний місток. Саме до нього під’їхали три німецькі танки. Перший рушив мостом і провалився. Екіпаж вибрався, німці сіли в інші танки і поїхали в об’їзд. Танк так і лишився. У 50-их роках минулого століття на місці мосту зробили капітальну дамбу між двома ставками. Танк вирішили залишити на місці, перетворивши його на наріжний камінь нової дамби. По дамбі пішла нова асфальтована дорога.

Про численні порушення написав у соціальній мережі «Фейсбук» начальник управління екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков.

– Була пошкоджена гідроспоруда, яка розділяє дві водойми, частина асфальтного покриття дороги площею 10м2, яка являється проїздом між двома частинами населеного пункту, та порушений рельєф дна водойми (глибина розкопки 4,5м). Проведені гідротехнічні роботи не відповідають заходам передбачених дозвільною документацією на проведення археологічних розвідок, розкопок, а також досліджень решток життєдіяльності людини. З наданих пояснень водія екскаватора, вказівку на проведення робіт надав директор благодійної організації «Герої не вмирають». Проте директор на місці події не з’явився. Для проведення робіт з водойми, яка використовується на правах оренди, проведений скид води. Дозволу на скид води теж не було.

Зі словами Познякова погоджується сільський голова.

– 80% дамби зруйновано, – каже Петро Пересунько. – Дві вулиці залишилися жити, як на острові. Щоби до них доїхати, тепер треба долати величезний гак дороги. Ні кошторису, ні інших дозвільних документів у копачів не було. Попросту кажучи, хлопці хотіли зробити хапок – викопати танк і забрати його собі. Для робіт найняли якусь охоронну фірму. Та теж не мала жодних дозволів. Свої обіцянки організатори виконали на нуль процентів.

Місяць тому сприяти організації робіт обіцяв заступник голови ОДА Віктор Карпенко.

– Фактично, благодійний фонд інвестує в реконструкцію дамби. Попередньо треба перевірити, чи там залишився боєкомплект.

Ми зателефонували в приймальню Віктора Карпенка, але секретар нам повідомила, що в нього важлива нарада.

– Залиште свій контактний телефон, Віктор Іванович з вами зв’яжеться, – сказала вона. Увечері зателефонувала знову.

– На жаль, Віктор Іванович буде завантажений цілий тиждень і не матиме змоги з вами поспілкуватися. І взагалі, всі контакти – через прес-службу.

Благодійна організація «Герої не вмирають» зареєстрована в місті Обухів Київської області. Вид діяльності – допомога біженцям, емігрантам. Керівник – Мартиненко Василь Васильович. Він же згідно за даними реєстру юридичних осіб є керівником Обухівської районної організації Соціалістичної партії. Організація отримала дозвіл у міністерстві культури.

За чутками, благодійній організації «Герої не вмирають» завадили дістати танк конкуренти. Вони проявили активність вже після того, як історія набула розголосу.

У 1943 році німецькі танки йшли Христинівським районом на прорив Корсунь-Шевченківського котла, в якому опинилися дві німецькі дивізії «Вікінг» і «Валлонія».

10 років тому в селі Іскрене Шполянського району збиралися дістати із дамби німецький танк «Тигр». Сільська рада хотіла вторгувати за машину півтора мільйони гривень і провести газ. Однак до реалізації задуманого справа не дійшла.  Фахівці оцінюють вартість вцілілого німецького танка часів Другої світової війни у кілька мільйонів євро.