У Черкаській області з початку цього року зареєстровано 1 випадок захворювання на лептоспіроз із летальним наслідком у Дмитрушківській громаді Уманського району. Захворювання пов’язане з наявністю гризунів у домашньому осередку. Про це інформує ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Минулого року зареєстровано 9 випадків захворювання на лептоспіроз. У 8-ми випадках зараження пов’язане з рибною ловлею та купанням у непроточних водоймах.

Як можна заразитися лептоспірозом

Лептоспіроз – це особливо небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена збудником-бактерією Leptospira, характерними ознаками якої є гарячка, загальна інтоксикація, ураження нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічний синдром.

Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше — гризунів, також це може бути худоба, собаки, дикі тварини. Від людини до людини захворювання не передається.

До людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі та слизові оболонки очей, носа і рота.

Людина може захворіти у період від двох днів до трьох тижнів після зараження.

Симптоми лептоспірозу

Симптоми захворювання варіюються від легких – головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання, до серйозних – ураження нирок, печінки, менінгіт, і навіть летальних – при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та лікуванні.

Клінічно вирізняють жовтяничну та безжовтяничну форму лептоспірозу.

Початок захворювання гострий, часто раптовий, хворі можуть вказати навіть годину, коли все почалось. З’являються трясучий озноб, гарячка (температура тіла швидко досягає 39-40°С і вище), виражені симптоми інтоксикації – загальна слабкість, сильний головний біль, запаморочення, нудота, блювання, у тяжких випадках вже можливі втрата свідомості, марення, збудження. Дуже характерні болі у литкових м’язах, стегнах, попереку. Дещо меншим є біль у м’язах спини, грудної клітки, живота.

Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, легенів, серцево-судинної та нервової систем, менінгіту (запалення оболонки головного та спинного мозку), печінкової недостатності, геморагічного синдрому та навіть смерті. Тому дуже важлива своєчасна шпиталізація і лікування хворого на лептоспіроз.

Щоб уберегтися від лептоспірозу, слід дотримуватися рекомендацій фахівців ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»:

уникайте потенційно заражених водойм: не купайтеся і не рибальте у водоймах, із якими можуть контактувати інфіковані тварини, наприклад, біля водопою худоби;

не купайтесь у водоймах, біля яких є табличка, що попереджає про небезпеку;

після купання у прісній воді обов’язково потрібно прийняти душ і обробити дезінфектантом будь-які рани на тілі;

вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;

уникайте контактів із хворими тваринами: не торкайтесь інфікованих тварин і дотримуйтесь заходів безпеки, доглядаючи за ними;

використовуйте захисний одяг при роботі в несприятливих умовах, при догляді за інфікованими тваринами;

одягайте рукавички та закрите взуття під час роботи на городі та збору ягід у лісі;

знищуйте гризунів у власних помешканнях;

термічно обробляйте продукти тваринного походження.

Не зволікайте зі зверненням до лікаря: лептоспіроз швидко прогресує

Якщо у вас є симптоми захворювання і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою – негайно зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше, адже захворювання швидко прогресує і викликає ускладнення. Несвоєчасне звернення до лікаря може вартувати вам життя.

Профілактика лептоспірозу – найкращий захист здоров’я і життя від негативних наслідків, які викликає зараження цією небезпечною інфекцією.