У вересні наша редакція провела опитування серед читачів на тему: якби вибори до обласної ради відбувалися зараз, за яку партію ви б проголосували? Наше опитування викликало чималий інтерес у черкащан, і у ньому взяли участь майже 600 респондентів.

До речі, особливо цікаво порівняти результати редакційного опитування із показниками політичних сил, які вони здобули в нашій області на парламентських виборах, що відбулися у липні цього року. Згідно з результатами нашого опитування 30 % активних читачів хочуть голосувати на виборах до облради за партію «Слуга народу», яку, як відомо, асоціюють із президентом Зеленським. І це на сьогодні найкращий показник. Хоча на виборах до Верховної Ради на Черкащині «слуги» Зеленського здобули аж 51 %. Тобто, рівень підтримки президентської політсили в нашій області за останні кілька місяців суттєво зменшився. Скоріше за все, черкащани до місцевих виборів ставляться більш прагматично, і тут гасло «Голосуючи за «Слуг народу», ви підтримуєте президента Зеленського» не дуже спрацьовує. Все ж таки, обираючи депутатів у селах і містах, як і в районах чи області, люди хочуть бачити конкретні знайомі обличчя, яких вони знають і яким довіряють. А таких облич на обласному та й на місцевому рівні партія президента чи-то не має, чи-то не показує. Взагалі не зрозуміло, чи є місцеві партійні осередки «Слуги народу» на Черкащині. А якщо такі й існують, то десь в глибокому підпіллі…

До речі, чимало аналітиків та політтехнологів наголошували, що більшість громадян голосували на парламентських виборах за партію Зеленського та її кандидатів, слідуючи красивому гаслу «Зробимо їх ще раз!», тобто із великої нелюбові до старої порошенківської влади. Але ж так постійно тривати не може і, врешті-решт, новій владі доведеться відповідати за свої дії, вже не киваючи на «папєрєдніків»…

І перший серйозний екзамен наші «слуги» будуть по справжньому складати якраз на майбутніх місцевих виборах. До речі, щоб «феномен Зеленського» ще спрацював і на них, представники нової влади хочуть прискорити їх проведення, призначивши на весну 2020 року, хоч згідно Конституції вибори до місцевих рад мають відбутися через рік восени.

Адже, як ми уже зазначали, рейтинг партії президента на Черкащині падає, і, скоріше за все, ця неприємна для «слуг народу» тенденція триватиме і надалі. На цьому фоні «падьожу» «слуг», як показують результати редакційного опитування, зростає популярність їх опонентів. Так, за партію колишнього президента Петра Порошенка «Європейська солідарність» сьогодні готові голосувати 24 % черкащан із числа опитаних. Нагадаємо, що на парламентських виборах порошенківська політична сила у нас на Черкащині здобула трохи більше 6 %, посівши четверте місце. Отож, бачимо суттєве зростання рейтингу опозиційної до нинішньої влади політсили. Фактично, поволі голоси підтримки, віддані на парламентських виборах за «Слугу народу», перетікають до «Європейської солідарності». Від так, сум’яття в головах деяких депутатів місцевих рад Черкащини від БПП (нині це «Європейська солідарність») і спроба перефарбовуватися в інші партійні кольори може виявитися дуже поспішною та недалекоглядною. Як, наприклад, призупинення роботи депутатів у фракції БПП обласної ради…

Згідно з результатами нашого опитування зберігає свої позиції партія Юлії Тимошенко «Батьківщина». Рейтинг цієї політичної сили і на недавніх парламентських виборах, і нині за оцінкою наших читачів знаходиться на рівні 9 %. Стійких прихильників на Черкащині має партія Ігоря Смешка «Сила і честь». За цю політсилу на виборах до Верховної Ради в нашій області проголосували 6,5 % виборців, а нині її готові підтримати майже 7 % черкащан, які взяли участь в нашому опитуванні.

Як показує наша редакційна «соціологія», додають у рейтингу партії, які зайняли чітку опозиційну позицію щодо нинішньої влади «зеленських і К». Так, наші активні читачі, які проголосували в редакційному опитуванні, більше, ніж на парламентських виборах, стали симпатизувати ВО «Свобода» та партії Святослава Вакарчука «Голос». Нагадаємо, що партія Тягнибока у нас на Черкащині на парламентських перегонах не набрала і 2 %, то тепер за неї готові проголосувати майже 6 % із числа опитаних. Нині рейтинг «Голосу» за результатами редакційного голосування становить більше 5 %, а на виборах до ВР «вакарчуківці» отримали в області 3,7 % народної підтримки.

Інші партії, як показує наше редакційне дослідження, в обласну раду, якби місцеві вибори відбувалися сьогодні, не проходили б, оскільки вони не набирають прохідні 5 %. Ось їх результати згідно нашого опитування: Опозиційна платформа «За життя» – 4%, Партія Шарія – 4%, Громадянська позиція – 4%, ВО «Черкащани» – 3%, Опозиційний блок – 2%, Аграрна партія – 1%, Радикальна партія Олега Ляшка – 1%, Українська стратегія Гройсмана – 1%, та «Самопоміч» – 0%.

Безумовно, наше редакційне опитування не претендує на наукове соціологічне дослідження. Але воно показує певні суспільні настрої серед жителів Черкащини.

Яків Немирів