Художній фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка виходить в національний кінопрокат 9 травня. Про це пише «Козацький край».

Стрічка розповідає драматичну історію українських письменників «розстріляного відродження». За наказом Сталіна 1927 року в Харкові збудовано кооперативний будинок «Слово». Найвидатніших українських письменників заселяють у комфортні квартири. Усі вони стали учасниками експерименту, спрямованого на «виведення нового типу радянського письменника» і тотальний контроль над процесом творчості з метою створення «єдиного художнього методу соціалістичного реалізму». Та не кожен з письменників погоджується оспівувати кремлівського «вождя».

Неочікувано для мешканців будинку, до них підселяють нікому не відомого молодого письменника Володимира Акімова. Хто він? Ніхто не знає. З появою Акімова в будинку «Слово» починають розгортатися дивні події, про жахливі деталі яких досі мовчать стіни будівлі.

Світова прем’єра фільму відбулась ще напередодні повномасштабного вторгнення росії, на 37-му міжнародному кінофестивалі у Варшаві. У кінотеатрах України демонструватиметься вперше.

Житловий будинок «Слово» в Харкові по вулиці Культури, 9 має символічну форму літери «С». Серед мешканців будинку були Остап Вишня, Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Юрій Яновський.

З 1933 по 1938 роки репресовані більше 70 мешканців-літераторів цього будинку, 11 з них розстріляні в урочищі Сандармох.

Жив у будинку «Слово» і друг Остапа Вишні, письменник, гуморист і сатирик Олексій Савицький (літературний псевдонім – Юхим Гедзь). Народженому навесні 1896 року в Золотоноші на Черкащині, йому виповнилося всього 41 рік, коли у травні 1937 року енкаведисти вимусили письменника зізнатися у «причетності» до вигаданої «української контрреволюційної націоналістичної фашистської організації, яка вбила товариша Кірова і планувала вбивства керівників більшовицької партії і радянського уряду».

Розстріляний наступного дня після вироку «суду», золотонісець був оправданий вже навесні 1958 року – «через відсутність складу злочину», як і його дружина Віра, яка безневинно провела у сталінських концтаборах 20 років!
Їхнім дітям сплатили «компенсацію», за яку вони купили собі… нові костюми. Але відібрану квартиру в будинку «Слово» Верховний суд СРСР так і не повернув.

2019 року Постановою Уряду України житловий будинок «Слово» в Харкові внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До початку повномасштабного вторгнення росії в будинку працювала літературна резиденція.

Навесні 2022-го цю пам’ятку архітектури пошкодив російський снаряд. Навесні ж нинішнього, 2024-го року тривають регулярні озвірілі обстріли мирних кварталів Харкова з боку російських окупантів – нащадків тих, хто в 1930-х роках влаштовував масові розстріли українців.

Харків чинить активний спротив і б’є ворога– місто вміє робити висновки зі своєї історії…