У фермерів Ротмістрівської громади на Черкащині бракує дизпалива та працівників. Також нині не можливо реалізувати торішній врожай, розповів Суспільному її голова Володимир Ховайба.

Орендарі земельних угідь зазначили — це найважчий рік їхнього господарювання.

blank

Рятувати пшеницю треба негайно, пояснив фермер Віктор Ружин. Через брак пального не знає, чи вийде “підживити” її вчасно.

“Припинилися поставки пального і ситуація стала критичною. Без пального ми нічого не можемо зробити. І річ у тому, що вже через півтора місяця будуть жнива, а без дизпалива ми нікуди теж не виїдемо”, — сказав Віктор Ружин.

У рік, за словами господаря, для обробітку його землі необхідно близько двадцяти восьми тонн пального. Купити дизель планував із реалізації минулорічного врожаю. Та й тут не пощастило, зазначив Віктор Миколайович. Через закриті порти збіжжя беруть за безцінь.

У громаді близько сорока фермерів та одноосібників, розповів голова Ротмістрівської громади Володимир Ховайба. Розпочали посівну із запасів пального. Нині ж і вони закінчилися.

“Зараз все використали. Зараз ідуть гербіциди, підживлення озимини, стимулятор росту. Палива не вистачає. Чому не зафрахтувати саме для фермерів десять чи п’ять тонн?

Орендарі земельних угідь зауважили, що цьогорічне господарювання найважче за всі роки.

“Якщо у мене сьогодні лежить пшениця, яка коштувала дев’ять тисяч, то сьогодні і п’ять не дають. А що ми отримаємо? Я боюся, що може прийти колись час, що буде не вигідно сіяти”, — прокоментував фермер Віктор Сліпенко.

У обласній військовій адміністрації про ситуацію з пальним для аграріїв знають, зазначив її очільник Ігор Табурець. Сподівається, що вирішити її вдасться протягом десяти днів.

“Були зібрані останні дані запасів, які потребують сільські господарники. Вони становлять приблизно в бензиновому еквіваленті понад 1 200 тонн і звичайно дизелю потребується 12 тисяч. Ми склали заявки і передали до Міністерства аграрної політики й у Міністерство енергетики. Я сподіваюся, що вони теж належним чином будуть розглянуті, тому що на рівні держави вживається максимум заходів саме для того, щоб це постачання відбулося”.

Натомість ситуація з реалізацією збіжжя – складна, розповів Ігор Табурець: “Наразі у нас у підприємствах, які займаються збором сільськогосподарської продукції, перебуває близько 800 тисяч тонн – це надзвичайно велика кількість. Підприємства, які займаються зберіганням цієї продукції і переробкою, зберігають близько 600 тисяч тонн. Проблема ця є, але Міністерство нашої аграрної політики, наше Міністерство закордонних справ робить все задля того, щоб експорт інтенсифікувати. Думаю, що це допоможе нам по максимуму знайти спроможності для того, щоб збути зазначене зерно, яке було зібрано ще у 2021 році”.

Через воєнний стан аграрії лишилися не лише можливості збуту минулорічного врожаю та пального, а й кадрів.

“У мене працює десять механізаторів, вісім із них забрали в Збройні Сили України, тож лишилось два механізатори. Добре, що у мене у сина є посвідчення і ми можемо, хоч не так грамотно, як той механізатор, та все ж працювати на техніці. Також у мене два комбайни імпортні є, на яких будь-хто працювати не може”, — пояснив Віктор Сліпенко.

За півтора місяця розпочнуться жнива. До того часу, сподіваються аграрії, усі зернові сховища спустіють і будуть готові до нового українського врожаю.