Валентина Коваленко – одна із знакових постатей на Черкащині. Відома письменниця, науковець, педагог, громадсько-політичний діяч… Сьогодні Валентина Михайлівна очолює ще й обласну організацію Народного Руху України.

Наша розмова із пані Коваленко розпочалася із питання про її плани та політичної сили, яку вона очолює в області, у новому політичному сезоні? І чи братиме участь Народний Рух та вона особисто у майбутніх виборчих перегонах?

– Для мене новий політсезон розпочався 6 вересня із акції під Верховною Радою. «Зруш виборчу реформу!», «Політичній корупції – ні!» – саме під такими гаслами Народний Рух України серед інших десяти партій демократичного спрямування вийшов під стіни парламенту, вимагаючи внести зміни до виборчого законодавства: скасувати мажоритарну систему і запровадити відкриті списки. Новий закон мав би стати передумовою якісного оновлення політичної еліти та впровадження відповідальної політики. Приємно, що народнорухівців було на цій акції найбільше. Це свідчення того, що НРУ оновлюється, активізується, а, значить, готовий брати на себе вчергове відповідальність – будувати правову державу, українську Україну. Тож на вибори усіх рівнів – починаючи від президентських і закінчуючи місцевими –  рухівці йдуть. Тим паче, що 2 червня цьогоріч в Одесі на з’їзді таке рішення було прийняте…

Сьогодні знову зростає запит на політичну силу з національною Чорноволовою ідеологією, яка буде здатна якісно змінювати життя українців, силу, здатну РУХати державу до економічної і духовної незалежності. РУХати, а не під лжепатріотичними гаслами розкрадати і збувати її національне багатство: природні ресурси і людський капітал. Тому невипадково слово-дію «рух» сьогодні вже перехопили окремі політичні проекти, як-от: «Рух нових сил», «Рух за справедливість», «Рух вільних селян»…

Зрозуміло, що Народний Рух України після вбивства В’ячеслава Чорновола, після тих відомих розколів довгий час був політично маргіналізований. На жаль, олігархічна система не народжує патріотів на кшталт В’ячеслава Чорновола, а, навпаки – знищує їх. Та життя продовжується… З’являються нові люди, підхоплюють Чорноволові ідеї. І сьогодні активна діяльність голови НРУ, нардепа Віктора Кривенка і його колеги-депутата Павла Кишкаря повертають Рух у велику політику. За останній рік вони продемонстрували спроможність робити конкретні справи, зокрема, і через свою активну законотворчість. Ці хлопці здатні очолити процес внутрішньої модернізації та повернути довіру та інтерес суспільства до Руху. А здобути перемогу на місцевих та парламентських виборах – це наша спільна мета.

Що ж до мене, то на виборах до Верховної Ради з честю представлятиму Черкаський Рух.

А якими конкретними справами може звітувати обласна організація Руху за останній період?

– Серед пріоритетних завдань Народного Руху – це духовне відродження української нації‚ всебічний розвиток української мови і культури‚ подолання наслідків політики русифікації‚ відродження історичної пам’яті і національної свідомості громадян України. Все це – зрідні моїй душі. Тож ряд заходів було організовано на підтримку обдарованої молоді. Це ж наша національна енергія відродження! Отож:  долучилися до відродження (майже через 40 років!) семінару-фестивалю «Сонячні кларнети» для молодих літераторів; до Дня Матері був проведений чудовий літературно-мистецький захід «Роду криниця віща», черкаські народнорухівці підтримали видання збірки творів 75 творчих  дітей та вручили їм пам’ятні подарунки.

У полі зору і національно-патріотичне виховання молоді: фінансово підтримали дводенне  таборування  «Козацький фарватер» – це зліт юнацьких організацій військово-патріотичного спрямування, який ось уже 7 рік організовує спілка офіцерів України; турнір із футболу між шкільною молоддю Чорнобаївського району, присвячений Дню Конституції України, ідейним натхненником якого ось уже 22 роки поспіль є рухівець Олександр Юхно. За сприяння і підтримки рухівця Руслана Мельника юнаки і юніори Черкаської області взяли участь у чемпіонаті світу з кікбоксингу, звідки двічі привезли «золото» і «срібло». Черкаські молодорухівці долучилися до підтримки  фестивалю писанок, який щорічно організовує Дитячий фонд України; нагородили літературою рідного краю переможців обласного етапу всеукраїнської мистецької акції «Мій Шевченко – Мій світ»…

Плекаємо і духовно-культурний простір Шевченкового краю: у музеї Кобзаря черкаські народнорухівці організували виставку 42 копій із мистецької спадщини Тараса Шевченка, виготовлених громадським активістом, народнорухівцем Віктором Пересуньком; підтримали прекрасну виставку робіт геніального класика української графіки Василя Перевальського; організували у Черкаському художньому музеї акцію «Рушник єднає Україну».

Допомагаємо і нашим воїнам-захисникам: цього року до Дня Незалежності відправили святкову гуманітарну допомогу бійцям 72-ї бригади у Світлодарськ, що на Донеччині, 1440 банок свіжо виготовлених рибних консервів, 100 л соняшникової олії та 150 кг гороху.

Тому хочу подякувати нашим побратимам-рухівцям: директору інституту іхтіології Руслану Мельнику та директору Жашківського переробного комбінату «Колос» Володимиру Лебедю за благодійну підтримку, яку вони надають для реалізації наших добрих справ. Нині долучився до нашої команди і Олексій Звіряка, комерційний директор науково-виробничої фірми «Лад».

Ви один з найактивніших депутатів облради…

– Дякую, стараюся…

У полі мого зору здебільшого проблеми збереження, захисту і розвитку духовного простору Шевченкового краю. За моєї ініціативи протягом 2016 – 2018 рр. було включено до порядку денного пленарних засідань ряд питань освітньої та духовно-культурної сфери, які стосуються: створення програми розвитку і захисту української мови (програма розроблена на 2017 – 2020 рр., а 2018 рік проголошений Роком української мови); використання державної мови у зовнішній рекламі на території м. Черкас (міською радою прийнято відповідне рішення); питання книговидання (домоглася за останні майже три роки збільшення коштів на книговидавничу справу Черкащини від 250 тис. гривень до 1 мільйона); про програму щодо фінансової підтримки творчих спілок (програма розроблена, підтримана обласною радою, кошти на діяльність спілок виділяються). Дали свої результати і публічні звернення через «гуманітарне віче» та сесію облради до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич щодо недопущення інтеграції предметів української та зарубіжної літератури і посилення уваги на національних пріоритетах в освіті.

За моїм зверненням 2017 – 2018 роки проголошені на Черкащині Роком В’ячеслава Чорновола. До численних заходів із вшанування духовного лідера нації, Героя України долучився і обласний Рух. Зокрема, організували акцію «Плекаймо Чорновола сад» і посадили тридцять фруктових дерев на території музею-садиби В’ячеслава Максимовича у селі Вільхівець Звенигородського району. Разом із головою Народного Руху Віктором Кривенком добилися виділення з державного та обласного бюджетів 450 тисяч гривень на придбання компютерної техніки, медійних дошок та проведення капітального ремонту Вільхівецької і Єрківської шкіл. Наш лідер посприяв виділенню 500 тисяч гривень на будівництво виставкового павільйону на території музею-садиби. На моє прохання з обласного бюджету виділено 150 тисяч гривень на виготовлення погруддя Чорновола, яке було викрадене у травні цьогоріч.

Ясна річ, це тільки дещиця того, що було зроблено за останній рік. Це – тільки початок активної діяльності оновленого Руху, етап його нової фази відродження.

Після Революції Гідності Ви очолювали обласну раду. Як з висоти свого досвіду оцінюєте роботу обласного «парламенту» в минулому політсезоні?

– Якщо з висоти, то… Принаймні тоді, після активної фази Революції Гідності, все було зрозуміло: у раді – більшість регіоналів, чия політична сила на чолі із президентом-зрадником дала зелену дорогу Путіну в Україну. Війна, мобілізація, розкрадений бюджет, доведені до банкрутства підприємства комунальної власності – все це та багато іншого вимагало тоді прийняття негайних, іноді радикальних рішень. Голосувалися регіоналами навіть такі питання, які викликали у них  шалений спротив, як-от: надання воїнам УПА фінансової допомоги до їхньої пенсії чи визнання Степана Бандери та Романа Шухевича героями України…

Але на той час був дуже серйозний вплив громади на прийняття рішень обласною радою.

І, ніде правди діти, у тому скликанні були фахові представники різних сфер, особливо ж – медицини, освіти, культури. Тоді я прагнула всіма фібрами продемонструвати першорядність місцевого самоврядування, а не адміністрації… Але ж потужно противилася система і не було тієї команди свідомих українців, які би мені допомогли зреалізувати ті намагання. Умови війни змушували домовлятися і співпрацювати з головою ОДА.

Сьогодні черкаський «парламент» представлений сімома партійними фракціями, кожна з яких намагається «пограти м’язами», «просунувшии» себе таким чином в інформаційний простір та показати, що без неї робота ради буде заблокована. Є очевидне протистояння голів обласної ради і обласної адміністрації. Це теж певним чином окошується на роботі ради. Тому і бачимо, що протягом трьох останніх років пленарні засідання проходять у два, три, а то й чотири етапи. Занадто багато демагогії. Навчилися заробляти і політичні девіденди, шляхом спекуляцій виривають кошти з обласного бюджету на «свої» округи чи об’єкти. Уявляєте, якщо у 2014 шукали механізми виділення коштів з бюджету на допомогу воїнам АТО, то в цьому скликанні голосують за мільйони на облаштування притулку для собак!

Які, на Вашу думку, головні проблеми в нашій області, що потребують невідкладного вирішення, зокрема і депутатами облради?

Є нагальні питання, які стосуються існування уже створених ОТГ і тих, що бажають об’єднатися. У зв’язку з цим виникло ряд серйозних проблем із освітою та медициною районних рівнів (до слова: черкаськими рухівцями взимку був проведений круглий стіл на тему «Об’єднання територіальних громад: досвід, проблеми, рекомендації», зібрані пропозиції та адресовані як до Верховної Ради, так і до Кабінету міністрів). Узагалі ж, реформа місцевого самоврядування  стала лакмусовим папірцем для фінансово потужних кланів, які  сьогодні намагаються впливати не тільки на вибори голів ОТГ, а й на конфігурацію «вигідного» їм (а не громаді) об’єднання. В результаті таких ігрищ часто фінансово неспроможні ОТГ потрапляють у пряму залежність від місцевих чи то столичних можновладців. Є гостра проблема земельних відносин…

Існує велика кадрова проблема. Тепер, як і при владі Януковича, діє система призначень за політичною волею і квотою. Вражає цинізм влади, на яку сподівався народ, через заробітчанство на війні і на збіднілому до знемоги люду. Ми втрачаємо свідому частину українців, що їдуть на заробітки в закордоння. Проблема ефективної роботи підприємств і закладів комунальної власності, проблема робочих місць, розбитих доріг, енергетичної залежності… І все це продукує КОРУПЦІЯ, якій немає спину. Словом, є над чим працювати, аби лише це було свідомою волею депутатів, їхньою проукраїнською правовою позицією…

Сьогодні для мене надважливо аби гаряча молода енергія, РУХаючись уперед, не згубила безпам’ятсвом відчуття глибокої націєтворчої традиції чи не єдиної на сьогодні партії з історичною місією боротьби за українську Україну. Сподіваюся, що сьогоднішній чорноволівський Рух не стане чиїмось черговим політичним проектом. Принаймні, є відчуття, що справжні рухівці цього не допустять, а молоді, що тепер в авангарді НРУ, творитимуть нову якість українського політикуму.