Майже 3500 жінок щороку народжує дітей у пологових залах сімейного та індивідуального типу комунального некомерційного підприємства «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини». Переважно, це жительки Черкас, але приїжджають сюди народжувати жінки й з інших регіонів області, бо репутація цього пологового будинку, який надає лікувально-діагностичну допомогу вагітним, роділлям, породіллям, новонародженим, надзвичайно висока. Тут працюють справжні професіонали своєї справи, для яких здоров’я кожної жінки та її малюка — це безперестанна та найголовніша турбота.Фаховий рівень цього лікувального закладу підтверджують також його відзнаки — почесний статус «Лікарня доброзичлива до дитини» МОЗ України та особлива нагорода — Золота дошка всесвітньої організації ЮНІСЕФ, якою відзначаються лідери міжнародного проекту цього Дитячого фонду ООН — «Здорова мати — здорова дитина».20 років очолює цей заклад охорони здоров’я лікар вищої кваліфікаційної категорії Володимир Зеленько, який віддав медицині понад 40 років свого життя. З ним розмовляла журналіст газети “Черкаський край”.

— Володимире Миколайовичу, нічого не може бути настільки важливим, як народження дитини. І нехай молодій мамі доводиться пройти всі випробування вагітністю, пологами, але скільки ж в її очах щастя, коли вона чує перший крик свого немовляти. Вам, лікарям, думається, доводиться постійно спостерігати такий стан жіночої душі.

— У нас взагалі унікальна професія: ми причетні до приходу в цей світ нової людини. І це надзвичайно відповідально — контролювати всі процеси, що відбуваються в організмі майбутньої мами під час виношування нею дитини, запобігати ускладненням і вчасно реагувати на будь-які зміни, психологічно і, якщо це необхідно, на лікувальному рівні підтримувати жінку, готувати її та її родину до пологів. Тобто, коли настає кульмінаційний момент, ми знаємо про стан здоров’я роділлі все, бо й медичний нагляд за нею здійснювався майже з самого початку її вагітності — відтоді, як вона стала на облік у жіночій консультації, яку й відвідувала систематично. Безумовно, бувають і винятки з правил, коли жінка приходить до свого лікаря трохи не напередодні пологів, або ж відвідує жіночу консультацію вряди-годи навіть при численних нагадуваннях, не здає вчасно аналізи тощо. Але це сьогодні рідкість: жінки турбуються про здоров’я — як своє, так і дитини. Та навіть у випадку, коли вагітна жінка нехтує своїми обов’язками, ми робимо все, щоб пологи пройшли успішно, без ускладнень як для неї, так і для дитини. І виписуємо з лікарні здорових породіллю та немовля.
Народження дитини — це дійсно справжнє чудо. І скільки б років ми не віддали акушерській справі, а багато з наших лікарів, акушерок, медсестер працюють у цій галузі понад 30 і більше років, скільки б пологів не прийняли, нас продовжує вражати момент, коли ми приймаємо в свої долоні нове життя.

— Наступного року будівлі колишнього пологового будинку по вул.Чехова, 101 виповниться 55 років. Навіть за приблизними підрахунками за цей час тут народилося майже 200 тисяч черкащан, вважайте, більша частина населення міста.

— Обидва родопоміжні заклади Черкас (№2 та №1 — по вул.30-річчя Перемоги, 16/1), які з 2011 року рішенням Черкаської міської ради об’єднані в один Черкаський пологовий будинок «Центр матері та дитини», завжди мали високу репутацію серед жінок як міста, так і області. Передусім завдяки професіоналізму, сучасним методам лікування, чуйності, доброзичливості, уважності до пацієнток наших медпрацівників. Незмінним таке ставлення залишається й зараз. Нам довіряють і ми виправдовуємо це довір’я.
Наші лікарі йдуть у ногу з часом. І запровадження сучасних технологій давно стало невід’ємною рисою нашого закладу. В тому числі й у перинатальній сфері. Це і полегшення неприємних відчуттів роділлі в період протікання переймів, і запровадження партнерських пологів, коли жінка народжує в присутності чоловіка чи своїх рідних, що й психологічно, й фізіологічно на неї позитивно впливає. До речі, 90 відсотків пацієнток віддають перевагу саме таким пологам. У нас діє школа відповідального батьківства, де молоде подружжя разом проходить підготовку до майбутніх пологів, дізнається про внутрішньоутробний розвиток плоду, організацію режиму праці та відпочинку для майбутньої мами, перебіг самих пологів, роль партнера в цьому процесі, післяпологовий період тощо. Програма «Народжуємо разом», до речі, якнайкраще єднає сім’ї. І в цьому також її перевага.
У нашому Центрі маємо індивідуальні пологові зали, післяпологові палати сумісного перебування, де є всі зручності. Жінка завжди з дитиною, відразу починає годувати її груддю, що корисно для неї та для дитини. Наші медсестри, акушерки навчають породіллю та її рідних як доглядати за малюком. Взагалі створено всі умови для комфортного перебування мами та її малюка в пологовому будинку.
Інша справа, що сьогодні народжуваність далеко не та, яка була ще кілька років тому. Так, якщо раніше ми приймали 10-13 малюків за добу, то сьогодні це 3-4 дитини. І це стосується не тільки Черкас, демографічний спад притаманний більшості областей. Тільки минулого року народжуваність в Україні скоротилася майже на 200 тисяч осіб. Якщо ж згадати, що в 1991-му році населення нашої держави становило майже 52 мільйони громадян, а на даний час статистика показує цифру в 42,2 мільйони, то це не може не тривожити. Суспільство старіє, і для того, щоб воно чисельно заміщувалося, необхідно, щоб і дітей народжувалося більше.
Але щоб це відбувалося, для молодих сімей потрібні й певні стимули від держави. Приміром, ті ж пільгові іпотечні кредити на житло, надійне працевлаштування, яке напряму пов’язане з покращенням економічної ситуації в країні, доступність дошкільних закладів тощо. Матимемо такий комплекс програм на державному рівні — відбуватиметься й стабільне омолодження нації, що вже зараз вкрай необхідне. Хоча слід сказати: ті сім’ї, які хочуть народити дитину, ні на що не зважають. Вони народжують і отримують велике щастя, яке ні з чим не зрівняти.

— Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» є базовим для проходження післядипломного навчання лікарів-інтернів — акушерів-гінекологів та неонатологів. Тут навчаються також студенти Черкаської медичної академії.

— Практична підготовка випускників вищих медичних закладів для отримання ними кваліфікації лікаря відбувається в нашому пологовому будинку вже багато років. І те, що саме наш лікувальний заклад незмінно залишається одним із провідних для професійного утвердження молодих спеціалістів — невипадково. В нашому колективі працюють висококваліфіковані, досвідчені лікарі, імена яких знані не тільки в нашій області, а й далеко за її межами. Тож інтернам є у кого й чому вчитися.
Щороку в нашому закладі проводиться понад три тисячі операцій, у тому числі й кесарських розтинів, на стаціонарному та денному відділеннях лікується майже чотири тисячі жінок, дві жіночі консультації налічують за цей період 180 тисяч відвідувань. Маємо два відділення патології вагітності, гінекологічне відділення та реабілітації гінекологічних хворих, два відділення неонатального догляду, анестезіології, пункт забору крові, УЗД-кабінети, сучасні клініко-діагностичні лабораторії, які проводять гормональні, імунологічні та інші дослідження. Тому інтерни для фахового росту мають широке поле діяльності.
Про те, з якою самовіддачею працюють усі 102 лікаря і понад 200 молодших спеціалістів Черкаського пологового будинку, можна говорити лише з великою повагою. Їхню роботу, спрямовану на збереження здоров’я жінок і дітей, без перебільшення можна назвати подвижництвом. Тим більше, враховуючи ту невідповідну їх профільному рівню і затратам праці зарплату, яку вони отримують. У медсестер — це 4,5 тисячі гривень, у лікарів — 5-6 тисяч гривень, у допоміжного персоналу — 3700. А це й оперативні втручання, часом з ризиком для здоров’я самого лікаря, й нічні чергування, і фізичні навантаження при догляді за хворими тощо.
Не в кращому фінансовому стані й сам лікувальний заклад. Так коштів, отриманих із бюджетів різних рівнів, вистачає в основному на зарплату та оплату комунальних послуг. А, приміром, на триразове харчування пацієнток, у тому числі й породіль, передбачено з медичної субвенції аж… 10 гривень на добу. Не вистачає коштів на придбання в достатній кількості медикаментів, необхідних господарчих товарів тощо. Фінансову ситуацію дещо виправляють грошові надходження від оренди майна та наша співпраця з Міжнародним фондом допомоги хворим, який надає підтримку закладу необхідними товарами за рахунок коштів, що надходять до МФДХ від пацієнтів як гуманітарна допомога.
Завдяки коштам, виділеним з бюджету розвитку Черкас, грантам, спонсорській допомозі, ми змогли придбати кювез, апарат штучної вентиляції легень, кольпаскопи, кардіомонітор, 150 ліжок з матрацами та стільки ж тумбочок, два гінекологічні крісла для жінок з обмеженими можливостями, вісім функціональних ліжок, лапароскоп, гістероскоп, хірургічне обладнання тощо. Але й потрібно не менше. Наприклад — другий кювез для вигодовування 500-грамових новонароджених з комплектом сучасного обладнання. Бо коли, приміром, народжується двоє недоношених і в обох лікарнях відразу, ми отримуємо велику проблему. Безумовно, це дорога апаратура, вартістю майже мільйон гривень. Але й життя кожної дитини — безцінне.

— Сьогодні відбувається реформа медичної галузі. Стосується вона й фахового рівня лікарів, запровадження в медзакладах сучасних технологій тощо.

— Нас не треба переконувати в необхідності реформ. Але вони повинні бути на користь людям, закладам охорони здоров’я і вітчизняній медичній галузі в цілому.
Що стосується підвищення кваліфікації лікарів, то в нашому колективі це відбувається постійно. Приміром, вищу кваліфікаційну категорію в Черкаському міському пологовому будинку мають понад 30 лікарів і більше 140 спеціалістів середнього медперсоналу. Ми беремо участь у міжнародних, загальноукраїнських, обласних науково-практичних конференціях, семінарах, переймаємо досвід у провідних клініках України, застосовуємо в своїй роботі сучасні технології. Наприклад, там, де раніше було необхідне операційне втручання, використовуємо консервативне лікування, при збоях у репродуктивній функції — ефективні й невиснажливі методи відновлення жіночого здоров’я, пологові зали, відділення неонатального розвитку оснащені сучасним обладнанням, необхідним у разі ускладнень, і т.д.
Ми стоїмо біля витоків життя й добре розуміємо, наскільки велика лежить на нас відповідальність за здоров’я кожної матері та дитини, продовження родоводу як кожної сім’ї, так і всієї нації. Тому й вкладаємо в свою роботу весь свій професіоналізм, душу і серце.