Сьогодні взяв участь у нараді Черкаської облдержадміністрації, на якій розглядалося питання якості атмосферного повітря в області. Пише на Фейсбуці головний синоптик Черкащини Віталій Постригань.

Щомісяця лабораторія нашого центру відбирає на 3 стаціонарних постах у м. Черкаси і аналізує біля 1500 проб повітря, за рік це більше 18000 визначень. Контролюється 18 шкідливих домішок.

Результати визначень свідчать, що в атмосфері міста присутні аміак, формальдегід, діоксид азоту, концентрації яких перевищують гранично-допустиму концентрацію.

В нинішньому році найвищі середньомісячні концентрації по діоксиду азоту були на рівні 4,0 ГДК, по формальдегіду на рівні 2,7 ГДК у лютому, квітні, травні та серпні. А 28 серпня о 19 годині концентрації формальдегіду вперше за останні 5 років перевищували максимально разову ГДК, яка складає 0,035 мг/дм3.
Індекс забруднення атмосфери у серпні був високим.

За даними спостережень Обласного лабораторного центру, які надаються нам в рамках інформаційного обміну, у лютому концентрації формальдегіду на перехресті автомагістралей у місті коливалися в межах від 0,021-0,027 мг/дм3. Ці значення не перевищують максимально-разову ГДК. Але якщо їх порівняти з середньодобовою ГДК, то перевищення ГДК становлять у 7-9 разів.

Наша лабораторія спостерігає за формальдегідом лише на 1 посту у Дніпровському мікрорайоні. Для додаткових спостережень у центі міста та південно-західному районі потрібно дообладнати наші пости, на що не виділяються кошти з обласного чи міського бюджетів.

Не слід забувати про бризові вітри Кременчуцького водосховища, які впливають на забруднення повітря мікрорайону «Митниця». Коли створювалася система моніторингу повітря у місті цього мікрорайону ще не було, а зараз є потреба в такому моніторингу. Однак, питання не вирішується, фінансування на це відсутнє.

За рівнем забруднення Черкаси із 39 міст знаходиться на 20 місці. Індекс забруднення за 2017 рік становив 5,5, тобто підвищений. У сусідніх обласних центрах – Полтаві, Кропивницькому і Вінниці рівень менший і вважається низьким. У Києві рівень високий. Очолює рейтинг по забрудненню повітря Маріуполь, на 2 місці – м.Дніпро.

Варто зазначити, що метеоумови є вагомим фактором, який впливає на забруднення атмосфери. Найбільшої уваги потребують метеорологічні умови, що характеризуються інверсійним розподілом температури в атмосфері, тобто приземні та піднесені інверсії.

Рівень забруднення у місті можливо зменшити тільки через зменшення викидів в атмосферу. Діючі підприємства повинні зменшувати свої викиди у період несприятливих метеорологічних умов. Це чітко врегульовано нормативними документами, у тому числі рішенням міськвиконкому. Проте, із 23 підприємств міста, затвердженого рішенням міськвиконкому, лише 9 отримують і працюють із такими прогнозами. По області таких підприємств лише 16.

З огляду на такий стан речей сьогодні нам всім треба налаштуватися на вирішення існуючих проблем.