Уряд планує забрати у місцевих бюджетів податок на доходи фізосіб, який сплачують військові зі своїх зарплат. Напередодні зими для деяких громад втрата коштів може стати критичною.

Чим прийняття даного рішення може обернутися для громад Черкащини та які нові «правила гри» можуть влаштувати як місцеве самоврядування, так і Кабмін, говорили в Черкасах під час круглого столу представники Асоціації міст України, Всеукраїнської асоціації громад, представники міст області та народні депутати України з міжфракційного об”єднання «ВПО України» Віталій Войцехівський та Сергій Козир.

Якщо забрати з місцевих громад військове ПДФО, багато громад, в тому числі на Черкащині, не те, що не зможуть надалі допомагати військовим, частина з них не зможе пройти опалювальний сезон, та стане неспроможною, – переконаний народний депутат Віталій Войцехівський.

«Тоді доведеться повертатися до адмінреформи і наново об’єднувати громади, що під час війни не можна робити», – зазначив нардеп.

На засіданні обласної Асоціації міст України говорили про дану ситуацію та вже  направили звернення до Президента України, Прем’єр-Міністра, Верховної Ради з проханням врахувати позицію громад. Про це повідомив очільник Кам’янської громади, представник Асоціації міст України Володимир Тірон.

«Ми просимо недопустити помилку, яку нині робить Кабінет Міністрів. Треба пояснити їм, що нас чекає з 1 жовтня. Моя особиста думка, що треба виважено підходити до даного питання. Адже військове ПДФО враховані сьогодні у наших бюджетах. Якщо говорити про Кам’янську громаду то 4 мільйони на допомогу війську було виділено у серпні, 4 мільйони у вересні, перед тим у січні 5 мільйонів. Ми це робимо, але цей критерій, те що допомагає пришвидшити нашу перемогу, ми віддаємо його. І головне – зима. В нас в громаді ми перейшли на індивідуальне опалення, але що робити іншим містам. Де гарантія, що завтра вони запустять опалення, бо борги є майже в кожного міста», – розповів Тірон.

Якщо й реформувати розподіл ПДФО, то до цього питання потрібно підходити виважено, переконані учасники зустрічі.

«Змінювати правила гри в середині року – це ганебна практика, тим більш, що на нас дивиться вся Європа. Що ми маємо: спочатку голосується нормативний закон, який вимагає планування на три роки. І буквально за два місяці із громад планується вилучити ПДФО в середині року. І на сьогодні ніхто не знає, чи буде вилучено чи ні. Якщо ми не зможемо плануватися, той же Валютний фонд не дасть коштів, які не отримає держава», – пояснила головна фінансистка Черкаської міської ради Тетяна Харенко.

«Ми зібралися з головами громад для того, щоб обговорити питання військового ПДФО щодо його вилучення або ж відсоткових зменшень. З того, що кажуть голови громад, ми бачимо, це питання ще «сире», його не потрібно приймати, а треба обговорювати. Адже не всі прогалини у проєкті даного рішення видно з Києва. Тому важливі обговорення на місцях, щоб представники нашого міжфракційного об’єднання зустрічалися з міністрами, показували, доказували, доносили думку громад», – переконаний народний депутат України Сергій Козир.

За його словами, деякі питання, особливо ті, що стосуються допомоги військовим на рівні громад, вирішуються максимально швидко. В той час, як закупівлі обладнання через урядові структури можуть  тривати кілька місяців.

«Цей захід, що відбувся сьогодні, запропонували провести мої колишні колеги, голови територіальних громад. Днями я був на Одещині і на Львівщині, скрізь думки однакові – якщо ми сьогодні заберемо ПДФО до кінця року, то це буде колапс, особливо напередодні опалювального сезону. Тим більш, що місцеві бюджети з державним тісно пов’язані. Ще я бачу, що голови громад розуміють проблеми держави і в наступному році частиною ПДФО готові поступитися. Більш того, міжнародна компанія  USAID розробила формули, аби ті громади, що мають більше військового ПДФО, мали поділитися з іншими громадами», – підсумував зустріч народний депутат України Віталій Войцехівський.

Войцехівський зазначив, що скільки не їздить Україною, на кожній сесії місцевої ради, де він був, завжди приймалося рішення про допомогу військовим.

«Завжди, навіть не важливо є в них у громаді військові чи нема. Але всі розуміють, що треба допомагати. І головне, така допомога проходить оперативніше і дешевше», – каже нардеп.

За його словами, наповнювати державний бюджет потрібно, але не таким чином.

Віталій Войцехівський переконаний, що подібні діалоги з керівниками громад мають бути постійними, та стосуватися різних питань життєдіяльності міст і сіл України. Та запевняє, що як представник комітету з питань місцевого самоврядування та як член ГО «ВПО України», продовжить низку зустрічей в усіх областях країни, аби почути думку виборців та донести її до урядовців.