Під час бійки на стадіоні в Черкасах поліцейські затримали оператора місцевого телеканалу, коли той проводив зйомку. І кинули до автозаку. Правоохоронці відмовлялися перевірити журналістське посвідчення в затриманого й кілька годин протримали його в автозаці та у відділку.  

Фото “Про все”

Про це інформує прес-служба Національної спілки журналістів України.

Подія трапилася 19 травня на Центральному стадіоні в Черкасах під час масової бійки між уболівальниками та поліцейськими, у якій взяло участь близько 200 осіб. За результатами сутички було затримано майже 30 осіб, одним із них став оператор філії ПАТ НСТУ «Черкаська регіональна дирекція» Сергій Єфімов, який виконував редакційне завдання й на стадіоні проводив зйомку для телеканалу.

– Із камерою я фактично опинився в епіцентрі подій, знімав затримання правопорушників. Аж раптом почув: «Пакуйте и его». Не встиг збагнути що до чого, а мені вже заламали руки й кинули на землю. При собі мав бейдж, на якому чітко було зазначено, що я журналіст. Також при собі мав журналістське посвідчення, про що неодноразово сказав поліцейським. Та правоохоронці абсолютно не зважали і не мали бажання перевіряти документи, – в коментарі НСЖУ розповів Сергій Єфімов.

Далі Сергія разом із правопорушниками заштовхнули в автозак, де оператор знаходився чимало часу.

– За ці кілька годин пережив чимало неприємних моментів: поліцейські нишпорили в телефоні, переписуючи всі контакти, перевіряли особисті речі, навіть хотіли зробити фото, щоб було в картотеці разом із зображеннями зловмисників. Мовчу вже за те, що довелося полежати обличчям у підлогу…, – говорить оператор.

Сергій Єфімов відзначає, що за багато років роботи в журналістиці, вже мав неприємний досвід ось такого «спілкування» з правоохоронцями. Зокрема, в часи Майдану беркутівці розтрощили камеру Сергія.

– Тож мені вже не звикати до такого ставлення. Хоча, зізнаюся, було дуже неприємно, почувався приниженим, – розповідає Сергій. – Звільнили мене завдяки колегам із «Інтера», яким вдалося зателефонувати. Вони підняли шум, то в поліції таки збагнули, що затримали журналіста.

Сергій Єфімов зізнається, що спершу хотів подати скаргу на дії правоохоронців. Адже в тій ситуації були всі можливості з’ясувати, що затримують журналіста, який виконує професійні обов’язки.

– Та переді мною у відділку вибачилися, визнали провину й попросили не роздувати ситуацію. Тож, зрештою, вирішив залишити все як є, – говорить Сергій Єфімов.

Того ж дня проводити зйомку заважали ще одній черкаській журналістці-фрілансеру Марії Голуб, яка є регіональним кореспондентом каналу 112-Україна.

– Знімала бійку, аж раптом до мене підійшов один із працівників стадіону і почав заважати, мовляв, не пройшла акредитацію, то не маю права тут бути. А далі до цього чоловіка приєднався і поліцейський. Я пояснила, що є журналістом і відповідно до закону маю право тут знаходитися і без акредитації, показала посвідчення. Та поліцейський почав мене смикати й штовхати і лише коли у відповідь стала казати, що він порушує закон і його чекають неприємності, облишив у спокої, – розповіла Марія Голуб. – Тож мала змогу продовжити зйомку і, власне, на цьому конфлікт було вичерпано. Та попри все, такі дії і непрофесіоналізм з боку правоохоронців – обурює.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко поділяє обурення черкаських колег діями працівників поліції:

– Які би пристрасті не кипіли на стадіонах чи на мітингах, але поліцейські повинні докладати зусилля для допомоги працівникам ЗМІ, а не для їх «нейтралізації» до з’ясування всіх обставин, – наголошує Сергій Томіленко. – Автозак через професійну роботу сьогодні наш колега Сергій Єфімов порівнює із кийком беркутівця, який трощив телекамеру у часи Євромайдану. Тому вимагаємо належного службового розслідування і реагування, аби журналісти не ставали жертвами агресії з боку поліцейських.