Черкащину в жовтні сколихнули масові перевірки підприємців, що подекуди закінчувались величезними штрафами у більше, ніж 100 тисяч гривень. Деякі підприємці після накладання низки штрафів просто закриваються.

Тож Dzvin.media вирішив розібратися разом головою Черкаської міської профспілки “Солідарність” Ольгою Раковою, у чому ж причини і витоки такої політики держави щодо бізнесу, та чи є майбутнє у легального бізнесу на Черкащині та Україні у цілому.

– В середовищі підприємців взагалі розуміють, що відбувається і чому саме зараз виникли ці шалені штрафи і масові перевірки?

– Я, як голова профспілки, почала про це кричати і прогнозувати подібну катастрофу ще у минулому році. Адже з першого січня минулого року був прийнятий “Закон 7174-8” в який були внесені суттєві зміни у деякі статті КЗпП.

Відтепер мінімальна заробітна плата виплачується усім, також кожному працівнику тепер необхідно присвоювати оклад в залежності від розрядів. Перший розряд прирівнюється до прожиткового мінімуму, що постійно змінюється.  Для другого і третього розрядів потрібно будувати міжкваліфікаційні коефіцієнти та зафіксувати це в положенні про оплату праці… З цього і починається повна катастрофа! Адже “малі підприємці” ніколи цього не вели. Це ж вже кадрова справа, це вже повноцінна бухгалтерська робота!

Уявляєте? В положенні про оплату праці потрібно вказати міжкваліфікаційний коефіцієнти, вказати, як проводиться атестація працівників, і безліч всього іншого. Це не може і не повинен робити малий бізнес. До 1 січня 2017 року підприємець міг сам упоратись з необхідною документацією і податками. Міг прийти в Центр зайнятості і підписати типовий договір з працівником, сплатити податки і здати звіт –  усе. Не треба було наймати бухгалтера, кадровика.  Відтепер, завдяки старанням деяких політиків, майже нереально дрібному бізнесу самостійно вести увесь документообіг, вести усі розрахунки.

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Салон краси оштрафували на 111 690 грн за “стажування” працівника

Так ніби хтось це робить спеціально, з якоюсь метою, аби підприємець просто не зміг вести діяльність, не порушуючи закон. Спеціально зробили занадто складну відомість, точніше відомості вже дві, адже зарплата виплачується обов’язково вже два рази на місяць. Додались графи: ставка, індексація, премія, доплата до гарантованої заробітної плати… Звичайний ФОП з цим точно не може впоратись, це занадто складно, вираховування індексації дуже складне, на кожний свій крок ФОП має складати накази… Хтось навчав цьому підприємців? Звідки вони можуть мати ці навички кадровиків і бухгалтерів?

Найжахливіше в цьому те, що штраф тепер за кожну дрібницю, за кожну кому, крапку, відсутній підпис… А найменший штраф, відповідно до 265-ої статті КзпП, дорівнює мінімальній заробітній платні!

blank

Так виглядає документ, що розпочав масові перевірки підприємців по всій країні

 – Чим керувались у Верховній Раді і Уряді, вводячи драконівські штрафи і купу документації для підприємців?

 – Внесення змін у КЗпП і посилення штрафних санкцій робилося під благим приводом захистити найманих працівників від недобросовісних роботодавців, але, фактично, більшість положень жодним чином робітників не захищають.

Наприклад, законодавча дурість у вигляді особистої картки працівника, яка фактично дублює трудову книжку і жодним чином нікого не захищає. Але, якщо там буде щось пропущено чи не так записано  – штраф від 3700 грн.

Або ж перед відпусткою ФОП зобов’язаний за 5 днів видати зарплату робітнику і відповідно саме в цей день всі податки проплатити: ПДФО, Військовий збір, ЄСВ… А якщо домовились і за 4 дні виплатили? Що це змінює? Якщо не було достатньо грошей на рахунку і виплатили за 4 дні за взаємною згодою? Держава вважає, що має бути штраф 3723 гривні…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Черкаським фіскалам не до Дісканта і Тренкіна – трясуть перукарок

Я дуже уважно вивчаю усі судові рішення, тож можу наводити багато абсурдних прикладів знущань над малим бізнесом зокрема. Моєму обуренню немає меж просто. В мене враження, що в Мінсоцполітики є якісь спеціальні люди, що отримують зарплату за те, аби постійно вигадувати нові норми і штрафи за їх невиконання…

Наприклад, у Дніпрі підприємець був оштрафований за те, що в особовій картці працівника не стояв підпис навпроти графи, де він був прийнятий на роботу, хоча у трудовій книжці був запис! І суд став на бік Держпраці.  Але ж це абсурд. Ця особова картка ФОПам взагалі не потрібна, а тим більше штрафувати на майже 4 тисячі малий бізнес за якісь найменші дрібниці – шлях в нікуди.

Це найбільш кричуще питання. Я написала в Мінсоцполітики лист з вимогою оприлюднити чіткий перелік того, які документи має вести підприємець і дати типові документи, аби підприємець не вигадував сам, як має виглядати наказ, як правильно заповнювати відомість, табель, складати графіки і так далі. Напишіть, що підприємець повинен мати перше, друге, третє! Ні. Ми від держави досі не можемо добитись чіткого переліку, що мусить мати підприємець! Вони мені надіслали лист з розмитими формулюваннями і в кінці написали, що ця відповідь має рекомендаційний характер. А як підприємцю дізнатись обов’язкові вимоги?

Ми пішли далі і почали відслідковувати, які переліки документів вимагають в регіональних управліннях Держпраці. І уявляєте, в кожній області вони дають різний список!..

Це важко усвідомити просто, адже держава пояснює, за що наклала штраф вже постфактум, і уникнути штрафів, виходить, неможливо!

Виходить, на даний момент так, що ФОП повинен вести таку кількість документації, що і велике підприємство, де сидить бухгалтерія та відділ кадрів. Штрафи теж ідентичні, що і для підприємства з багатомільйонним обігом коштів, що і для маленького ФОПа.  Це призводить до того, що накладання штрафу в кількадесят тисяч на кафе призведе до того, що воно закриється. Офіціанти, кухарі втратять роботу. Бюджет не отримає податків. Що від цього виграла держава?

 – Багато підприємців через ці масові перевірки і ускладнення ведення бізнесу думають над тим, аби працювати нелегально?

 – Переходити в тінь масово почали ще в минулому році, коли тільки стало відомо про ці нововведення і штрафи. Я знаю про існування безлічі підприємців по всій країні, що мали по 4 і більше найманих працівників офіційно оформлених. Але побачивши цей абсурд вони пішли в тінь. Після початку цих масових перевірок вони просто закривають бізнес і все. Що виграв цим Уряд?

Питання не тільки ж у неоформлених працівниках. Приходять до підприємця з перевіркою Держпраця  – всі працівники оформлені. Далі починають “трусити” всі документи аби знайти якесь порушення, якісь дрібниці і все одно оштрафувати. Обов’язково десь же немає підпису в якійсь відомості, десь якась графа в картці недозаповнена.

Люди бояться. Адже підприємець відповідає усім своїм майном. Після накладання сотень тисяч штрафів підприємцю що робити? Продавати квартиру і йти жити на вулицю?

От зараз люблять ще один абсурдний штраф накладати – 11 700 грн. За порушення графіка роботи. От людина працює півдня на півставки. Сьогодні вона відпросилася, а завтра прийшла і весь день відпрацювала – штраф…

Інший приклад, який просто вражає абсурдністю, – штраф у майже 40 тисяч за те, що бухгалтерська програма на одному з підприємств не нарахувала 6 копійок декільком працівникам зарплати…

 – Хіба в Уряді цього не розуміють? Як профспілка підприємців може донести до влади, що подібна політика, м’яко кажучи, не сприяє бізнесу?

 – Складається враження, що Володимир Гройсман зацікавлений, аби усі ФОПи пішли працювати в гаражі і взагалі не платили податків, і працювали повністю нелегально. І так зараз і роблять. Адже гараж, де йде тіньовий бізнес, не можна перевірити і оштрафувати без рішення суду. А тих, хто хоче легально працювати зараз цим абсурдом просто змушують йти в гаражі.

Наше завдання, лідерів громадських організацій України, переконати наших депутатів у Верховній Раді все ж таки винести на голосування закони № 5711 та 6468.  Основним в законі є те, що штрафні санкції, особливо на дрібні порушення, різко знижені, аби штраф не означав закриття бізнесу.

До речі, жодне інше законодавство у нас не передбачає таких штрафів, як за порушення трудового законодавства. Навіть за незаконну вирубку лісів і браконьєрство штрафують менше, ніж підприємців.

Тільки в КЗпП  штрафні санкції прив’язані до мінімальної зарплати, усіх інших кодексах штрафи в неоподаткованих мінімумах.

Я переконана, що депутати проголосують. Але поки Гройсман не дасть вказівку, ці закони, вкрай важливі для підприємців, Парубій не винесе на голосування. Чому? Яка логіка від масового штрафування і подальшого закриття бізнесу? Я досі зрозуміти не можу. Мабуть, держбюджет вже зовсім спустошили і тільки штрафами тепер можуть його наповнити…

Можу сказати, що швидше за все без акцій протесту, мітингів в цій ситуації докричатися до Уряду не є можливим.

blank

На жаль, відверто черкаські підприємці про іншу, темну сторону чергової “реформи” відкрито говорити бояться. Проте, нам вдалося з’ясувати суму, яка вирішує проблему штрафів – 10 тисяч гривень і перевірка не закінчиться накладанням фінансових санкцій. Зокрема, декілька черкаських ФОПів, з якими ми поговорили “не під запис”, саме таку таксу називають для Черкас. Тож, якщо мотивація Уряду залишається великою загадкою, мотивація місцевих інспекторів цілком зрозуміла.  

Ігор Сичов