З 1 січня 2019 року в Україні почне діяти новий закон про трансплантологію в Україні. Документ було ухвалено на засіданні ВР 17 травня.

Як ідеться у пояснювальній записці ухваленого законодавчого акту, в його основу покладено європейський принцип незгоди. Відповідно до Директиви ЄС № 2010/45/ЕС «Про стандарти якості та безпеки людських органів, призначених для трансплантації» від 2010 року, основними принципами є принцип добровільності та безкорисності, пише «ІнфоМІСТ».

Документ передбачає, що всі повнолітні українці, крім вагітних, ув’язнених і хворих, зможуть жертвувати свої органи за життя. Також людина може вибрати третю особу, яка дасть дозвіл на пересадку її органу після смерті.

Закон передбачає, що кожна повнолітня дієздатна особа може дати письмову згоду стати донором органів та/або анатомічних матеріалів після своєї смерті. Водночас донор матиме змогу змінити своє рішення і відкликати згоду та заявити про довічну відмову від донорства.

Охочі стати донорами посмертно повинні будуть давати письмову згоду транспланто-координатору, чия посада також з’явиться після ухвалення закону.

За нормами нового закону безкоштовна трансплантація органів буде можлива виключно за медичними показаннями. Вилучення органів з трупа відбуватиметься тільки після того, як консиліум лікарів констатує смерть головного мозку.

В Україні також буде запущена Єдина система трансплантації, аби донорам та пацієнтам було легше знайти одне одного. Реєстр буде закритим: доступним буде тільки список координаторів і медустанов. Доступ до іншої інформації буде тільки у координаторів, МОЗ та судмедекспертів (для посмертного донорства).

Також виконавчі органи влади муситимуть провести соціальну кампанію з поясненням, що таке донорство та чому це важливо. Крім того, до початку наступного року в Україні потрібно буде провести у відповідність всі нормативно-правові акти.

Активіст Юрій Андреєв уже 1,5 року бореться за трансплантологію в Україні. Нині він очолює ГО «За трансплантацію». За словами Андреєва, організацію створили хворі, які стоять у черзі на трансплантацію органів. Нині в Міністерстві охорони здоров’я стоять близько 40 пацієнтів, які потребують трансплантації органів за кордоном.

– Зараз держава закладає кошти на фінансування операцій за кордоном. Ми вимагаємо, щоб ця програма діяла аж до початку повноцінної дії нового закону. Тому що люди, які потребують термінової трансплантації, не можуть чекати так довго, – говорить Юрій Андреєв.

За його словами, на сьогодні немає точної інформації про те, скільки українців потребують трансплантації. За підрахунками активістів, близько 5000, левова частина яких – «нирники», що потребують гемодіалізу.

– В Україні є низка міфів, пов’язаних із трансплантологію. Перший із яких – люди дуже бояться того, що «всіх поріжуть на органи». Але жоден орган без письмової згоди не буде вилучено! Це чітко прописано в законі. Людина має дати письмову заяву про те, що вона хоче бути донором після смерті, – говорить Андреєв. – Ще одне «проти»: не можна робити трансплантацію у країні, де війна. Щоб не було спекуляцій, у законі прописала заборона вилучати органи у солдатів навіть після смерті. Подібна заборона діє також на неповнолітніх дітей і дітей-сиріт.