У Черкаській обласній прокуратурі відбувся спільний брифінг за участі керівника обласної прокуратури Катерини Шевцової, начальника УСБУ в Черкаській області Юрія Погасія та начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області Вячеслава Гуріна. Темою брифінгу стали результати проведених комплексних заходів та етапів розслідування воєнного злочину після нанесення ракетного удару по м. Умань 28 квітня цього року.

Як повідомила очільниця обласної прокуратури Катерина Шевцова: «Спільними зусиллями правоохоронних органів швидко та ефективно проведено значний обсяг процесуальних дій, у результаті яких ідентифіковано та повідомлено про підозру командувачу дальньої авіації військово-повітряних сил повітряно-космічних сил збройних сил рф. Йому інкриміновано порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України).

За наказом підозрюваного екіпаж важкого бомбардувальника, зліт якого відбувся 28 квітня 2023 року з аеродрому «Оленья» у м. Оленегірськ Мурманської області російської федерації, з повітряного простору над Каспійським морем здійснив пуск двох крилатих ракет Х-101.

О 4 годині 29 хвилин того ж дня ракети влучили по двом цивільним об’єктам у м. Умані – житловому багатоквартирному будинку та автомобільній стоянці.

Унаслідок ракетного удару загинули 23 цивільні особи, з яких 6 – діти. Ще 9 осіб отримали тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості, 1 особа вважається зниклою безвісти.

Крім того, пошкоджено 7 будинків, 6 підприємств та 70 транспортних засобів.»

Керівник обласного Управління СБУ Юрій Погасій розповів про хід розслідування та проведені заходи від перших хвилин ракетного влучання у цивільні об’єкти Умані. Він зазначив, що відразу після нанесено удару була скоординована і забезпечена робота всіх правоохоронних органів, рятувальників, медиків, представників обласної та міської влади, зокрема і СБУ.

«Було проведено сотні слідчих дій, зокрема понад 130 оглядів місцевості та наслідків ударів, призначено і вже завершено понад 70 експертиз та низку слідчих експериментів. З перших хвилин прибуття слідчо-оперативних груп СБУ робота була спрямована на збір доказів та їх збереження. Завдяки оперативно організованій рятувальній операції ГУ ДСНС області та сприяння міської і обласної влади вдалося швидко вилучити залишки ракет, чітко визначити їх модель (Х-101), країну виробництва, партію і рік  випуску. Дякуючи даним ГУР та ПвК «Центр» було встановлено місце пуску та траєкторію здійснення польоту ракет.

Встановлено, що ворожий командир – уродженець Одеси, який має російське громадянство та проживає в москві. Він чітко розумів, що удар буде нанесено по цивільним об’єктам, і саме він є відповідальним за надання наказів. Військова карʼєра російського командира багата на загарбницькі війни, він брав участь в першій та другій чеченській війні, де надавав накази застосовувати заборонені касетні та вакуумні бомби; в російсько-грузинській війні, де як командир «368 штурмового авіаційного полку», особисто як пілот бомбардував  мирні міста, за що від путіна отримав  “героя росії”.

Під його керівництвом були здійсненні килимові бомбардування Маріуполя та інших міст України, а 28 квітня цього року за його командування були нанесені ракетні удари по Умані, Дніпру та Київщині» – повідомив Юрій Погасій.

Також він додав, що зібрані докази є повними та достовірними. Всі факти в подальшому будуть передані до міжнародних судових інстанцій для невідворотності покарання не лише перед українським правосуддям, а й визнання військових злочинів проти України на світовому рівні.

Начальник Головного управління Національної поліції в Черкаській області Вячеслав Гурін поінформував присутніх про те, що одразу після вчинення злочину 28 квітня 2023 року було створено групу з восьми слідчих з Черкас та 31 слідчого з Умані, а також ситуаційний центр поліції, які охороняли місце влучання. На місці працювали 12 слідчо-оперативних груп, ще шість груп патрульних забезпечували охорону. Загалом на місці було понад 240 працівників поліції.

«Крім того, ми долучили до роботи колег з Києва, які надали обладнання для швидкісного встановлення ДНК-профілів. Паралельно з цим тривав пошук коригувальників, реєстрували людей, які заявляли про рідних, які зникли безвісти», — деталізував Вячеслав Гурін.

Підсумовуючи, Катерина Шевцова зауважила, що досудове розслідування триває, встановлюється причетність інших осіб до вчинення  злочину.