Найімовірніше учора вранці росія випустила по Черкасах ракети класу повітря-земля Х-101, які запускають зі стратегічних бомбардувальників. Саме від потрапляння бойової частини такої ракети було зруйновано готель у центрі міста, повідомив голова Черкаської ОВА Ігор Табурець “Радіо Свобода”.

“З високою ймовірністю ракети були націлені на енергетичні об’єкти. В межах Черкаського району такі підстанції є, тому ймовірно, ракети летіли туди. Лише завдяки ППО вони своєї цілі не дістали”, – зазначив голова ОВА.

Як аналізують журналісти 18000, профільні аналітичні пабліки близько опівночі повідомили про зліт 7 бортів тактичної авіації із аеропорту Оленья, розташованого у Курській області російської федерації. Далі це підтвердили своїм повідомлення і у Повітряних силах України. Водночас зранку військові повідомили, що зліт бомбардувальників, які безпосередньо завдавали ударів, був з аеропорту Енгельс, що знаходиться у Саратовській області.

Мова про стратегічні бомбардувальники Ту-95МС. Це бомбардувальник, перші версії якого стали на озброєння армії Радянського Союзу ще у 1955 році. З того часу він пережив декілька модифікацій, остання з яких і має серійну позначку МС. Виробляли таку версію літака з 1982 по 1992 роки. росія заявляє про те, що на її озброєнні 60 подібних бортів, при цьому аналітики припускають, що кількість таких боєздатних одиниць може бути суттєво меншою. Але і цього числа достатньо для систематичних ударів по критичній та цивільній інфраструктурі мирних українських міст.

Ця модифікація може брати на борт крилаті ракети типу X-101. За попередньою інформацією, така ракета фігурує в ударі по Черкасах учора зранку.

Маса її бойової частини складає понад 400 кілограмів. Саме це і спричиняє суттєві руйнування у місті падіння уламків ракети, збитої нашою системою ППО. Всього ж один літак може піднімати до 8 подібних ракет.

Здійснюючи виліт із Енгельса, авіація не покидає повітряного простору російської федерації і є недосяжною для наших ППО безпосередньо у момент пусків чи підльоту на пускові рубежі.

Далі ракети можуть маневрувати та змінювати свій курс плутаючи та навантажуючи систему нашої ППО. Відповідно до повідомлення профільних пабліків, так було і цього разу. Ракети увійшли на територію України з півночі та рухалися у бік Черкащини з Київського напряму, потім ймовірно декілька разів змінювали свій напрям, аж допоки одна з них і не була збита силами нашої ППО, уламки якої завдали руйнувань у центрі Черкас.

Зазначимо, що коли бомбардувальники били по Умані у квітні 2023-го, вони злітали з Оленьї. Тоді загинули 24 особи.

Ще наприкінці 2022 року журналісти-розслідувачі ідентифікували значну частину ворожих пілотів та їх командування, які здійснюють обстріли українських міст з використанням тактичної авіації.

Ескадрильєю, що базується у Енгельсу командує Пчела Олег Володимирович. Серед ідентифікованих пілотів:

Скитський Олег Ігорович (24.07.1980) –  командир полку, підполковник. Адреса реєстрації: м. Енгельс-1, буд. 82, кв. 37. Одружений, має сина.
Волковицький Сергій Іванович (5.08.1973) –  командир ескадрильї, підполковник. Адреса реєстрації: м. Енгельс-1, буд. 81, кв. 17.
Гуцал Сергій Олександрович (28.11.1979) –  заступник командира ескадрильї, майор.
Тверітін Ігор Юрійович (3.12.1974) –  командир корабля. Адреса реєстрації: м. Енгельс-1, буд. 1, кв. 175.
Мішин Сергій – командир корабля.
Хамітов Руслан – командир корабля.
Бурдаков П.В.  – льотчик-інструктор, підполковник.
Елькін Д.В.  – штурман корабля, майор.
Малінін В.В.  – штурман-інструктор, підполковник.
Симоненко Олександр –  командир полку.
Павлюков Федор –  командир ексадрильї.