Чигиринська ОТГ відноситься на Черкащині до «наймолодших».

«Наша громада об’єдналася у 2018 році 23 грудня. До роботи ми приступили у січні 2019 року. Центр громади місто Чигирин, села – Галаганівка, Красносілля, Матвіївка, Стецівка, Суботів, Тіньки. Площа нашої громади – 480 тисяч квадратних метрів. Проживає 14,5 тисяч осіб.» – голова Громади Віктор Харченко зустрічає журналістів у Тіньках. Саме в цьому селі він головував з 2010 року.

Розповідає про найближчі плани – за кошти інфраструктурної субвенції зробити в селі найкращу центральну площу у районі.

«Планується озеленення , 11 лавочок, невеликий фонтан, нові ліхтарі. В цьому році ми за кошти державного бюджету вже встановили дитячий майданчик, провели електроопалння до клубу. Кожен рік у Тіньках відбувається фестиваль гармоністів «Дзвінкограй», з’їжджаються з усієї України, зал забитий. При цьому центральна площа виглядала не найкращим чином.» – продовжує Віктор Анатолійович.

Та розповідає: Майже 4 мільйони інфраструктурної субвенції було розподілено між селами, на що було подано 8 заявок на інфраструктурні проекти, з них – чотири – дороги, одна площа, три дитячі спортивні майданчики.

Очільник громади переконаний, що Чигиринщина має значний туристичний потенціал, проте є одна проблема – дороги.

«Якщо розвивати туризм, а на Чигиринщині є потенціал, щоб зробити кілька якісних туристичних маршрутів – перше що необхідно – зробити дорогу із Черкас до Чигирина. Всі працівники державного заповідника “Чигирин” теж нарікають, все менше приїздить туристів, зокрема із Кіровоградщини майже перестали їздити, відмовляються перевізники привозити екскурсії через незадовільний стан доріг. Цьогоріч вдалось «полатати» дороги по самому районному центру. Також ми виділили 800 тисяч на комунальні дороги, наразі робимо ямковий ремонт. – розповідає. – У планах – створити два центри безпеки. Окрім поліцейського у центрі буде ще й пожежна служба. Село Тіньки досить віддалене від Чигирина, інших сіл, то у разі надзвичайної ситуації пожежники не встигають доїхати у два різні  села громади.

Є приміщення де буде сидіти офіцер у Тіньках. Це приміщення колишньої контори колгоспу. Окрім того, плануємо там обладнати кімнату для лікаря. Зараз в селі дуже старенький лікар, що за станом здоров’я не може працювати. Питання сімейного лікаря надзвичайно актуальне по всіх громадах. Приїздять лікарі з Чигирина і Боровиці. Хочемо, щоб був свій лікар у Тіньках.»

На території Чиригинської ОТГ діє комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр». Вивіз сміття, відновлення освітлення, прибирання кладовищ – ось чим займаються комунальники.

«Підприємство засноване у 2014 році працює на повно потужність вивозимо сміття, позаключали договори – розповідає його очільник, депутат міської ради Прищенко Сергій. – 32 особи працює на підприємстві. Насьогодні люди сплачують 21 гривню з чоловіка у приватному секторі, 19 гривень – мешканці квартир.»

За словами Прищенка, КП має офіційне сміттєзвалище,  в минулому році запровадили частковий роздільний збір сміття: пластик , папір і все інше сміття.

«Є підписаний договір, здаємо пластик і отримуємо за це кошти. Ми і заробляємо на цьому і робимо місто чистим одночасно. Є контейнери для збирання пластику, постійно проводимо просвітницьку роботу з людьми. Плануємо на наступний рік взяти у штат людей,щоб зробити сортувальну лінію. – продовчує очільник підприємства. – Наразі роздільне сміття лише по Чигирину, плануємо збирати і по селах, ведемо переговори із Сагунівською ОТГ, плануємо централізовано вивозити сміття з сіл. Процес іде, адже громаді ще й року немає. При цьому наше комунальне підприємство само на себе заробляє.»

Серед планів у комунальному підприємстві називають запустити комунальний маршрут селами громади.

 «Маємо три автобуси на підприємстві, один вже відремонтували, два плануємо. Зараз є велика проблема з поїздом сільського населення до Чигирина. Люди просять пустити автобус по селах громади, навіть у базарний день не можуть люди з села виїхати.»

Окрім автобусів, КП має на балансі нову сміттєзбиральну машина, 100 нових контейнерів, автомобіль ЗІЛ, трактор. Ще один трактор має днями надійти до громади.

На території Чигиринської ОТГ діє 8 шкіл, три дитсадки, музична школа, клуби, спортивні секції.

У дитсадку цього річ розпочали заміну каналізації. Старожили згадують, що останні 40 років садочок не ремонтувався.

211 дітей наразі відвідує дитячий садочок. Тут діє 12 груп всіх вікових категорій, починаючи від ясельної.

Завдяки коштам бюджету було придбано нові меблі, планується у жовтні відремонтувати спортивний зал.

Окрім дитсадка, маленькі чигиринці ходять і … до шкіл. Це так звані Навчально виховні комплекси, де окрім школярів навчаються і наймолодші.

Так школа №2, що могла б стати «опорною», тобто куди б підвозилися школярі з сіл громади, нині має надскладну проблему – протікає дах.

За словами голови ОТГ, місцевим коштом не вдасться провести ремонти. Адже школи потребує майже 25 мільйони гривень. Наразі питання вирішується на рівні Адміністрації президента.

Одна з найкращих шкіл громади – Стецівська.

Тут у НВК наразі навчається 18 дітей у дитсадочку та 108 у школі.

У школі поміняно всі вікна, облаштовано дитячий спортивний майданчик.


«Обличчя» Чигиринщини – Іллінська церква у Суботові.

«Це єдина споруда на Чигиринщині що з 17 століття встояла і дожила до наших днів. – розповідає настоятель храму,  благочинний Чигиринського району отець Володимир. – Товщина стін 2-3 метри, адже храм будувався як оборонне приміщення, щоб і молитися і оборонятися, в стінах є бійниці. У війну німці хотіли підірвати храм , проте місцевий хлопчина, ціною свого життя зберіг цей храм. Храм пережив кілька реставрацій, однією з яких керував сам Тарас Шевченко, де і написав свій відомий вірш «Розрита могила».

За словами настоятеля храму, у церкві є Іконостас унікальний, такого в Україні немає іншого. Більше 100 чоловік виготовляли його вручну, покритий 5 кг сусального золота.

За словами Отця, у храмі є ікона, яка у 2014 почала кровоточити. Це сталося під час страсного тижня. З під тернового вінця потекла кров. Багато людей зараз приїжджають, просять у Господа, що їм потрібно, залишають прикраси.

Ще у Суботові діють легендарні купальні, у яких вода не замерзає під час найсильніших морозів та не нагрівається улітку.

«Два джерела були й раніше, а коли вирішили упорядкувати їх, знайшли третє. – розповів отець Володимир. – Ми назвали джерела на честь святих Віри, Надії і Любові. З цих трьох джерел стікає вода по лоточках у купальню, яку назвали на честь Премудрості Божої Софії. Освятив воду у купальнях патріарх Філарет».

Є у Суботові і ще одне надзвичайне джерело.

«Розташовано на замчищі Хмельницького. існує повір’я, хто вип’є води у того може народитися двійня. Упродовж декількох століть дуже багато народжувалося на території Суботова двійнят або близнюків.На день села вітали наших двійнят. Живими насьогодні є 9 пар, найстарші 91 рік дві бабусі Зоя і Хотина, наймолодші хлопці перебувають на військовій службі.» – розповіла голова села Світлана Король, яка запрошує всіх бажаючих відвідати легендарне село та доторкнутися до нашої історії.

Прес-тур організований Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Наталя Писарева